Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Trendy v bydlení: Vracíme se do měst a kupujeme menší byty

Také do bydlení zasahují trendy. Zatímco před několika lety bylo moderní pořídit si dům za městem, dnes se lidé v metropolích zase vrací do bytů. Přitahují je dobře dostupné lokality a komfortní byty s velkou terasou v blízkosti zeleně.

Lokalita a cena. To jsou dva hlavní faktory, které sehrávají klíčovou roli při výběru nemovitosti. Cena je ohraničená individuálními možnostmi. Ale nároky na lokalitu, dispozici nebo typ nemovitosti se proměňují a podléhají trendům.

Na druhou stranu, kvalitní bydlení má vždy něco společného: je na žádaném a dopravně dostupném místě, v blízkosti je občanská vybavenost a nemovitost je v ideálním případě dobrou investicí (v budoucnu ji můžete prodat a vydělat). My dnes ale necháme stranou otázku, jak vybrat bydlení a zaměříme se na aktuální trendy v realitním trhu.

Zpět do města

Z venkova zpět do města. Tak by se dal nazvat hlavní trend, kterého si všímají realitní makléři, a to nejen v okolí Prahy, ale také v dalších velkých městech České republiky. Zatímco před pár lety bylo populární bydlení dvacet či třicet kilometrů od metropole, dnes se situace obrací a lidé se stěhují zpátky do měst. Kupují byty v blízkosti centra a šetří tak svůj čas.

Dojíždění je totiž časově náročné a není pro každého. Své o tom ví především rodiny s dětmi, kdy cestou do školy a rozvezením do kroužků obětují rodiče poměrně velkou část času. Každodenní dopravní zácpy směrem do metropole a zase zpět mohou být vysilující.

I proto roste zájem o rodinné byty s rozlehlou terasou v blízkosti zeleně. Terasa sice nenahradí zahradu, ale devizou je blízkost školek, škol a volnočasových aktivit. Nově stavěné bytové domy také nabízí velmi dobré zázemí, například prostorné sklepy nebo garáže. A na léto je vždycky možné odjet na chatu nebo chalupu.

Centrum láká

Dalším trendem, na který se snaží developeři reagovat, je poptávka po bydlení v centru, což je patrné především v Praze. Vystavět nové bytové domy na dohled od centra ale není jednoduché, protože volné plochy je málo, a když už se najde proluka, stavební řízení je během na dlouhou trať. Přesto v metropoli v poslední době vznikly zajímavé projekty, například na Žižkově nebo v Karlínu, kde si lidé mohou pořídit nové byty v podstatě jen kousek od centra.

Oblíbené (pražské) čtvrti

Každé město má lokality, které jsou momentálně trendy. V Plzni jsou to dlouhodobě například Slovany nebo Bory, ale populární se stávají i nové části, například Sylván, kde vzniká nová bytová výstavba.

V metropoli je oblíbená městská část Praha 9 a Praha 10, kde se prodává nejvíce nových bytů. Není divu. V poslední době zde totiž vzniklo hned několik nových developerských projektů. Na předních příčkách oblíbenosti se drží také Praha 5 a Praha 4.

Nové malé byty

Zajímavé, ale nikoli překvapivé je, že mladí lidé dávají přednost novým bytům z developerských projektů. Nejprodávanější jsou byty 2+kk, následují byty o dispozici 3+kk a 1+kk. Dodejme, že pokud zvažujete investiční byty, lépe se pronajímají byty s menší dispozicí. Zajímavým trendem jsou také tzv. startovací byty, kdy si mladý pár nebo jednotlivec pořídí malometrážní byt, který poté, co založí rodinu, pronajímá a stěhuje se do většího.

Zájem o menší byty podtrhuje i specializace některých developerů právě na malé byty. Vedle mladých párů nebo singles projevuje zájem o menší byty také starší generace lidí. S ohlédnutím na aktuální hospodářský růst a dostupnost hypoték se ale v poslední době zvyšuje i zájem lidí o velké a prostorné byty nebo o luxusní bydlení.

Nájem versus koupě

Některé trendy k nám pronikají ze zahraničí. Například ve velkých evropských městech žije početná část obyvatel v nájemních bytech – důvodem je zejména špatná dostupnost vlastního bydlení, tedy drahé nemovitosti a vyšší úrokové sazby hypoték. Pronájem bydlení ale není nutné vnímat hned negativně. Přečtěte si více o srovnání hypoték a nájmů.

Lidé přemýšlejí

Zajímavým a pozitivním trendem je, že než lidé nemovitost koupí, více o svém kroku přemýšlejí. Lépe a důsledněji porovnávají parametry nemovitosti, srovnávají jednotlivé nabídky a propočítávají cenu za metr čtvereční. Více se zajímají nejen o samotný byt, ale také o lokalitu.

Současně požadují, aby byla nemovitost vystavěná z kvalitních materiálů, byla dobře zateplená, měla moderní okna. Trendem jsou byty vybavené chytrými technologiemi, které snižují náklady na bydlení a zároveň život zpříjemňují.

Nacházíte se v těchto trendech? Nebo raději dáváte přednost venkovu před městem?

Villa Střížkovská

Na chatu, na chalupu, nebo do bytu v horách?

Češi patří mezi nejvíce nadšené chataře a chalupáře. Je už zvykem, že ke svému bydlení, třeba městskému bytu, mají ještě nemovitost v přírodě. Poptávka po chatách a chalupách v souvislosti s koronavirovou krizí ještě vzrostla, protože zahraniční dovolené jsou méně dostupné. Pořídit si chalupu nebo chatu je ovšem v posledních letech dražší. Cena tradičních rekreačních objektů totiž v posledních letech roste až o 15 % každý rok. To dává vzniknout zcela novým trendům – lidé například neváhají nakupovat levnější panelákové byty v podhůří.

Do nájmu! Jaké služby musíte zaplatit a co v bytě můžete změnit?

Nájemní bydlení má své výhody i nevýhody. Každý, kdo si byt pronajme, musí počítat se svými povinnostmi. Zároveň ale získává i některá práva. Hned na začátku pronájmu je vhodné si s majitelem nemovitosti ujasnit, jaké poplatky jdou za nájemcem a jaké změny je možné v bytě provést. Většinu věcí upravuje zákon, vzájemný respekt a slušnost je ale velkou devizou každého smluvního vztahu – ten mezi nájemcem a pronajímatelem nevyjímaje.

geosan development