element letňany

Magazín o bydlení

Rekonstrukce panelového jádra

Bydlení v panelovém domě je obecně považováno za podřadnější ve srovnání například s cihlovými bytovými domy nebo přímo domy rodinnými. Tím, co sráží cenu za byt v panelovém domě dolů, je především fakt, že se na malém prostoru těsná velké množství lidí, kteří zde přichází o soukromí, kromě toho už stará umakartová jádra zrovna nevyhovují nárokům na moderní bydlení, řada panelových domů je ve špatném stavu atd.

Proměna paneláku

Možnost rekonstrukce panelového domu přirozeně záleží na mnoha faktorech, nicméně i ona je podstatným prvkem zvyšujícím cenu za byty. Základem je zateplení domu, nová fasáda, výtahy, nová okna a renovace společných prostor (chodeb, sklepů, poštovních schránek, schodiště, kočárkárny a dalších).

Slabina č.1: panelákové jádro

Rekonstrukce panelákového jádra je naprostým základem, pokud chcete byt rázně proměnit, stejně jako výměna elektroinstalace. Staré hliníkové kabely by měly být nahrazeny měděnými především z bezpečnostních důvodů. Jedná se sice o poměrně rozsáhlou práci, kterou musí provést odborná firma, ovšem vyplatí se v každém případě a nové kabely vydrží dalších několik desítek let.

Panelákové jádro je nutné přestavět a umakart nahradit zdivem především kvůli amortizovanému stavu, z hygienických i estetických důvodů.

Plánování

Ze všeho nejdřív je třeba si promyslet, jak bude vypadat WC a koupelna, především dispozičně. Kromě toho je potřeba si zjistit, která ze zdí je nosná a která nikoli, a zda práci chceme svěřit firmě nebo ji provést sami.

Stavební povolení – je potřeba?

Odpověď na tuto otázku se odvíjí od rozsahu prováděných prací. Buď ho potřebovat budete, nebo si vystačíte pouze s ohlášením a u drobnějších rekonstrukcí stavební povolení nepotřebujeme vůbec. V posledním případě musí být původní materiál jádra vyměněn za stejný nebo hmotnostně velmi podobný a zároveň musí být zachována stejná dispozice.

Ohlášení stavby je potřeba v případech, kdy rekonstrukcí dochází ke změně v užívání stavby, nesmí se však zasahovat do nosné konstrukce bytu, nesmí se měnit vzhled a není nutné posouzení vlivů na životní prostředí. Konkrétně se jedná například o rozšíření koupelny nebo přesun WC

Doporučuje se při jakékoli rekonstrukci bytového jádra informovat na příslušném stavebním úřadě, kde byste měli uvést rozsah prací a úřad vám na základě toho sdělí, zda je povolení třeba či nikoli.

Výběr materiálu

Během rekonstrukce panelákového jádra lze využít různé materiály, přičemž nejčastěji to bývá YTONG, se kterým se pracuje snadněji než s klasickými cihlami. Pro spojení není třeba malta, ale speciální lepidlo, má přijatelnou prozvučnost i hmotnost a dlouho vydrží. Další variantu představuje sádrokartón, určený do vlhkého prostředí.

Jak dlouho to trvá a na kolik to přijde?

Rekonstrukce panelákového jádra bude trvat alespoň 2 týdny, přičemž záleží na rozsahu prací a dalších faktorech. Práce obvykle začínají odpojením odpadu, plynu a elektrického proudu a přípravou materiálu. Následuje demontáž jádra a poté se zakládají příčky a začíná výstavba. Minimálně dva dny zaberou nové rozvody elektriky, vody, odpadu, vyrovnávání podlahy a čištění spár. Pokud osazujete nový strop, počítejte s dalším dnem navíc. Po vyzdění příček se začíná nanášet omítka, podezdívat vana a pokládá se dlažba. Teprve potom se může obkládat kachličkami a spárovat. Místnosti se pak osadí dveřmi a předměty jako je WC nebo umyvadlo a teprve pak se umísťuje koupelnový nábytek, elektrické zásuvky, světla a vypínače. Úklid bytu zabere také minimálně jeden den.

Celá výše popsaná záležitost v podobě rekonstrukce bytového jádra vyjde přibližně na sto tisíc. Cena se samozřejmě odvíjí od toho, zadáváme-li práci firmě nebo si na ni troufneme sami nebo jak nákladné vybereme vybavení, obklady nebo dveře.

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development