Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

SROVNÁNÍ. Kolik stojí nemovitosti v Praze a v okolí?

Pražská metropole si nezadá s ostatními evropskými hlavními městy. Nemovitosti v Praze zdražovaly loni a jejich ceny podle expertů porostou i letos. Zároveň zdražují a zpřísňují hypotéky. Bydlení tak může být pro některé lidi nedostupné. Podívejte se na srovnání cen nemovitostí v Praze a okolí. Kde pořídíte byt levněji?

Najít pěkné bydlení za dobrou cenu je stále náročnější. Ceny nemovitostí totiž kontinuálně rostou zejména v Praze a v dalších krajských městech. Průměrná cena za byt v developerském projektu se v hlavním městě za poslední dva roky zvýšila o více než 30 %. Zatímco v roce 2015 se metr čtvereční v novém bytě prodával v průměru za 57 121 korun, loni to bylo 75 007 korun. Letos ceny některých pražských nemovitostí atakují psychologickou hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční.

Staví se málo bytů a poptávka je vysoká

Zdražování bytů souvisí s vysokou poptávkou a nízkým počtem nově stavěných nemovitostí. Na konci loňského roku bylo v různé fázi výstavby 118 nových projektů, v nichž by mělo vzniknout 13 206 bytů o průměrné velikosti necelých 83 metrů čtvereční. Průměrný nový byt se prodává za cenu kolem 7 milionů korun.

Developeři dlouhodobě poukazují na omezení povolování staveb a nedostatek bytů na trhu. Lidé s nižšími platy jen obtížně dosahují na několikamilionové hypotéky. Banky navíc zpřísnily půjčování peněz na bydlení. Žadatelé musí mít našetřeno minimálně 90 % z ceny nemovitosti. Pro řadu mladých lidí to tak znamená, že shánějí peníze v rodině nebo žádají své rodiče o zástavu jejich nemovitosti.

A podle odhadů nebude lépe. Nárůst cen nemovitostí není totiž podle analytiků ještě u konce.  „Očekáváme další zdražení bytů. Nicméně ceny už neporostou dvouciferným tempem jako v loňském roce. Podle našeho odhadu by tempo jejich růstu mělo letos zpomalit k 8,5 % a v příštím roce na 4,6 %,“ uvádí David Kocourek, ekonom Komerční banky.

Proč byty zdražují?

  • Lidé se stěhují z venkova znovu do měst.
  • Díky vyšší rozvodovosti přibývá jednočlenných domácností.
  • Hypotéky jsou stále levné a i přes zpřísnění pravidel dostupné.
  • Poptávka po bytech je vysoká a nová výstavba jí nestačí.
  • Movitější lidé nebo firmy skupují byty jako investici.
  • Od roku 2007 se postupně zvyšují různé daně, hlavně DPH u novostaveb.

Byty zdražily o dalších 16 %

Ceny nemovitostí rostly také během prvního čtvrtletí letošního roku. Analýza společnosti Deloitte odhalila, že byty zdražily o přibližně 16 % v republikovém průměru a prodávaly se za cenu kolem 2,75 milionů korun. V Praze byly nemovitosti dražší než v krajských městech. V Plzeňském a v Olomouckém kraji se ovšem nemovitosti také vyhouply nahoru, zdražily zde o 24, respektive o 41 %.

Růst cen se nedotýká jen novostaveb, zdražují i byty ve starších domech, a to především v žádaných lokalitách. Odborníci odhadují, že i tento trend bude pokračovat a starší nemovitosti by mohly zdražovat v jednotkách procent. Záleží i na tom, zda jde o paneláky nebo cihlovou výstavbu. Ceny panelákových bytů jsou nyní poměrně vysoké, v některých oblastech dokonce vyšší, než co jsou potenciální kupci ochotni zaplatit.

Drahé jsou i paneláky v Praze

Podle statistik portálu CenovaMapa.org patří k nejdražším byty v pražské metropoli, kde se v průměru prodávají za 5,7 milionů korun. Panelový byt je o 1,7 milionů korun levnější. Nejméně zaplatí lidé tradičně za byty v Ústeckém kraji, kde se panelový byt prodává šestkrát levněji než v hlavním městě, a to za průměrnou cenu 673 075 korun.

Například byt v cihlovém domě v Praze 8 v Libni o velikosti 85 metrů čtverečních a dispozici 3+kk se nyní prodává za 5,4 milionů korun. V novostavbě v Praze 6 pořídíte byt o dispozici 3+kk a velikosti 100 metrů čtverečních za 8,6 milionů korun. Menší nový byt v Praze 9 stojí kolem 6,2 milionů korun. Panelový byt ve Stodůlkách o rozloze 83 metrů čtverečních stoí kolem 4,8 milionů korun.

Levnější bydlení v Kladně nebo Berouně

Ve Středočeském kraji jsou ceny nemovitostí nižší. Platí, že čím dále od metropole, tím levnější byt můžete pořídit. Například za novostavbu 3+1 v Kladně, které je od centra Prahy vzdálené 30 kilometrů, zaplatíte kolem 3,6 milionů korun. Byt v novostavbě o dispozici 3+kk v Berouně, z něhož je to do metropole po dálnici 35 kilometrů, stojí kolem 4 milionů korun.

Pokud se mladý pár rozhodne kupit nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních a zaplatí za něho 6,7 milionů korun, tak při 90% hypotéce musí mít našetřeno 670 tisíc korun. Když by dostal hypotéku na třicet let, znamenalo by to měsíční splátky 24 tisíc korun, což odpovídá současné průměrné měsíční mzdě, která byla podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí 25 674 korun.

Nejde o realitní bublinu

Pro běžné domácnosti se tak bydlení v nových bytech může stát pouze snem. Může se přihodit, že lidé začnou z Prahy utíkat do regionů nebo budou nuceni pronajímat si byty, přičemž částka za pronájem může být ještě vyšší než hypoteční splátka.

Ačkoli se objevují hlasy varující před realitní bublinou, podle odborníků nemusí být až tak zle. „Současnou situaci podle našeho hodnocení nemůžeme nazývat realitní bublinou. Nenaznačují to ani indikátory dostupnosti bydlení nebo indikátory dávající do poměru nájmy či ceny nemovitostí vůči příjmům domácností,“ konstatuje David Kocourek.

Trh s nemovitostmi vždy reaguje na ekonomické podněty, takže lze očekávat, že pokud bude ekonomika zpomalovat, což by se mohlo přihodit v roce 2019, bude zpomalovat i růst nemovitostí.

Kupujete byt nyní, nebo si počkáte, až zlevní?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development