Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Rok 2020 v realitách a hypotékách. Co nás čeká?

Někteří ekonomové hrozili loni krizí. Nekonala se, pouze zpomalil růst. Letošek je zatím ve hvězdách. Realitní trh zatím vyčkává. Nemovitosti nezlevňují ani výrazně nezdražují. Hypotéky mají přijatelné sazby. Přesto je cítit napětí. Bytů – především ve velkých městech – je málo. A tak se lidé poohlížejí po alternativních řešeních. Co bude dál?

Jestli je nějaké období považované mezi realitními makléři za okurkovou sezónu, jsou to Vánoce. Lidé chtějí svátky klidu a míru prožívat v pohodlí, a tak stěhování nechávají na dobu před Vánoci anebo po nich. Prosinec 2019 byl výjimkou. Ve srovnání s rokem 2018 poptávka po bydlení neopadala. Naopak, například portál Bezrealitky.cz zaznamenal zhruba dvoutřetinový nárůst zájmu o nemovitosti k prodeji. Zvyšoval se i počet lidí, kteří procházeli nájemní inzeráty.

Statistiky tak na sklonku roku prozradily, že výrazně narůstá počet těch, kteří se v příštím roce budou snažit najít ekonomicky výhodnější bydlení. Svoji roli může hrát i to, že se domácnosti – podobně jako podniky – připravují na hubené roky, jimiž už nějakou dobu hrozí ekonomové.

Zájem o bydlení je veliký

Data portálu Bezrealitky.cz ukázala, že zájem o nové bydlení mají nejen uživatelé z velkých měst a okolí. Po nových bytech a domech pátrají také lidé ze severočeských regionů. Podle šéfa portálu Hendrika Meyera by mohl zvýšený nárůst poptávky indikovat změny na realitním trhu, kterých se letos dočkáme. Za takto velkým nárůstem totiž mohou stát ve větší míře ti, kteří jsou k hledání nového bydlení donuceni ekonomickými důvody a kteří by – pokud by ceny výrazněji nerostly – o stěhování neuvažovali. Konec roku navíc lidem zpravidla slouží také k bilancování a diskutování zásadních životních rozhodnutí.

„Monitoring přímého trhu s nemovitostmi také ukázal, že Češi nejsou příliš ochotni nebo nemají možnost připlatit si za zvyšující se nájmy. Již druhý rok v řadě mají na bydlení připravenou obdobnou částku a strop nájmu se pro ně zvýšil jen nepatrně – zhruba o pět až deset korun na metr. Nájmy přitom rostly o desítky procent. Předpokládáme, že to bude platit i v následujícím roce a celá řada lidí bude na zdražení nájemního bydlení reagovat stěhováním se,“ dodává Hendrik Meyer s tím, že na růst cen zároveň budou muset reagovat i obyvatelé krajů, kde se ceny nemovitostí i pronájmů držely dlouhodobě pod průměrem – například v Karlovarském nebo Ústeckém kraji.

Domácnosti tak pravděpodobně teprve nyní začínají masově reagovat na skokový růst nájmů, který Česko zasáhl před zhruba dvěma roky. Ten byli lidé ještě ochotni tolerovat, neboť například ve velkých městech bylo rostoucí nájemné kompenzováno příslibem zvyšujících se příjmů domácností. Tyto výhledy však s ohledem na očekávaný konec ekonomické konjunktury přestávají být optimistické a domácnosti se začínají připravovat spíše na hubenější roky. A nájemné v jejich rozpočtu znamená zásadnější položku než před lety.

