Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Specifika koupě družstevního bytu: Na co si dát pozor?

Když hledáte nové bydlení, občas můžete u inzerátu zahlédnout poznámku „byt v družstevním vlastnictví“. Vydáte se na prohlídku a nemovitost vás zaujme. Ještě než na nabídku kývnete, měli byste si ujasnit specifika koupě i „ vlastnictví“ družstevního bytu.

Družstevní byt nevlastníte

Zatímco byt v osobním vlastnictví kupujete a stáváte se majitelem nemovitosti, v případě družstevního bydlení se jedná o prodej a koupi družstevního podílu (tedy členství v družstvu). Jinak řečeno, družstevní byt je majetkem družstva a vlastníkovi družstevního podílu vzniká k příslušnému bytu pouze právo nájmu (stává se členem družstva). S tím se pojí také skutečnost, že s družstevním bytem není možné volně nakládat (například ho prodat – vždy se jedná jen o prodej a převod členství v družstvu – tento krok můžete učinit bez souhlasu družstva).

 V případě družstevního bytu nekupujete nemovitost, ale pouze právo nájmu.

Na rozdíl od klasického vztahu nájemce a majitele bytu se nájemní vztah v případě družstevního podílu neřídí ustanoveními občanského zákoníku o výpovědi nájmu. V případě, že by se družstvo rozhodlo prodat byty, vzniká nájemci, resp. členovi družstva výhradní právo na odkoupení bytu, k němuž vlastní družstevní podíl.

Je důležité podotknout, že při převodu družstevního podílu přecházejí na nového vlastníka nejen práva a povinnosti, které z družstevního vlastnictví vyplývají, ale také případné dluhy. Proto je třeba vždy v první řadě prověřit, zda původní majitel družstevního podílu družstvu peníze dluží a tuto skutečnost zohlednit ve smlouvě o převodu družstevního podílu.

Co je ještě jiné při koupi a vlastnictví družstevního bytu

  • Katastr nemovitostí – protože nekupujete družstevní byt, ale členství v družstvu, vyhnete se převodu vlastnictví v katastru nemovitostí. Družstevní byty v něm totiž nejsou zapsány jednotlivě, ale jako celek, jehož vlastníkem je družstvo.
  • Daně – protože nejste přímým majitelem družstevního bytu, neplatíte daně z nemovitosti. To ovšem neznamená, že ušetříte, protože tyto poplatky se většinou započítávají do nájemného. Jeho výše se odvíjí od velikosti bytu.

Levnější byt, ale obtížněji dostupný úvěr

Když porovnáte ceny bytů v osobním vlastnictví s cenami bytů v družstevním vlastnictví, pravděpodobně vás zaujmou. Ceny družstevních bytů jsou v některých případech nižší. I proto mohou být přitažlivější. Na druhou stranu je třeba podotknout, že sjednání hypotečního úvěru v bance může být složitější. Právě z toho důvodu, že nekupujete byt, ale jen družstevní podíl, na který nelze zřídit zástavu.

Situace se ale oproti minulým rokům změnila a některé banky i stavební spořitelny už poskytují úvěry na pořízení družstevních bytů. Podmínkou je ale většinou zástava jiné nemovitosti. Pokud tedy o koupi družstevního bytu uvažujete a víte, že nemáte našetřené peníze, zjistěte si, za jakých podmínek by vám banka hypotéku poskytla.

Současně je třeba upozornit ještě na jednu skutečnost. Zpravidla si byt chceme přizpůsobit svým představám. Rekonstrukce družstevního bytu ale nemusí být tak jednoduchá. Ke stavebním úpravám totiž musíte získat souhlas družstva, které je faktickým vlastníkem bytu. Družstvo vám musí posvětit i případný pronájem bytu. Písemný souhlas družstva je třeba také v případě podnájemní smlouvy.

Výhody a nevýhody koupě družstevního bytu

Jako vše i družstevní bydlení má své výhody a nevýhody. Je třeba smířit se s jistým omezením, které vlastnictví družstevního bytu přináší, i skutečností, že družstvu budete platit nájemné. Na druhou stranu, výhodou je nižší pořizovací cena, ale i rychlejší převod družstevního podílu (není nutné řešit vklad do katastru nemovitostí).

Je jasné, že družstevní bydlení je specifické a nebude vyhovovat každému. Vždy si proto ujasněte své priority a očekávání. Pokud vás družstevní byt osloví, zvažte před jeho koupí některá kritéria. Zejména stav a provedené rekonstrukce v bytě i v celém domě. Vhodné je setkat se i se členy družstva. Vždyť také oni budou svými hlasy rozhodovat o vašem bytě.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development