element letňany

Magazín o bydlení

Rekonstrukce panelového jádra

Bydlení v panelovém domě je obecně považováno za podřadnější ve srovnání například s cihlovými bytovými domy nebo přímo domy rodinnými. Tím, co sráží cenu za byt v panelovém domě dolů, je především fakt, že se na malém prostoru těsná velké množství lidí, kteří zde přichází o soukromí, kromě toho už stará umakartová jádra zrovna nevyhovují nárokům na moderní bydlení, řada panelových domů je ve špatném stavu atd.

Proměna paneláku

Možnost rekonstrukce panelového domu přirozeně záleží na mnoha faktorech, nicméně i ona je podstatným prvkem zvyšujícím cenu za byty. Základem je zateplení domu, nová fasáda, výtahy, nová okna a renovace společných prostor (chodeb, sklepů, poštovních schránek, schodiště, kočárkárny a dalších).

Slabina č.1: panelákové jádro

Rekonstrukce panelákového jádra je naprostým základem, pokud chcete byt rázně proměnit, stejně jako výměna elektroinstalace. Staré hliníkové kabely by měly být nahrazeny měděnými především z bezpečnostních důvodů. Jedná se sice o poměrně rozsáhlou práci, kterou musí provést odborná firma, ovšem vyplatí se v každém případě a nové kabely vydrží dalších několik desítek let.

Panelákové jádro je nutné přestavět a umakart nahradit zdivem především kvůli amortizovanému stavu, z hygienických i estetických důvodů.

Plánování

Ze všeho nejdřív je třeba si promyslet, jak bude vypadat WC a koupelna, především dispozičně. Kromě toho je potřeba si zjistit, která ze zdí je nosná a která nikoli, a zda práci chceme svěřit firmě nebo ji provést sami.

Stavební povolení – je potřeba?

Odpověď na tuto otázku se odvíjí od rozsahu prováděných prací. Buď ho potřebovat budete, nebo si vystačíte pouze s ohlášením a u drobnějších rekonstrukcí stavební povolení nepotřebujeme vůbec. V posledním případě musí být původní materiál jádra vyměněn za stejný nebo hmotnostně velmi podobný a zároveň musí být zachována stejná dispozice.

Ohlášení stavby je potřeba v případech, kdy rekonstrukcí dochází ke změně v užívání stavby, nesmí se však zasahovat do nosné konstrukce bytu, nesmí se měnit vzhled a není nutné posouzení vlivů na životní prostředí. Konkrétně se jedná například o rozšíření koupelny nebo přesun WC

Doporučuje se při jakékoli rekonstrukci bytového jádra informovat na příslušném stavebním úřadě, kde byste měli uvést rozsah prací a úřad vám na základě toho sdělí, zda je povolení třeba či nikoli.

Výběr materiálu

Během rekonstrukce panelákového jádra lze využít různé materiály, přičemž nejčastěji to bývá YTONG, se kterým se pracuje snadněji než s klasickými cihlami. Pro spojení není třeba malta, ale speciální lepidlo, má přijatelnou prozvučnost i hmotnost a dlouho vydrží. Další variantu představuje sádrokartón, určený do vlhkého prostředí.

Jak dlouho to trvá a na kolik to přijde?

Rekonstrukce panelákového jádra bude trvat alespoň 2 týdny, přičemž záleží na rozsahu prací a dalších faktorech. Práce obvykle začínají odpojením odpadu, plynu a elektrického proudu a přípravou materiálu. Následuje demontáž jádra a poté se zakládají příčky a začíná výstavba. Minimálně dva dny zaberou nové rozvody elektriky, vody, odpadu, vyrovnávání podlahy a čištění spár. Pokud osazujete nový strop, počítejte s dalším dnem navíc. Po vyzdění příček se začíná nanášet omítka, podezdívat vana a pokládá se dlažba. Teprve potom se může obkládat kachličkami a spárovat. Místnosti se pak osadí dveřmi a předměty jako je WC nebo umyvadlo a teprve pak se umísťuje koupelnový nábytek, elektrické zásuvky, světla a vypínače. Úklid bytu zabere také minimálně jeden den.

Celá výše popsaná záležitost v podobě rekonstrukce bytového jádra vyjde přibližně na sto tisíc. Cena se samozřejmě odvíjí od toho, zadáváme-li práci firmě nebo si na ni troufneme sami nebo jak nákladné vybereme vybavení, obklady nebo dveře.

element letňany

Jak vydělat na volném bytě? Studentský pronájem je výnosný

S končícím létem se po bydlení v univerzitních městech rozhlíží tisíce studentů. Pokud vlastníte byt nebo aspoň pokoj, můžete na nemovitosti vydělat. Jaké byty si studenti nejraději pronajímají? Na co při pronájmu myslet a jaké jsou aktuální trendy na realitním trhu?

Drahé byty zvyšují poptávku po domech a pozemcích. Kam se lidé nejčastěji stěhují?

Utáhnout v Praze hypotéku je čím dál tím náročnější. Ačkoli zdražování bytů zpomalilo, kvůli vyšším úrokovým sazbám a přísnějším podmínkám bank, se pro některé rodiny staly byty v hlavním městě nedostupné. Podobná situace je i v dalších velkých městech Česka. A tak se lidé stěhují do jejich okolí do rodinných domků. Kvůli zvyšujícím se cenám pozemků snižují své nároky na jejich velikost.

geosan development