Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Renovace parket

Dřevěné parkety rozhodně patří ke kvalitnějším typům podlah a především pak k velmi oblíbeným. Najdeme je ve starších bytech i novostavbách, jejich velkou předností je dlouhá životnost, snadná údržba a v neposlední řadě atraktivní vzhled. Ve starších bytech už ale parkety bývají dost poškozené, poznamenané lety používání, prachem, někdy i plísní, jsou zašlé a vržou. Pokud chceme zachovat jejich přirozenou krásu a ne je zakrýt kobercem, je nutná jedině jejich renovace.

Vysoká hodnota parket neklesá ani s přibývajícími léty a u nemovitosti je rozhodně prvkem, který při prodeji zvyšuje její cenu. Díky tomu, že je dřevo přírodní materiál, si své kouzlo drží neustále a jestliže parkety ve svém bytě máte, rozhodně zvažte jejich renovaci předtím, než se rozhodnete pro jinou možnost. Dřevěné parkety jsou v každém případě podlahou na celý život, což se rozhodně nedá říct o kobercích nebo plovoucí podlaze.

Parkety se dají nejrůzněji upravovat a měnit jejich vzhled, například tónováním. Kromě toho jsou skvělým tepelným i zvukovým izolantem.

Co se starými parketami?

Rozsah renovace přirozeně záleží na rozsahu poškození parket a neméně také na tom, kolik do renovace hodláte investovat. Jestliže mají parkety poškozený pouze povrch, jsou jen poškrábané, vydřené a esteticky nepůsobí pěkně, poradíte si s jejich renovací určitě i sami. V takovém případě totiž stačí jen přebrousit jejich povrch a povrchově je upravit. Podlaha získá svůj přirozeně krásný vzhled i touto jednoduchou úpravou, která parketám dodá životnost na dalších 20 let.

Jestliže si parkety vyžadují rozsáhlejší opravy, vyhledejte rozhodně odbornou pomoc specializovaných firem. Jedná se o případy, kdy parkety vržou, v některých místech chybí nebo pokud jsou poškozené plísní.

Jednoduchá renovace parket

Na odbornou firmu se můžete obrátit samozřejmě i s lehčí renovací parket, tedy s úpravou jejich povrchu. Pokud se do ní ale chcete pustit sami, budete k tomu potřebovat především brusku na parkety, kterou je možné si i půjčit, a prostředek k povrchové úpravě, tedy lak, olej nebo vosk. Podobná investice do renovace parket není nijak finančně náročná a zároveň má mimořádný efekt.

Povrchová úprava parket

Jakou povrchovou úpravu zvolit? Na výběr máme akrylátový lak, díky kterému získáme voděodolnou vrstvu, po které se parkety budou snadno udržovat. Po nějaké době nás ale čekají podobné úpravy znova, tzn. opět přebroušení a povrchová úprava. V případě oleje a vosku lze parkety po nějaké době jednoduše renovovat stejným způsobem, tedy nanesením přípravku, a jednou za čas si podlaha vyžaduje obnovení celé povrchové vrstvy. Oleje a vosky více podlaze dovolí dýchat, ale zato se o něco hůře udržují.

Hloubková renovace parket

Díky povrchové úpravě parket získáme pouze lepší vzhled, kdežto hloubková renovace odstraní i zásadnější nedostatky. Stává se, že je problém pouze na určitém místě, přičemž není třeba rozebírat celou podlahu, ale jen kritické místo. Možná je také výměna jednotlivých parket, které už renovovat nelze, ovšem zde hrozí riziko barevného nesouladu.

Velkým problémem parket je plíseň, která je zabarvuje dočerna. V takovém případě je naprosto nutná jejich výměna.

Dalším dosti závažným problémem je vrzání parket. Boj s tímhle problémem totiž není vůbec jednoduchý ani levný. Jediným řešením je totiž celková demontáž parket, jejich rozebrání, vytrhání a především odstranění staré podkladové vrstvy, kterou bývá lepidlo, asfalt a další. Nerovný povrch byl způsoben postupem let užíváním pokoje, zatížením nábytkem a pohybem osob. K vyrovnání povrchu se často používají OSB desky, na které se parkety opět položí, ovšem je třeba zachovat jejich původní rozložení a při demontáži si je označit například číslováním.

Kolik stojí renovace parket?

Jestliže jste si pro renovaci parket objednali odbornou firmu, rozhodně se předem informujte na cenu prací. Nezřídka se totiž stává, že cena renovace přesáhne cenu pokládky nových parket.

Tak jako tak je renovace parket drahou záležitostí. U málo poškozených podlah se cena pohybuje kolem 400,- Kč/m2, ale může se vyšplhat až k tisíci korun v případě hodně poškozených parket. Nevýhodou také je, že vám odborná firma obvykle předem nesdělí přesnou kalkulaci. Ta se totiž odvíjí také od míry poškození podkladové vrstvy, která se odkryje až při samotné renovaci. Jestliže renovujete parkety, rozhodně počítejte s investicí řádově v tisících a desetitisících korunách.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development