Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Státní půjčku na bydlení nově dostanou i čtyřicátníci. Jak o ni požádat?

Na trhu s bydlením se žádné velké zlevňování prozatím nekoná, spíše naopak. Dobré nemovitosti jsou drahé a lidé s nižšími příjmy často nedostáhnou na hypotéku. Hlavně mladým rodinám s dětmi by měly pomoci státní půjčky na bydlení. Na ně dříve dosáhli jen žadatelé do šestatřicet let. Od letošního ledna o ně mohou požádat i čtyřicátníci. Není to jediná úleva a změna, kterou Státní fond podpory investic připravil.

Vlastní bydlení, ať už v rodinném domě nebo v bytě, je pro řadu lidí stále hůře dostupné. Navzdory koronavirové krizi ceny nemovitostí neklesají. A pokud už ano, většinou jde o byty a domy v odlehlých regionech.

Zejména mladé páry, kde jeden z partnerů zůstává na rodičovské dovolené, mohou mít potíže získat běžný úvěr na bydlení. Úlevu a pomoc by jim měla poskytnout státní půjčka „Vlastní bydlení“ na pořízení domu, bytu nebo na rekonstrukci.

Štědřejší státní půjčky na bydlení

Program „Vlastní bydlení“ navazuje na dřívější program půjček pro mladé, který stát zavedl poprvé v roce 2018. V té době byla ale pravidla přísnější (žadatelům mohlo být maximálně šestatřicet) a navíc poskytované částky neodpovídaly realitě na trhu s nemovitostmi. I proto nebyl o úvěry tak velký zájem. Například loni bylo v programu připraveno 730 milionů korun, nakonec se ale schválilo jen 171 smluv za 207 milionů korun.

Od ledna 2021 mohou o půjčky žádat i lidé, jimž už bylo čtyřicet. Jak uvádí Státní fond podpory investic na svém webu, tak věkovou podmínku nemusí splnit oba žadatelé. Stačí, když ke dni podání žádosti alespoň jeden z nich nepřekročí věk 40 let. U rodičů, kteří spolu nežijí, může o úvěr zažádat sám i ten, jemuž jsou svěřeny do péče děti.

Rozptyl domácností, které se mohou o podporu přihlásit, je poměrně velký. O státní půjčku na bydlení mohou žádat mladé rodiny, bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. U žadatelů, kteří nejsou manželé, je podmínkou dítě do 15 let.

Miliony na byt i stavbu domu

Nezvýšil se jen věk žadatelů, ale také objemy úvěrů, o něž mohou lidé požádat. Na výstavbu domu oproti minulosti stát přidal 400 tisíc korun, na rekonstrukci 300 tisíc a na pořízení bytu dokonce 800 tisíc navíc.

Výše státní podpory na bydlení

  • Od 50 000 do 600 000 korun na modernizaci bydlení.
  • Až 2,4 milionu na pořízení domu včetně výstavby, nejvýše však 90 % nákladů.
  • Až 2 miliony na pořízení bytu nebo družstevního podílu, nejvýše však 90 % ceny.

 

Důležité je, že nejsou stanoveny limity na podlahovou plochu, jako tomu bylo dříve. V předchozím programu bylo u bytu dovoleno maximum 75 metrů čtverečních, u rodinného domu 140 metrů čtverečních. Na druhou stranu, poskytované částky budou samy o sobě limitem podlahové plochy, protože za 2,4 milionu korun nejde postavit velký dům.

Úrok ve výši 1 procenta

Běžným hypotékám na trhu chce státní půjčka na bydlení konkurovat nízkým úrokem. Aktuální úroková sazba je stanovena na 1 procento. Úroková sazba je fixní po dobu pěti let. Pro srovnání, u českých bank se v lednu úrokové sazby nejčastěji pohybovaly mezi 2 až 3 procenty.

Ačkoli je úroková sazba příjemná, limitující může být pro žadatele doba splatnosti půjčky. Ta je v případě modernizace bydlení stanovena na 10 let. U úvěru na pořízení bytu nebo domu je 20 let. To pochopitelně navyšuje měsíční splátku a pro lidi s nižšími příjmy, u nichž se primárně předpokládá, že budou o tento úvěr žádat, může být splácení komplikované.

Úlevy v náročných situacích

Na druhou stranu, v náročných životních situacích, které mohou přinést výpadky příjmů, lze požádat o přerušení splácení jistiny až na dva roky. Takovou situací je třeba narození dítěte, osvojení dítěte, svěření dítěte do pěstounské péče nebo poručenství.

Obdobně může příjemce půjčky požádat o odklad splácení, pokud ztratí práci na více než tři měsíce, bude podobně dlouhou dobu stonat nebo dojde v domácnosti k úmrtí. I z těchto důvodů je možné odložit povinnost splácet úvěr na dobu maximálně dvou let.

Žádosti o půjčku už běží

Letos je v programu „Vlastní bydlení“ přichystáno 530 milionů korun. Žádosti o půjčku je možné podávat už od ledna. Přijímají je pracoviště Státního fondu podpory investic v Praze a Olomouci a podat je lze také online přes datovou schránku. Všechny formuláře jsou ke stažení na webu www.sfpi.cz.

Zajímáte se o státní půjčku na bydlení? A připadá vám atraktivní?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development