Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

Stěhování navzdory pandemii. Do nového bydlení jde desetina Čechů

Lidé se stěhují navzdory koronavirové krizi. Změnit bydliště letos chce desetina Čechů. Současná nelehká situace jejich plány na změnu bydliště nezhatila. Lidé si pořizují nové domy a byty na hypotéku, případně se stěhují do nájemního bydlení. Průměrně se v životě přestěhujeme čtyřikrát, nejčastěji kvůli studiu, práci nebo založení rodiny. Podívali jsme se na to, jaké jsou aktuální trendy ve stěhování a co nás ke změně bydliště nejčastěji vede.

Měnit bydlení je časově náročná životní situace, která vyžaduje hodně energie a často se neobejde bez stresu. Změna je ale součástí života. Lidé se stěhují za svými partnery, přichází z venkova do města a naopak, odcházejí za prací nebo za studiem. Ačkoli řadu aspektů našeho života v posledních měsících ovlivnila pandemie covid-19, podle posledních průzkumů se zdá, že do plánů na pořízení nemovitosti nebo změnu bydliště příliš nezasáhla.

Hlavní důvody stěhování

Podle průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisen stavební spořitelna u společnosti NMS Market Research, se vloni stěhoval každý desátý Čech. Další desetina plánuje změnit bydliště letos.

Nejčastějším důvodem, proč se lidé stěhují, je:

  • koupě nové nemovitosti (17 %),
  • sestěhování s partnerem či partnerkou (15 %),
  • touha po větším bydlení (14 %),
  • lepší dostupnost zaměstnání (10 %).

Důležitým důvodem, proč se lidé stěhují, je i osamostatnění se. To se týká hlavně mladých lidí. První stěhování od rodičů přichází většinou mezi dvacátým a třicátým rokem. „Někdo se stěhuje na studentské koleje, jiný s kamarádem nebo partnerkou do pronajatého bytu. Jiný vyráží rovnou do světa a po návratu už se k rodičům nevrátí. Mladí lidé nemají tolik peněz, proto chodí do pronájmů nebo si pořídí malý byt,“ uvádí realitní makléř Tomáš Šimek.

Dalším životním krokem, který přináší změnu bydliště, je partnerství, manželství nebo založení rodiny. V takovém okamžiku lidem zpravidla přestává stačit malý byt, takže si pořizují větší nemovitost, případně uvažují o stavbě rodinného domu. Na rozdíl od západní Evropy převládá v České republice pořád ještě touha nemovitost vlastnit než si ji pronajmout. V případě, kdy se narodí do rodiny dítě, může být na pořadu dne i změna lokality – mladá rodina se například rozhodne odejít z města na venkov nebo pořídit městský domek na předměstí.

Stěhování není výjimkou ani ve stáří, když lidé splatí hypotéku a děti jim odrostou. V takové chvíli je čas myslet na zajištění na důchod. Je třeba si rozmyslet, co budou dělat například s příliš velkým domem nebo zahradou. Nemovitost mohou prodat, pořídit si menší bydlení a z úspor si na stáří přilepšit.

Za změnou bydlení jsou i úspory

Bohužel v řadě případů je motivace méně veselá – desetina lidí mění bydliště kvůli nedostatku peněz a stejné procento také kvůli rozchodu nebo rozvodu.

„Z našich průzkumů víme, že lidé jsou nuceni kvůli pandemii covid-19 více šetřit a přehodnotit své výdaje. Není tedy divu, že kvůli úsporám dochází v určitých případech i ke stěhování. Pozitivním trendem pro realitní trh je naproti tomu fakt, že tři čtvrtiny lidí pod vlivem covidových opatření nijak nemění své plány ohledně koupě nemovitosti. Jen 7 % dotázaných záměr koupit nemovitost odkládá na lepší časy,“ vysvětluje Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny.

Plány na rekonstrukce jsou stále ve hře

Změna bydliště pak pro velkou část Čechů neznamená pauzu od zařizování a výdajů kolem bydlení. Téměř polovina (47 %) těch, kdo se stěhovali nebo brzy přestěhují, totiž plánuje svou novou nemovitost zrekonstruovat.

„Mnohé domácnosti nedosáhnou na tak vysokou hypotéku či úvěr, která by jim umožnila koupi nemovitosti v ideálním stavu. Často se tedy stěhují do provizoria, a jakmile opět trochu našetří, pustí se do rekonstrukce. Za tímto účelem je ideální formou stavebního spoření, na které lze výhodně navázat právě úvěr na rekonstrukci, a ještě má díky státnímu příspěvku jisté zhodnocení,“ uzavírá Lukáš Kopecký.

Plánujete se letos přestěhovat? Jaké jsou vaše důvody a čeho se obáváte?

 

 

 

Rezidence Neklanka II

Co by nemělo dítěti v dětském pokojíčku chybět?

Dětský pokoj je pro děti místností, která slouží pro jeho bezpečí. Jakmile se dítě cítí smutně, pak si vleze do svého dětského pokoje, ve kterém následně stráví i několik desítek minut. Každé dítě považuje svůj dětský pokoj za útočiště. Považuje svou místnost za bezpečný prostor a své doupě, ve kterém se mu nemůže nic stát. Dbejte na to, aby dětský pokoj působil na dítě klidným a uklidňujícím dojmem. Co by v dětském pokoji nemělo rozhodně chybět? Podle odborníků jsou to níže uvedené věci.

Jak udělat malou koupelnu, aby vypadala větší

Pokud jste uvízli v malé koupelně, existuje několik designových triků, které můžete použít, aby vypadala a působila větší. Světlé barvy, zrcadla a minimální množství svítidel, to vše pomůže vytvořit iluzi většího prostoru. A existují také způsoby, jak udělat malou koupelnu funkčnější, jako je instalace plovoucího umyvadla nebo použití rohového sprchového koutu. Pro skladování jsou dobrými možnostmi koše, police, háčky a skříně. S trochou kreativity může být i ta nejmenší koupelna stylová i praktická.
geosan development