Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Trendy realitního trhu: Přísné hypotéky, drahé byty a málo nemovitostí

Vzít si hypotéku na dům nebo byt není už takovou samozřejmostí jako před rokem či dvěma. Hypotéky zpřísnily, ceny bytů narostly, zároveň ubývá pěkných nemovitostí k prodeji. Na vlastní bydlení nedosáhnou především mladí lidé nebo jednotlivci. Jak se změny v hypotečních pravidlech promítly do realitního trhu? Kdo podle bank na úvěry nedosáhne?

Dostupnost bydlení se podle realitních makléřů i bankéřů zhoršuje. „Ceny rezidenčních nemovitostí jsou na svých maximech. Zejména v Praze a Brně jsou i běžné byty již pro většinu zájemců cenově nedostupné a je omezená i nabídka,“ říká Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB. Důvodem jsou nová regulační pravidla hypoték, růst sazeb a nutnost vlastních zdrojů financování, což zájemci o bydlení buď nemohou splnit, nebo je to rovnou odradí.

Dosáhnout na hypotéku je nyní obtížnější pro jednotlivce (singles) s nižším příjem, typicky mladé lidi na začátku kariéry. Potíže mohou mít i mladé rodiny s dětmi, jež žijí z jednoho příjmu. „Pro mladé existuje řešení, a to žádat o úvěr společně s partnerem nebo požádat o finanční pomoc širší rodinu. Dále může pomoci dát do zástavy více nemovitostí. Důležité je, že doporučení se týká pouze nových smluv, nikoliv stávajících. Takže se dotkne především lidí, kteří o novém bydlení teprve uvažují,“ dodává Petra Kopecká z Raiffeisenbank.

Na nové byty musí lidé šetřit

Na podzim letošního roku většina bank zdražila úrokové sazby. „S ohledem na rostoucí cenu peněz na trhu a zvýšení sazeb Českou národní bankou Česká spořitelna od 15. listopadu mírně zvýšila úrokové sazby u vybraných hypoték,“ říká Radek Vachulka, manažer hypoték České spořitelny.

Největší poptávka ze strany žadatelů je o hypoteční úvěry s dlouhodobou fixací. Hypotéky s fixací na 8,10,15 respektive 20 let dnes tvoří již dvě třetiny ze všech nově poskytnutých hypotečních úvěrů.  Vzhledem k tomu, že Češi hypotéky splácejí v průměru 15 až 20 let, dávají jim takto dlouhodobé fixace jistotu stabilní výše splátky a neměnné sazby v zásadě po celou dobu splácení.

Dražší byty a přísnější hypotéky znamenají, že zájemci o vlastní bydlení musí šetřit o něco déle. Ze čtvrtletního průzkumu portálu Bezrealitky.cz vyplývá, že průměrná cena domu nebo bytu přímo od majitele se zvedla na téměř 4 miliony korun, což je o 14 % více než na začátku léta. Zdražování nemovitostí z druhé ruky kopíruje vývoj na trhu s novými byty, jež jsou drahé zejména ve velkých městech. Průměrná mzda přitom rostla 5% tempem.

Trendem je stěhování mimo metropole

A v dohledné době se situace příliš nezmění. „Bohužel se nedá očekávat, že by se situace měla v dalších měsících výrazně měnit. Ceny bytů v novostavbách sice pomalu brzdí svůj růst, u starších bytů, které jsou dnes asi o čtvrtinu levnější než ty nové, vidím však potenciál dalšího růstu cen,“ míní Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz. Naopak mírně klesat by podle něho mohla průměrná cena domu přímo od majitelů. A to především kvůli nárůstu starších, dosud nenabízených maloměstských či vesnických nemovitostí, které se teprve dostávají do nabídky.

Ceny bytů v Praze žene nahoru nejen vysoká poptávka, ale i jejich nedostatek. I když se staví, staví se málo, třeba i proto, že získat povolení na novou výstavbu je pro developery pořád náročnější. Zároveň ubývá i volných pozemků. Proto se lidé stěhují za metropoli, kde mohou dostat levnější bydlení.

