Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Stavební materiál zdražuje. Jak si navýšit hypotéku?

Rekonstruujete domek, pustili jste se do stavby vlastního bydlení nebo renovujete byt? Pak možná se zděšením sledujete, jak skokově narůstají ceny některých stavebních materiálů. Proto v bankách přibývá i žádostí o navýšení hypotéky nebo o úvěry ze stavebního spoření. Jaké máte možnosti, pokud potřebujete více peněz na stavbu či rekonstrukci?

Ceny nemovitostí i stavebních materiálů jdou nahoru, a tak se navyšuje i objem hypoték, o něž lidé v bankách žádají. Současně přibývá také zájemců o navýšení stávajících úvěrů. S tím se ale pojí i riziko, že dlužníci nezvládnout půjčku splácet.

„Bezpochyby pozorujeme nárůst klientů, kteří mají problémy se splácením hypotéky v důsledku prudkého zvýšení cen stavebních materiálů. Od května registrujeme každý měsíc zhruba stovku klientů s tímto problémem. K žádostem přistupujeme maximálně individuálně a obvyklým řešením je úvěr ze stavebního spoření,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Několik možností navýšení hypotéky

Navýšení hypotéky u banky je možné několika způsoby: navýšením hypotečního úvěru, sjednáním nové hypotéky nebo refinancováním hypotéky a jejím navýšením.

 • Navýšení úvěru. Proces je podobný jako když žádáte o novou hypotéku. Banky žádost posuzují individuálně na základě konkrétních podmínek.
 • Refinancování. Kromě navýšení hypotéky můžete získat například i lepší sazbu nebo lepší podmínky splácení. Refinancovat hypotéku ale můžete jen po uplynutí fixace.
 • Nová hypotéka. Zažádat můžete i o novou hypotéku. Znamená to, ale že budete mít dva úvěry a je nutné, abyste je zvládli splácet. Jednou z podmínek, přes kterou u bank nejede vlak, je proto dostatečný příjem.

K refinancování hypotéky a jejímu navýšení pak potřebujete podobné doklady, jako když žádáte o nový úvěr. Připravte si následující dokumenty (u konkrétních bank se mohou požadavky lišit):

 • Odhad ceny nemovitosti
 • Doklad totožnosti
 • Aktuální potvrzení o příjmu či daňové přiznání
 • Původní smlouvu o úvěru
 • Potvrzení o vyčíslení dluhu od stávající banky
 • Zástavní smlouvu
 • Fotografie nemovitosti
 • Příslib o vymazání zástavního práva
 • Výpis z katastru

Refinancování hypotéky je lákavé, protože výhodnější podmínky splácení vám mohou ušetřit i tisíce korun, které můžete využít na splátku navýšeného úvěru. Nezapomeňte ale, že s žádostí o refinancování jsou spojené poplatky (například poplatek za zástavní smlouvu na katastru nemovitostí za podání na výmaz zástavního práva původní banky a různé administrativní poplatky). Proto je dobré si nejdříve vše spočítat a požádat banku o předběžnou kalkulaci.

Zatímco v případě refinancování úvěr navýšit lze, u stávající hypotéky taková možnost není. „Dodatečné navyšování úvěrového rámce u schváleného úvěru není možné. Lze to ale řešit novou hypotékou,“ říká Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

I proto, že ceny stavebních materiálů mohou růst, umožňují banky v případě rekonstrukcí nebo výstavby vyšší úvěry. „V případě úvěru na výstavbu, popřípadě na rekonstrukci, je možné požádat o hypoteční úvěr až o 20 % vyšší, než je doložený rozpočet prací a takto vytvořit určitou finanční rezervu pro případné navýšení nákladů v průběhu výstavby, popř. rekonstrukce. K tomuto kroku můžou klienti přistoupit rovnou při schvalování úvěru bez ohledu na to, jestli očekávají nebo neočekávají růst cen v čase,“ dodává Patrik Madle.

Ve hře je i stavební spoření

Navýšení hypotéky ale není jedinou možností, jak růst ceny stavebních materiálů pokrýt. Situaci lze vyřešit i úvěrem ze stavebního spoření. To může být zajímavé hlavně ve chvíli, kdy jde o navýšení o stovky tisíc korun. Výhodou je, že nemusíte ručit nemovitostí. Úvěr ze stavebního spoření můžete splácet souběžně s hypotékou. Navíc, situace, kdy banka poskytuje hypotéku v kombinaci s úvěrem ze stavebního spoření, je poměrně běžná.

Další možností je pak spotřebitelský úvěr. Získat ho lze snadno, jeho nevýhodou jsou ale poměrně vysoké úrokové sazby.

Rezidence Neklanka II

Je lepší byt nebo dům

Rozhodnutí, zda investovat do bytu nebo domu, je zásadní rozhodnutí, které vyžaduje pečlivé zvážení. Byt je samostatný obytný prostor ve větší budově. Naproti tomu dům je typicky samostatná budova, která nabízí více obytného prostoru a venkovních ploch. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody a je důležité je zvážit před konečným rozhodnutím.

Moderní typy vytápění rodinného domu – Jakou variantu si vybrat?

Při volbě typu vytápění rodinného domu je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou velikost domu, počet obyvatel, energetická náročnost, místní podmínky a nejdůležitěji, vaše osobní preference. V dnešní době existuje několik moderních typů vytápění, které nabízejí různé výhody a nevýhody. V tomto článku si projdeme tepelné čerpadlo, kotel na plyn, kotel na tuhá paliva, elektrokotel a různé druhy vytápěcích těles.

geosan development