element letňany

Magazín o bydlení

Rezervační poplatek u realitní kanceláře: Důvod k obavám?

Konečně jste našli svůj vysněný nový byt. Běžnou praxí je, že vám realitní kancelář nemovitost rezervuje až po zaplacení zálohy. Jak to ale s rezervačním poplatkem je? Vrátí vám ho kancelář, když nakonec byt nekoupíte? Na co si dát pozor?

Koupě nového bytu je spojena s celou řadou běhání a vyřizování – nejprve chodíte na prohlídky, pak je třeba sejít se s hypotečním poradcem a zajistit si rozumné financování. Aby vám během této doby, vysněný byt nikdo nevyfoukl, sepíše s vámi realitní kancelář tzv. rezervační smlouvu.

Až poté, co je tato smlouva mezi vámi a realitní kanceláři uzavřena, přestane se byt objevovat v inzerátech. Vy tak máte jistotu, že ostatní zájemci mají smůlu, protože o byt máte vážný zájem vy. Realitní kancelář má zase jistotu, že si koupi přes noc nerozmyslíte a její práce nepřijde na zmar. Až potud se zdá být vše v pořádku.

Kolik je rezervační poplatek?

 • Rezervační poplatek činí zpravidla kolem 10 % z ceny nemovitosti. Například pokud kupujete byt v hodnotě 2 miliony korun, bude rezervační poplatek kolem 200 tisíc korun. Nicméně záleží na konkrétní realitní kanceláři (rezervační poplatek může být i nižší, např. kolem 5 % z ceny).
 • Záloha v podobě rezervačního poplatku se poté odečítá od kupní ceny nemovitosti. To by mělo být uvedeno v rezervační smlouvě.
 • Pokud se nakonec rozhodnete nemovitost nekoupit, měla by vám realitní kancelář rezervační poplatek vrátit, nicméně nemusí to být v plné výši. Záleží na konkrétním nastavení smlouvy. Realitní kancelář má totiž s přípravou kupních smluv některé výdaje, které mohou být pokryty právě z rezervačního poplatku.

Na co si dát pozor při rezervačním poplatku

Celá řada právníků a právních poraden před rezervačním poplatkem a uzavíráním rezervačních smluv varuje, protože mohou být nevýhodně nastavené z hlediska kupujícího. Někdy dochází i k situaci, kdy je nemovitost prodána i přes zaplacení rezervačního poplatku. A to zejména v případě, kdy vlastník bytu realizuje prodej nemovitosti přes více realitních kanceláří nebo dokonce svépomocí přes různé servery apod. Rezervační smlouva je totiž uzavírána mezi zájemcem a realitkou, takže vlastník nemovitosti nemusí o zaplacení rezervačního poplatku vlastně vůbec vědět. A bohužel v takovém případě, kdy nakonec k prodeji bytu jinému zájemci i přes rezervaci dojde, může být u méně férových společností problém získat poplatek zpět.

Problém je i v tom, že rezervační smlouvu neupravuje žádný zákon – jde fakticky jen o písemnou dohodu dvou smluvních stran. Méně seriózní kanceláře mohou i zneužívat neznalosti a neopatrnosti klientů, takže rezervační smlouvu nastaví tak nevýhodně, že z ní vyplývají zejména závazky a povinnosti pro kupujícího, zatímco pro realitní kancelář nikoli. Není proto na škodu vše si řádně přečíst a využít i konzultace právníka, ať už placené, nebo v některé z bezplatných poraden.

A na co si dát konkrétně pozor? Čtěte pozorně zejména ustanovení o podmínkách platby a případného vrácení rezervačního poplatku, sledujte ustanovení o pokutách či sankcích. Před podpisem byste si měli být jisti tím, kdy a jak budete realitce rezervační poplatek platit a co se stane v případě, že ke koupi nemovitosti nakonec nedojde (např. nedostanete hypotéku apod.).

Férově napsaná rezervační smlouva na koupi bytu nebo jiné nemovitosti vám ušetří čas i nervy, protože se budete moci plně věnovat vyřizování úvěru i dalším záležitostem souvisejícím s pořizováním nového bydlení. I proto se nevyplatí šetřit na případné konzultaci s právníkem, pokud máte o seriózním jednání realitní kanceláře nebo makléře samotného pochybnosti.

TIP: Co místo rezervační smlouvy a poplatku

Jestliže je pro vás tzv. rezervační smlouva a poplatek z nějakého důvodu nemyslitelný (např. nemáte dostatečnou hotovost na jeho zaplacení nebo máte prostě jen obavy), zkuste se s realitním makléřem dohodnout na uzavření smlouvy o smlouvě budoucí kupní, popřípadě kupní smlouvy s odloženou účinností.

element letňany

Komentáře (3):

 1. Lukas

  10.9.2013 v 7.19

  „Někdy dochází i k situaci, kdy je nemovitost prodána i přes zaplacení rezervačního poplatku. A to zejména v případě, kdy vlastník bytu realizuje prodej nemovitosti přes více realitních kanceláří nebo dokonce svépomocí přes různé servery apod. „…
  Realitní transakce musí být především bezpečná a to vyžaduje zkušenosti a znalost zákonných úprav. Bohužel si stále zhruba polovina majitelů nemovitostí myslí, jak je prodej nemovitosti banální transakce a že jsou dost chytří, aby nemuseli platit odborníka.

 2. Pavel Hála

  13.9.2013 v 11.06

  Dnes je už situace jiná, ale před x lety byl u některých realitek rezervační poplatek sázkou do loterie. Obecně nemám s realitními kancelářemi dobrou zkušenost. Výjimka je třeba RealSpektrum.

 3. Ivo

  27.1.2014 v 8.56

  Když si vyberete ověřenou realitku ( nejlépe dle zkušenosti známých) tak se většinou nemusíte bát. Stále ale platí „dvakrát měř a jednou řež“

Komentování je uzamčeno.

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development