Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Jak se v klidu přestěhovat? Poradíme vám, na co myslet

Koupili jste nový byt nebo dům a budete se stěhovat? Na co se připravit? Jak věci zabalit? A je lepší vzít si stěhovací firmu, nebo sjednat partu kamarádů s dodávkou?

Stěhování je třeba pořádně naplánovat. Musíte sehnat dostatek krabic a pevných pytlů, zabalit a roztřídit věci, rozmontovat nábytek. Když se stěhujete přes blok, můžete se autem otočit třeba desetkrát za den. Pokud je ale vaše bydliště desítky nebo dokonce stovky kilometrů daleko, bude lepší jet jenom jednou, třeba s profesionální stěhovací firmou.

Stěhovací firma, nebo vlastní svaly?

Stěhovací služby nejsou zadarmo. Připravte si řádově tisíce korun. Stěhování svépomocí zase vyžaduje hodně síly a také vašeho času. K tomu musíte sehnat auto – minimálně dodávku, do které naložíte větší kusy nábytku.

Ideální stěhování by mělo být perfektně organizované a rychlé. Dobře vybrané stěhovací firmy k vám vyšlou profesionální stěhováky, kteří mají zkušenosti, a pokud chcete, pomůžou i s balením věcí nebo demontáží nábytku.

V novém bydliště se určitě vyplatí, pokud to jde, mít vše připravené a čisté. Pokud se stěhujete do novostavby, ujistěte se, že na podlaze není vrstva prachu, do níž budete nakonec muset chtě nechtě položit sedačku.

Otázkou je vždy cena – kolik za stěhování s profesionály zaplatíte, záleží na vzdálenosti mezi současným a novým bydlištěm. Roli hraje také množství věcí, které je třeba nanosit a převézt. Firmy si mohou účtovat své služby různě, například jako hodinovou sazbu za stěhováka, připočítat mohou i sazbu za kilometry.

Stěhování svépomocí

  • Ušetříte peníze za stěhovací služby.
  • Věci projdou jen vašima rukama, budete vědět, kam krabice pokládáte.
  • Všechno ale musíte zabalit a přenosit sami, včetně těžkých věcí.

Stěhování s firmou

  • Za stěhovací služby zaplatíte většinou 10 000 a více korun.
  • Stěhováci snadno odnosí i těžké věci, mají trénované ruce.
  • Firmy mají k dispozici velká auta, kam se vejdou i objemné skříně.

Pokud se rozhodnete pro stěhovací firmu, vyberte ji obezřetně. Podívejte se na reference, sejděte se s jejím zástupcem a domluvte se na všech detailech. Nechte si také zaslat alespoň předběžnou kalkulaci za stěhování. Zajímat by vás měl rozsah služeb, časová náročnost stěhování, ale také například to, zda je firma pojištěná proti poškození věcí.

Balení. Základ úspěchu

Zabalit věci, rozmontovat a složit nábytek je základním kamenem úspěchu každého stěhování. Vybavte se pevnými kartonovými krabicemi, přepravkami, pytli. Vezměte si k ruce popisovače, abyste každou krabici mohli popsat.

Pokud máte hodně knih, balte je spíše do menších krabic, a to kvůli váze. Můžete je také svázat dohromady provázkem. Krabice s křehkými věcmi označte nápisem. Do velkých plastových pytlů balte hlavně oblečení, ložní prádlo, ručníky, polštáře a bytový textil.

Nábytek a cenné věci se vyplatí obalit fólií. Předejdete tak poškození. Pokud budete nábytek demontovat, schovejte si pečlivě všechny šroubky, například do uzavíratelných sáčků. Nezapomeňte si je popsat. Stejně velké díly nábytku můžete slepit páskou nebo obalit fólií. Pokud máte manželskou postel s čelem, je třeba čelo demontovat. Úložný prostor pod postelí by měl být prázdný.

Ledničku nechte rozmrazit. Vytáhněte také veškeré poličky, které by mohly vypadnout, kdyby se při manipulaci otevřela dvířka. Pračku je nutné odpojit od přívodu vody a nechat ji odkapat.

Stěhování je výbornou příležitostí, abyste se zbavili věcí, které nepotřebujete. Můžete vytřídit skříně s oblečením, probrat knihovnu a sbírku cédéček nebo porcelánu. Textil můžete darovat na charitu, nechtěné knihy zase dobročinným spolkům.

Na co si dát pozor?

  • Dejte si pozor na přeplněné papírové krabice a plastové pytle. Respektujte jejich nosnost. Pokud je obsah moc těžký, může se dno protrhnout. Do pytlů také nedávejte ostré předměty.
  • Křehké věci zabalte do folie nebo je vyskládejte do krabice vyplněné textilem, například ručníky, lůžkovinami apod.
  • Poličky vždy vytáhněte, spojte je dohromady například fólií. Ani v uzamykatelné skříni police nenechávejte, mohou ji poškodit.

Stres je špatný rádce

Stěhování z jednoho místa na druhé je pochopitelně stresovou situací. Zvlášť, pokud se stěhujete poprvé a nemáte zkušenosti. Zkuste si vše dobře naplánovat. Dobrá příprava vám ušetří čas i nervy. Pokud všechno nepůjde podle plánu, nestresujte se. Vše se nakonec vyřeší a v novém domově se zařizováním a vybalováním už spěchat nemusíte.

Máte za sebou stěhování? Jaké jsou vaše zkušenosti? Podělte se o ně v diskuzi!

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development