element letňany

Magazín o bydlení

Rezervační poplatek u realitní kanceláře: Důvod k obavám?

Konečně jste našli svůj vysněný nový byt. Běžnou praxí je, že vám realitní kancelář nemovitost rezervuje až po zaplacení zálohy. Jak to ale s rezervačním poplatkem je? Vrátí vám ho kancelář, když nakonec byt nekoupíte? Na co si dát pozor?

Koupě nového bytu je spojena s celou řadou běhání a vyřizování – nejprve chodíte na prohlídky, pak je třeba sejít se s hypotečním poradcem a zajistit si rozumné financování. Aby vám během této doby, vysněný byt nikdo nevyfoukl, sepíše s vámi realitní kancelář tzv. rezervační smlouvu.

Až poté, co je tato smlouva mezi vámi a realitní kanceláři uzavřena, přestane se byt objevovat v inzerátech. Vy tak máte jistotu, že ostatní zájemci mají smůlu, protože o byt máte vážný zájem vy. Realitní kancelář má zase jistotu, že si koupi přes noc nerozmyslíte a její práce nepřijde na zmar. Až potud se zdá být vše v pořádku.

Kolik je rezervační poplatek?

 • Rezervační poplatek činí zpravidla kolem 10 % z ceny nemovitosti. Například pokud kupujete byt v hodnotě 2 miliony korun, bude rezervační poplatek kolem 200 tisíc korun. Nicméně záleží na konkrétní realitní kanceláři (rezervační poplatek může být i nižší, např. kolem 5 % z ceny).
 • Záloha v podobě rezervačního poplatku se poté odečítá od kupní ceny nemovitosti. To by mělo být uvedeno v rezervační smlouvě.
 • Pokud se nakonec rozhodnete nemovitost nekoupit, měla by vám realitní kancelář rezervační poplatek vrátit, nicméně nemusí to být v plné výši. Záleží na konkrétním nastavení smlouvy. Realitní kancelář má totiž s přípravou kupních smluv některé výdaje, které mohou být pokryty právě z rezervačního poplatku.

Na co si dát pozor při rezervačním poplatku

Celá řada právníků a právních poraden před rezervačním poplatkem a uzavíráním rezervačních smluv varuje, protože mohou být nevýhodně nastavené z hlediska kupujícího. Někdy dochází i k situaci, kdy je nemovitost prodána i přes zaplacení rezervačního poplatku. A to zejména v případě, kdy vlastník bytu realizuje prodej nemovitosti přes více realitních kanceláří nebo dokonce svépomocí přes různé servery apod. Rezervační smlouva je totiž uzavírána mezi zájemcem a realitkou, takže vlastník nemovitosti nemusí o zaplacení rezervačního poplatku vlastně vůbec vědět. A bohužel v takovém případě, kdy nakonec k prodeji bytu jinému zájemci i přes rezervaci dojde, může být u méně férových společností problém získat poplatek zpět.

Problém je i v tom, že rezervační smlouvu neupravuje žádný zákon – jde fakticky jen o písemnou dohodu dvou smluvních stran. Méně seriózní kanceláře mohou i zneužívat neznalosti a neopatrnosti klientů, takže rezervační smlouvu nastaví tak nevýhodně, že z ní vyplývají zejména závazky a povinnosti pro kupujícího, zatímco pro realitní kancelář nikoli. Není proto na škodu vše si řádně přečíst a využít i konzultace právníka, ať už placené, nebo v některé z bezplatných poraden.

A na co si dát konkrétně pozor? Čtěte pozorně zejména ustanovení o podmínkách platby a případného vrácení rezervačního poplatku, sledujte ustanovení o pokutách či sankcích. Před podpisem byste si měli být jisti tím, kdy a jak budete realitce rezervační poplatek platit a co se stane v případě, že ke koupi nemovitosti nakonec nedojde (např. nedostanete hypotéku apod.).

Férově napsaná rezervační smlouva na koupi bytu nebo jiné nemovitosti vám ušetří čas i nervy, protože se budete moci plně věnovat vyřizování úvěru i dalším záležitostem souvisejícím s pořizováním nového bydlení. I proto se nevyplatí šetřit na případné konzultaci s právníkem, pokud máte o seriózním jednání realitní kanceláře nebo makléře samotného pochybnosti.

TIP: Co místo rezervační smlouvy a poplatku

Jestliže je pro vás tzv. rezervační smlouva a poplatek z nějakého důvodu nemyslitelný (např. nemáte dostatečnou hotovost na jeho zaplacení nebo máte prostě jen obavy), zkuste se s realitním makléřem dohodnout na uzavření smlouvy o smlouvě budoucí kupní, popřípadě kupní smlouvy s odloženou účinností.

element letňany

Komentáře (3):

 1. Lukas

  10.9.2013 v 7.19

  „Někdy dochází i k situaci, kdy je nemovitost prodána i přes zaplacení rezervačního poplatku. A to zejména v případě, kdy vlastník bytu realizuje prodej nemovitosti přes více realitních kanceláří nebo dokonce svépomocí přes různé servery apod. „…
  Realitní transakce musí být především bezpečná a to vyžaduje zkušenosti a znalost zákonných úprav. Bohužel si stále zhruba polovina majitelů nemovitostí myslí, jak je prodej nemovitosti banální transakce a že jsou dost chytří, aby nemuseli platit odborníka.

 2. Pavel Hála

  13.9.2013 v 11.06

  Dnes je už situace jiná, ale před x lety byl u některých realitek rezervační poplatek sázkou do loterie. Obecně nemám s realitními kancelářemi dobrou zkušenost. Výjimka je třeba RealSpektrum.

 3. Ivo

  27.1.2014 v 8.56

  Když si vyberete ověřenou realitku ( nejlépe dle zkušenosti známých) tak se většinou nemusíte bát. Stále ale platí „dvakrát měř a jednou řež“

Komentování je uzamčeno.

Do jakého věku bydlet u rodičů? A jaké jsou dnes šance sehnat první byt?

Tři čtvrtiny mladých lidí v České republice si myslí, že bydlet u rodičů po třicítce je nepatřičné. Osamostatnit se většinou chtějí do pětadvaceti let. Dosáhnout na vlastní bydlení je pro ně ale složité. Dobrých bytů je na trhu málo, jejich ceny jsou vysoké a odborníci říkají, že zlevňování je v nedohlednu. Pomoci by podle mladých lidí měl stát. Někteří z nich zase spoléhají na rodiče nebo pověstnou fortunu.

Byty v Praze: O jaké nemovitosti je zájem a proč se málo staví?

Za poslední roky se toho v českém stavebnictví příliš nezměnilo. Staví se, ale málo. Byty jsou hlavně ve větších městech drahé, rekordy trhá Praha. A zdá se, že ani v roce 2020 se neblýská na lepší časy. Nová povolení na stavbu bytů jsou sice vydaná, ale v metropoli jich budou chybět tisíce. Kdo má peníze, byty nakupuje a pronajímá je. To je další aspekt současného trhu s bydlením. Ten, kdo nedosáhne na hypotéku, musí do nájmu.

geosan development