Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Trendy interiér 2021: Pozvěte domů modrou a pohodlí

Jestli se v roce 2021 (konečně) chystáte na rekonstrukci nebo modernizaci interiéru, rozhodně budete mít z čeho vybírat. Rok 2021 přichystal několik pozoruhodných trendů, do nichž promlouvá současná situace a koronavirová krize. Víc jsme doma, a tak to kolem sebe chceme mít hezké. Jakým barvám, materiálům nebo designu dát přednost? A jak aktuální trendy kombinovat a vytvořit osobitý interiér?

Každý rok má své trendy. Platí to o módě i o interiéru. Obměnit šatník je ale snazší než vyměnit veškeré vybavení v interiéru. Proto je lepší se trendy spíše inspirovat než se pokusit naroubovat katalogový obývák do vašeho bytu. Veškeré vybavení, barvy, materiály a dekory by měly souznít s vaším životním stylem, světonázorem a vkusem.

Na vlnách moře aneb barva roku 2021

Modrá je naděje. A takovou barvu přináší na svých křídlech nový rok. Interiéry se proto ponesou na vlně barvy Aqua – alespoň tak to vnímá společnost WGSN, která se už od roku 1998 zabývá prognostikou trendů. Protože její předpovědi výrobci bytových doplňků i nábytku poslouchají, je už teď možné vybírat z různých interiérových prvků, které jsou oděné do světle modré. Krom naděje má tato barva v sobě ještě jedno poselství – symbolizuje pokrok.

Bleděmodrou barvu doplní pastelová zelená. Oba tyto odstíny jsou podle expertů vhodné do pracoven nebo do studoven, tedy do míst, kde se potřebujete soustředit a přemýšlet. Pokud budete letos zařizovat pracovnu nebo aspoň pracovní kout, možná můžete tuto místnost ladit právě do takových barev. Dobře se vám budou kombinovat třeba se šedou nebo jinou tlumenou barvou, jako je smetanová, klasická bílá nebo krémová. Pokud jde o materiály, pastelové barvy budou kontrastovat s oblíbeným a nadčasovým sklem, moderní ocelí nebo betonem.

Není to tak dávno, co se stal hitem odstín mint neboli mátová barva. Pokud jste si vybavili interiér touto barvou, tak se jí nemusíte vzdávat. Se světle modrým odstínem si bude mint rozumět. Navíc, nemusí jít o radikální změnu, možná bude stačit jen vyměnit textilní doplňky nebo nově vymalovat.

Domov jako místo pohody a klidu

Události posledního roku nám ukázaly, jak je důležité mít příjemně a pohodlně zařízený domov, v němž je všem dobře. Přešlo se na home-office, nebylo možné zajít si do kavárny. Domov se najednou stal místem, kde se odehrává práce i odpočinek. A tak začal plnit více funkcí najednou.

Trendem se stal proto multifunkční nábytek, například pracovní desky, které po práci jednoduše složíte, a tak vás nebudou po zbytek dne provokovat nedodělanými úkoly. Užitečné jsou také skříně na pracovní dokumenty. Do spodních míst můžete za dvířka zavřít šanony, ale otevřené police třeba vyhradit svým oblíbeným románům. Jinými slovy, do interiéru si pořiďte nábytek, který vám poslouží na obě strany.

Do interiérů pak vstupují i prvky, které by nám ještě před rokem přišly přinejmenším extravagantní. Třeba domácí kavárenské koutky. Ano, i domov se může proměnit ve vaší soukromou kavárnu. Vytvořte si stylové posezení s křesly, stolky, knižním koutkem, květinami, pořiďte si pořádný kávovar, ať si relaxaci užijete naplno.

Obecně je nyní důraz kladený na interiéry s otevřeným konceptem, kde může být rodina a přátelé pospolu. Tradiční oddělování prostor není už nějakou dobu běžné. Kde to jde, obytný prostor se rozšiřuje i ven, třeba na terasy nebo na balkon. Hitem jsou zimní zahrady a obecně interiérová zeleň. Velké oblibě se těší pokojové rostliny. Inspiraci bezpochyby najdete třeba na Instagramu.

Proměna kuchyně v roce 2021

Proměnou prochází i kuchyně a kuchyňské linky. Doma se teď více vaří, a tak musí být skutečně funkční a pohodlné. Nerezignují ale na krásu. Trendy směřují k maximálnímu využití přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen, žula nebo mramor. Pokud není rozpočet na pravé kameny, lze použít i věrohodné imitace.

Jako kontrast se pak používá kov. A to i na netradičních místech – třeba při konstrukci kuchyňských ostrůvků nebo při rámování digestoře, na detailech v osvětlení a podobně. Důraz je kladen na eleganci, efektivitu a preciznost.

O slovo se také znovu hlásí sklo. Vrací se například prosklené skříňky. Do vitrín se dává osvětlení, čím je vše oživené, prosvětlené. Průhledné skříně ale nejsou pro všechny – je třeba v nich udržovat pořádek, aby působily stylově a jako ze žurnálu.

Jak se vám interiérové trendy roku 2021 líbí? A pustíte si některý z nich domů?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development