Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Samočisticí trouby

Čistá kuchyně je jakousi vizitkou každé ženy, která v ní vaří. Existují ale místa, která se čistí opravdu nerada, těžko a zdlouhavě, jako například trouba. Zná to snad každý: čištění trouby neustále oddalujeme až už to pak jde opravdu hodně těžko, protože zbytky jídla jsou zaschlé a mastnota připečená. Řešení nabízí pyrolitické trouby, které se čistí samy.

Jak samočisticí trouby fungují? Tyto přístroje jsou vybaveny speciálním samočisticím systémem, díky kterému se nečistoty spálí pomocí vysoké teploty. Po samočištění je třeba jen setřít ze dna trouby vrstvičku prachu a je opět jako nová.

 

Jestliže se čištění trouby věnujete po každém pečení, pak samočisticí troubu ani nebudete potřebovat. Většina z nás se ale téhle činnosti věnuje možná tak jednou do roka. V takovém případě už jdou ulpěné nečistoty odstranit skutečně jen hodně těžko a výsledek mnohdy není zrovna uspokojivý i přes vynaloženou námahu. U samočisticí trouby jen stačí stisknout tlačítko a zvolit příslušný program pro čištění

 

Pyrolýza a princip jejího fungování

 

Z řeckého termínu znamená předpona pyr- oheň a lysis něco jako rozpustit. Pyrolýza je fyzikálně-chemickým dějem, díky němuž se rozkládají anorganické i organické látky. Důležité je právě působení tepla a tepelné štěpení.

 

Během celého procesu se teplota pohybuje přibližně v rozmezí od 300 do 500 °C. V případě nižších teplot můžeme pozorovat fyzikální odštěpení vody a vytváření vodní páry. Při teplotě do 500 °C dochází k suché destilaci a při teplotě vyšší jak 500 °C se pak produkty vzniklé suchou destilací ještě dále štěpí a přeměňují. Samočisticí trouby pracují s teplotou kolem 500 °C.

 

Konstrukce samočisticí trouby a program na čištění

 

Každá samočisticí trouba má uvnitř na stěnách speciální vložky (panely). Ty jsou opatřeny smaltovaným povrchem, jenž dokáže vstřebat nečistoty, které vznikají během pečení.

 

Pyrolytická trouba zahřívá pečící komory na teplotu přibližně 500 °C, při které se veškeré zbytky jídla a tuku spálí na uhel, který i po procesu v troubě zůstane, a který je třeba setřít vlhkým hadříkem. Nejlepší je toto provést v době, kdy už trouba vychládá, ale ještě mírně hřeje.

 

Program pro samočištění trouby trvá asi 1,5 hodiny, přičemž ho lze prodloužit a v některých případech i zkrátit.

 

Tyto typy trub nabízí nejjednodušší a nejefektivnější způsob čištění tohoto spotřebiče. Proces je plně automatický a navíc maximálně šetrný.

 

Je samočištění nebezpečné?

 

Kvůli vysokým teplotám, se kterými samočisticí programy pracují, je nebezpečné dotýkat se míst, která se extrémně zahřívají. Dvířka trouby jsou izolovaná, takže se při pečení ani samočištění vůbec nezahřívají a člověk se o ně nepopálí. Dvířka nejdou během čištění díky automatickému uzamknutí otevřít. Jejich otevření je umožněno až po ukončení procesu čištění.

 

Pyrolytické trouby jsou z tohoto hlediska zcela bezpečné.

 

„Mám samočisticí troubu od Gorenje už od roku 2009, kdy to byla relativní novinka a jsem s ní moc spokojená. Často peču pro manžela maso, a tak bych jinak dost bojovala se spečenou mastnotou.“

Jana, Hradec Králové

 

„Na samočisticí troubě hodně oceňuji to, že dvířka se během procesu vůbec nezahřívají. Mám malého synka, takže jsem se právě tohoto obávala, aby se nespálil.“

Pavla, Praha

 

„Se samočisticí troubou jsem takřka ihned narazila na problém: děti program často nenápadně pouští, i přesto, že mám uvnitř jídlo. Při výběru mě nenapadlo zeptat se i na toto hledisko, a proto bych všem chtěla poradit, aby to udělali a neunáhlili se s výběrem jako já. Jinak ta funkce samotná je fajn.“

Karolína, Havlíčkův Brod

 

Kolik za samočisticí troubu zaplatíme?

 

V současné době je už trh se samočisticími troubami poměrně pestrý a ceny už nejsou tak vysoké jako před několika lety, kdy tyto typy spotřebičů byly horkými novinkami. I tak jsou ale samočisticí trouby dražší než klasické a jejich cena se pohybuje řádově na desítkách tisíc korun.


Levnější pyrolytické trouby pořídíte už kolem deseti tisíc korun.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development