Logicky pak směřují hlavně do Středočeského kraje, jenž se nyní připravuje na zřejmě největší příliv nových obyvatel ve své historii. Pokud bude pokračovat aktuální trend na trhu s bydlením, z Prahy se do něj v následujících letech přestěhují tisícovky domácností. Za pražské platy si zde totiž pořídí výrazně lepší a kvalitnější bydlení než v hlavním městě. Pro Středočeský kraj by to mohlo znamenat postupné zdražení nemovitostí, zároveň s tím však výrazné oživení některých lokalit. Středočeský kraj nyní čeká úkol, jak přísun nových obyvatel zvládnout.

„Dá se očekávat, že v následujících letech bude bydlení ve Středočeském kraji plnohodnotnou a běžně zvažovanou variantou pro většinu Pražanů, kteří budou plánovat svůj budoucí život. Na rozdíl od Prahy, která své možnosti pomalu vyčerpává, nabízí Středočeský kraj dostatek různorodých nemovitostí a má z mého pohledu potenciál přijmout až třicet tisíc nových obyvatel v následujících pěti letech,“ míní Hendrik Meyer.

Mladí zůstávají bydlet u rodičů

Dražší a nedostupné nemovitosti pak promlouvají i do rodinného života. Protože mladým lidem chybí peníze, zůstávají bydlet u rodičů, i když by se chtěli osamostatnit. Většinou proto, že nemají dost peněz na koupi nebo pronájem bytu. Nejkritičtější situace je podle posledního průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny u věkové skupiny 25 až 34 let. Kvůli financím zůstává s rodiči až 70 % odrostlých potomků.

„Nejen odrostlé děti, ale často i jejich rodiče touží po klidu a soukromí, kterého si ve sdílené domácnosti neužijí. Ideální je proto myslet dopředu a začít dětem včas spořit, aby měly při vylétnutí z hnízda pevný základ, na kterém mohou začít stavět svou budoucnost,“ komentuje výsledky průzkumu NMS Market Research Lenka Molnárová.

Na tom, že by se odrostlé děti měly odstěhovat od rodičů hned poté, co si začnou samy vydělávat, se shodují dvě třetiny Čechů. Kladně přitom odpovídali nejčastěji respondenti, kteří žijí v menším činžovním bytě (24 %) nebo v paneláku (21 %). Naopak majitelé rodinných domů jsou vůči dospělým dětem žijících pod jednou střechou s rodiči shovívavější, s jejich odstěhováním rozhodně souhlasí pouze 15 % respondentů.

Většina Čechů také považuje za správné, aby děti, které si již samy vydělávají, přispívaly svým rodičům na nájem a na poplatky spojené s domácností. Shoda přitom panuje nezávisle na příjmech dotázaných. S tím, aby se na financování bydlení kromě rodičů podílely i děti, souhlasí 84 % lidí s příjmem domácnosti do 20 000 Kč, ale také 89 % respondentů žijících v domácnosti s příjmem nad 40 000 Kč.

Jak jste bydlení vyřešili vy? Máte hypotéku, nebo bydlíte u rodičů?

Benkova Rezidence

DIY projekty pro domácnost: Jak vylepšit a zkrášlit váš domov

IY (Do It Yourself) projekty se stávají stále populárnějšími díky své schopnosti přinést osobitý styl a funkčnost do našich domovů. Ať už chcete vytvořit nový kus nábytku, renovovat staré předměty nebo přidat originální dekorace, DIY projekty nabízejí nespočet možností, jak proměnit váš prostor na něco jedinečného a osobitého. V tomto článku vám představíme několik jednoduchých, ale efektivních DIY projektů, které můžete snadno realizovat a které vám pomohou zkrášlit váš domov.

Životní styl v novém bytě

Zdravé bydlení je základem kvalitního života.

geosan development