Méně dostupné hypotéky

Zhoršila se také dostupnost hypoték, a to už v roce 2018, kdy na podzim Česká národní banka zpřísnila doporučení, jimiž se řídí banky. V souvislosti s aktuálně platnými doporučeními České národní banky je bydlení méně dostupné zejména pro mladé páry, singles a rodiny s dětmi. Mladí většinou ještě nemají naspořeno tolik, aby si o hypotéku mohli zažádat, protože aktuálně potřebují dát ze svého minimálně 20 % z pořizovací ceny nemovitosti,“ připomíná Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Banky se ale žadatelům snaží vyjít vstříc novými produkty. Raiffeisen stavební spořitelna například upravila podmínky přidělování úvěrů na bydlení pro mladé lidi do 36 let. „Téměř celé toleranční pásmo, které máme k dispozici pro individuální posouzení žadatelů, jsme vyhradili pro mladé. Ti tak mají vyšší šanci úvěr na bydlení získat, například nebudou muset mít naspořeno 20 procent z ceny nemovitosti, ale méně,“ dodává Lenka Molnárová.

Air Bank zase láká klienty na jasnou výši sazby – dopředu vědí, jakou sazbu dostanou a nemusí s bankou smlouvat nebo si přibírat další zpoplatněné sazby. „Navíc je naše hypotéka velmi flexibilní, zdarma je například změna výše splátky, změna termínu splácení nebo mimořádná splátka, a to i během fixace. Vysoká flexibilita není vykoupena žádnými poplatky. Zdarma jsou schválení, poskytnutí a čerpání hypotéky i vedení běžného účtu,“ vypočítává Jana Karasová, tisková mluvčí Air Bank. Dodává, že částku nad 1,5 milionu korun si lidé mohou půjčit už za sazbu 2,39 %. U nižších hypoték je úrok 2,49 %.

Letos očekávají banky zhruba podobný zájem o hypotéky jako v roce 2019. „Odhadujeme, že letos bychom mohli poskytnout nové úvěry v objemu kolem 9 miliard korun. Dramatické změny neočekáváme ani ve vývoji úrokových sazeb úvěrů, a to především kvůli silné konkurenci, která panuje na finančním trhu,“ říká Lenka Molnárová.

S prodejem bytu neotálejte

Z posledních čísel vyplývá, že lidé zájem o bydlení mají, zrealizovat sny jim ale brání přísné podmínky hypoték, vyšší úrokové sazby než před několika lety, drahé nemovitosti i celková ekonomická nejistota.

Odhady expertů poukazují na to, že ceny nemovitostí budou v roce 2020 (snad) klesat. Hypotéky by – pokud se nestane nic závažného – mohly zůstat na přijatelné úrovni. Záležet bude i na vzdálenějších a těžko ovlivnitelnějších proměnných. Do hry bude vstupovat i vystoupení Velké Británie z EU, obchodní válka mezi USA a Čínou, zpřísňování emisních norem nebo aktuální napětí mezi Íránem a demokratickým světem.

Kdo se chystá nemovitost prodat, neměl by podle expertů otálet, dokud jsou tržní ceny vysoké. Potenciálním kupcům ale realitní makléři doporučují spíše vyčkat. Za měsíc může být už vše jinak.

Jak vnímáte vývoj na realitním trhu vy?  

Villa Střížkovská

Dřevo v koupelně je trendy. Použijte ho jako hlavní prvek i doplněk

Koupelny jsou nejen nutností každého bytu, ale v poslední době se stávají i oázou relaxace. Zatímco dlažba a obklady mohou působit chladně a odtažitě, dřevo zútulňuje, vytváří pocit pohody a luxusu. I proto se v koupelnách objevuje stále častěji. Může jim dominovat nebo je doplňovat. Inspirujte se, jak dřevo a dřevěné prvky v koupelnách použít.

Letní rekonstrukci ještě stihnete. Na co se připravit?

Že jsou Češi národem kutilů, kteří rádi vylepšují své domy, byty i zahrady, je neoddiskutovatelné. S ohledem na epidemiologickou situaci se řada lidí rozhodla strávit léto doma – a část času své dovolené věnovat rekonstrukcím. Zlepšení svého bydlení nebo přípravě topení na zimu věnují i několik dní svého placeného volna. Pokud vás dovolená teprve čeká, rozhodně ještě toto léto stihnete vymalovat, natřít plot nebo vzít rekonstrukci pořádně z gruntu.

geosan development