element letňany

Magazín o bydlení

Rodinný dům k rekonstrukci – výhoda nebo útrapy?

Život v rodinném domku daleko od centra města a v klidném prostředí je snem mnohých z nás. Ne každý si však může dovolit novostavbu. Zejména mladé páry se často zaváží k hypotéce na několik desítek let, aby si sen o bydlení v rodinném domku splnily. Jedním ze způsobů, jak ušetřit, je rodinný dům k rekonstrukci. Není to však pravidlem a existuje spousta případů, kdy je koupě domu před rekonstrukcí jen zdrojem nekonečných investic a útrap, nemluvě o práci. Jak poznat, že se koupě staršího domu skutečně vyplatí?

Kdo o koupi staršího rodinného domu nejčastěji uvažuje? Většinou to jsou dva tipy zájemců. Prvním z nich jsou ti, kteří si chtějí pořídit levnější bydlení určené k rekonstrukci, s plánem opravy provádět postupně v závislost na finančních možnostech. Dalším důvodem, proč zvolit ke koupi dům před rekonstrukcí, je možnost upravit si vše dle vlastních představ a vkusu. Aby byly nároky nového majitele splněny, je třeba už při koupi myslet na určité detaily související s nemovitostí.

Dalším velkým lákadlem takovýchto nemovitostí je lokalita, v jaké se nachází. Starší nemovitosti často disponují kouzlem svého umístění například v centru obce nebo naopak na samotě, k níž nepřiléhají žádné stavební pozemky. V současné době se právě takovéto pozemky těžko shání a zároveň jsou velmi dobře ceněny. Lukrativní adresa je však mnohdy vykoupena nákladnější rekonstrukcí.

Pokud v inzerátech narazíte na prodej rodinného domu určeného k rekonstrukci, bude pro vás jistě jedním z hlavních kritérií nižší cena. Ta ovšem může odkazovat na ne příliš dobrý stav nemovitosti. Je samozřejmé, že pokud kupujete dům v rekonstrukci, musíte s jistými stavebními úpravami počítat. Vždy si však zjistěte, jaký je jejich rozsah!

Jestliže rekonstrukce rodinného domu bude zahrnovat opravu střechy, nutnost nových rozvodů, zbavení se vlhkosti a další jiné zásadní změny a starosti s přestavbou, je třeba prodejní cenu zvážit i v případě, že je nízká.

Prodejce obvykle záměrně kupci nesděluje všechny nedostatky nemovitosti, a tak je rozhodně dobré přizvat si ke koupi specialistu, který případné vady odhalí snáze. V některých případech je mnohem výhodnější kupit nový nebo zachovalejší dům, u nějž je sice počáteční investice vyšší, ale zato vás nečekají nákladné, zdlouhavé a pracné rekonstrukce. Finančně vás pak tato varianta může dokonce přijít mnohem levněji.

Situace se může ztížit také tím, že díky vadám na nemovitosti není dům vůbec obyvatelný. Coby nový majitel musíte proto stále bydlet na své staré adrese a platit nájem.

Koupě domu před rekonstrukcí se ne vždy může vyplatit. Je nutné zvážit především to, jaký rozsah bude rekonstrukce mít, zda ji budete provádět sami nebo si budete platit firmu, je třeba zohlednit i svou vlastní práci a čas.

Výhody koupě domu před rekonstrukcí:

 • nižší pořizovací cena
 • možnost zařídit si vše dle svých představ
 • budete moci sami kontrolovat průběh prací

Nevýhody koupě domu před rekonstrukcí:

 • u zásadnějších rekonstrukcí se do domu nemůžete ihned nastěhovat
 • čas strávený rekonstrukcí
 • starosti s rekonstrukcí
 • nejistota, zda práce nepřesáhnou daný finanční rozpočet
 • nejistý výsledek – rekonstrukce se nemusí vydařit dle vašich představ

Kdy je lepší koupit novostavbu?

 • když se vám plánovaná rekonstrukce zdá příliš zdlouhavá a náročná
 • když nemáte na rekonstrukci příliš času
 • když si nejste jisti, zda vystačíte s financemi

V případě, že zvolíte koupi rekonstruovaného domu, výsledek bude okamžitý, vy budete mít možnost se ihned nastěhovat a kromě toho zůstanete ušetřeni času stráveného rekonstrukčními pracemi, sháněním řemeslníků a jiných nutností, spojených s opravou domu.

Jakou možnost byste zvolili Vy? Raději si vše zařídit podle svého a finance do stavby vkládat postupně, nebo je pro vás lepší nastěhovat se do hotového?

element letňany

Jak vydělat na volném bytě? Studentský pronájem je výnosný

S končícím létem se po bydlení v univerzitních městech rozhlíží tisíce studentů. Pokud vlastníte byt nebo aspoň pokoj, můžete na nemovitosti vydělat. Jaké byty si studenti nejraději pronajímají? Na co při pronájmu myslet a jaké jsou aktuální trendy na realitním trhu?

Drahé byty zvyšují poptávku po domech a pozemcích. Kam se lidé nejčastěji stěhují?

Utáhnout v Praze hypotéku je čím dál tím náročnější. Ačkoli zdražování bytů zpomalilo, kvůli vyšším úrokovým sazbám a přísnějším podmínkám bank, se pro některé rodiny staly byty v hlavním městě nedostupné. Podobná situace je i v dalších velkých městech Česka. A tak se lidé stěhují do jejich okolí do rodinných domků. Kvůli zvyšujícím se cenám pozemků snižují své nároky na jejich velikost.

geosan development