element letňany

Magazín o bydlení

Jak se v klidu přestěhovat? Poradíme vám, na co myslet

Koupili jste nový byt nebo dům a budete se stěhovat? Na co se připravit? Jak věci zabalit? A je lepší vzít si stěhovací firmu, nebo sjednat partu kamarádů s dodávkou?

Stěhování je třeba pořádně naplánovat. Musíte sehnat dostatek krabic a pevných pytlů, zabalit a roztřídit věci, rozmontovat nábytek. Když se stěhujete přes blok, můžete se autem otočit třeba desetkrát za den. Pokud je ale vaše bydliště desítky nebo dokonce stovky kilometrů daleko, bude lepší jet jenom jednou, třeba s profesionální stěhovací firmou.

Stěhovací firma, nebo vlastní svaly?

Stěhovací služby nejsou zadarmo. Připravte si řádově tisíce korun. Stěhování svépomocí zase vyžaduje hodně síly a také vašeho času. K tomu musíte sehnat auto – minimálně dodávku, do které naložíte větší kusy nábytku.

Ideální stěhování by mělo být perfektně organizované a rychlé. Dobře vybrané stěhovací firmy k vám vyšlou profesionální stěhováky, kteří mají zkušenosti, a pokud chcete, pomůžou i s balením věcí nebo demontáží nábytku.

V novém bydliště se určitě vyplatí, pokud to jde, mít vše připravené a čisté. Pokud se stěhujete do novostavby, ujistěte se, že na podlaze není vrstva prachu, do níž budete nakonec muset chtě nechtě položit sedačku.

Otázkou je vždy cena – kolik za stěhování s profesionály zaplatíte, záleží na vzdálenosti mezi současným a novým bydlištěm. Roli hraje také množství věcí, které je třeba nanosit a převézt. Firmy si mohou účtovat své služby různě, například jako hodinovou sazbu za stěhováka, připočítat mohou i sazbu za kilometry.

Stěhování svépomocí

  • Ušetříte peníze za stěhovací služby.
  • Věci projdou jen vašima rukama, budete vědět, kam krabice pokládáte.
  • Všechno ale musíte zabalit a přenosit sami, včetně těžkých věcí.

Stěhování s firmou

  • Za stěhovací služby zaplatíte většinou 10 000 a více korun.
  • Stěhováci snadno odnosí i těžké věci, mají trénované ruce.
  • Firmy mají k dispozici velká auta, kam se vejdou i objemné skříně.

Pokud se rozhodnete pro stěhovací firmu, vyberte ji obezřetně. Podívejte se na reference, sejděte se s jejím zástupcem a domluvte se na všech detailech. Nechte si také zaslat alespoň předběžnou kalkulaci za stěhování. Zajímat by vás měl rozsah služeb, časová náročnost stěhování, ale také například to, zda je firma pojištěná proti poškození věcí.

Balení. Základ úspěchu

Zabalit věci, rozmontovat a složit nábytek je základním kamenem úspěchu každého stěhování. Vybavte se pevnými kartonovými krabicemi, přepravkami, pytli. Vezměte si k ruce popisovače, abyste každou krabici mohli popsat.

Pokud máte hodně knih, balte je spíše do menších krabic, a to kvůli váze. Můžete je také svázat dohromady provázkem. Krabice s křehkými věcmi označte nápisem. Do velkých plastových pytlů balte hlavně oblečení, ložní prádlo, ručníky, polštáře a bytový textil.

Nábytek a cenné věci se vyplatí obalit fólií. Předejdete tak poškození. Pokud budete nábytek demontovat, schovejte si pečlivě všechny šroubky, například do uzavíratelných sáčků. Nezapomeňte si je popsat. Stejně velké díly nábytku můžete slepit páskou nebo obalit fólií. Pokud máte manželskou postel s čelem, je třeba čelo demontovat. Úložný prostor pod postelí by měl být prázdný.

Ledničku nechte rozmrazit. Vytáhněte také veškeré poličky, které by mohly vypadnout, kdyby se při manipulaci otevřela dvířka. Pračku je nutné odpojit od přívodu vody a nechat ji odkapat.

Stěhování je výbornou příležitostí, abyste se zbavili věcí, které nepotřebujete. Můžete vytřídit skříně s oblečením, probrat knihovnu a sbírku cédéček nebo porcelánu. Textil můžete darovat na charitu, nechtěné knihy zase dobročinným spolkům.

Na co si dát pozor?

  • Dejte si pozor na přeplněné papírové krabice a plastové pytle. Respektujte jejich nosnost. Pokud je obsah moc těžký, může se dno protrhnout. Do pytlů také nedávejte ostré předměty.
  • Křehké věci zabalte do folie nebo je vyskládejte do krabice vyplněné textilem, například ručníky, lůžkovinami apod.
  • Poličky vždy vytáhněte, spojte je dohromady například fólií. Ani v uzamykatelné skříni police nenechávejte, mohou ji poškodit.

Stres je špatný rádce

Stěhování z jednoho místa na druhé je pochopitelně stresovou situací. Zvlášť, pokud se stěhujete poprvé a nemáte zkušenosti. Zkuste si vše dobře naplánovat. Dobrá příprava vám ušetří čas i nervy. Pokud všechno nepůjde podle plánu, nestresujte se. Vše se nakonec vyřeší a v novém domově se zařizováním a vybalováním už spěchat nemusíte.

Máte za sebou stěhování? Jaké jsou vaše zkušenosti? Podělte se o ně v diskuzi!

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development