element letňany

Magazín o bydlení

Trendy v bydlení: Vracíme se do měst a kupujeme menší byty

Také do bydlení zasahují trendy. Zatímco před několika lety bylo moderní pořídit si dům za městem, dnes se lidé v metropolích zase vrací do bytů. Přitahují je dobře dostupné lokality a komfortní byty s velkou terasou v blízkosti zeleně.

Lokalita a cena. To jsou dva hlavní faktory, které sehrávají klíčovou roli při výběru nemovitosti. Cena je ohraničená individuálními možnostmi. Ale nároky na lokalitu, dispozici nebo typ nemovitosti se proměňují a podléhají trendům.

Na druhou stranu, kvalitní bydlení má vždy něco společného: je na žádaném a dopravně dostupném místě, v blízkosti je občanská vybavenost a nemovitost je v ideálním případě dobrou investicí (v budoucnu ji můžete prodat a vydělat). My dnes ale necháme stranou otázku, jak vybrat bydlení a zaměříme se na aktuální trendy v realitním trhu.

Zpět do města

Z venkova zpět do města. Tak by se dal nazvat hlavní trend, kterého si všímají realitní makléři, a to nejen v okolí Prahy, ale také v dalších velkých městech České republiky. Zatímco před pár lety bylo populární bydlení dvacet či třicet kilometrů od metropole, dnes se situace obrací a lidé se stěhují zpátky do měst. Kupují byty v blízkosti centra a šetří tak svůj čas.

Dojíždění je totiž časově náročné a není pro každého. Své o tom ví především rodiny s dětmi, kdy cestou do školy a rozvezením do kroužků obětují rodiče poměrně velkou část času. Každodenní dopravní zácpy směrem do metropole a zase zpět mohou být vysilující.

I proto roste zájem o rodinné byty s rozlehlou terasou v blízkosti zeleně. Terasa sice nenahradí zahradu, ale devizou je blízkost školek, škol a volnočasových aktivit. Nově stavěné bytové domy také nabízí velmi dobré zázemí, například prostorné sklepy nebo garáže. A na léto je vždycky možné odjet na chatu nebo chalupu.

Centrum láká

Dalším trendem, na který se snaží developeři reagovat, je poptávka po bydlení v centru, což je patrné především v Praze. Vystavět nové bytové domy na dohled od centra ale není jednoduché, protože volné plochy je málo, a když už se najde proluka, stavební řízení je během na dlouhou trať. Přesto v metropoli v poslední době vznikly zajímavé projekty, například na Žižkově nebo v Karlínu, kde si lidé mohou pořídit nové byty v podstatě jen kousek od centra.

Oblíbené (pražské) čtvrti

Každé město má lokality, které jsou momentálně trendy. V Plzni jsou to dlouhodobě například Slovany nebo Bory, ale populární se stávají i nové části, například Sylván, kde vzniká nová bytová výstavba.

V metropoli je oblíbená městská část Praha 9 a Praha 10, kde se prodává nejvíce nových bytů. Není divu. V poslední době zde totiž vzniklo hned několik nových developerských projektů. Na předních příčkách oblíbenosti se drží také Praha 5 a Praha 4.

Nové malé byty

Zajímavé, ale nikoli překvapivé je, že mladí lidé dávají přednost novým bytům z developerských projektů. Nejprodávanější jsou byty 2+kk, následují byty o dispozici 3+kk a 1+kk. Dodejme, že pokud zvažujete investiční byty, lépe se pronajímají byty s menší dispozicí. Zajímavým trendem jsou také tzv. startovací byty, kdy si mladý pár nebo jednotlivec pořídí malometrážní byt, který poté, co založí rodinu, pronajímá a stěhuje se do většího.

Zájem o menší byty podtrhuje i specializace některých developerů právě na malé byty. Vedle mladých párů nebo singles projevuje zájem o menší byty také starší generace lidí. S ohlédnutím na aktuální hospodářský růst a dostupnost hypoték se ale v poslední době zvyšuje i zájem lidí o velké a prostorné byty nebo o luxusní bydlení.

Nájem versus koupě

Některé trendy k nám pronikají ze zahraničí. Například ve velkých evropských městech žije početná část obyvatel v nájemních bytech – důvodem je zejména špatná dostupnost vlastního bydlení, tedy drahé nemovitosti a vyšší úrokové sazby hypoték. Pronájem bydlení ale není nutné vnímat hned negativně. Přečtěte si více o srovnání hypoték a nájmů.

Lidé přemýšlejí

Zajímavým a pozitivním trendem je, že než lidé nemovitost koupí, více o svém kroku přemýšlejí. Lépe a důsledněji porovnávají parametry nemovitosti, srovnávají jednotlivé nabídky a propočítávají cenu za metr čtvereční. Více se zajímají nejen o samotný byt, ale také o lokalitu.

Současně požadují, aby byla nemovitost vystavěná z kvalitních materiálů, byla dobře zateplená, měla moderní okna. Trendem jsou byty vybavené chytrými technologiemi, které snižují náklady na bydlení a zároveň život zpříjemňují.

Nacházíte se v těchto trendech? Nebo raději dáváte přednost venkovu před městem?

element letňany

Vyplatí se pojištění bytu? A jak ho vybrat?

Když se zabydlíte ve svém novém bytě nebo domě, vypadá vše báječně. Nikdo při stěhování nemyslí na katastrofy, jako je vytopená koupelna nebo požár. Malé i velké nehody mohou proměnit vaše bydlení k nepoznání. V takové chvíli oceníte dobrou pojistku. Podle čeho ji vybírat? A proč ji v průběhu let kontrolovat?

Byt k pronájmu. Na co si dát pozor?

Poptávka po nájemním bydlení roste. Můžou za to rostoucí ceny nemovitostí i dražší a přísnější hypotéky. Ten, kdo vlastní byt, tak může vydělat. Důležité je ale vybrat dobré nájemníky. Zákon je totiž chrání více než majitele bytu. Na co si při pronájmu nemovitosti dát pozor?

geosan development