Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Trendy v obývacím pokoji: Jak bydlet lépe a bez přešlapů?

Nábytek nalepený na sebe, televizní obrazovka přes celou stěnu, divoká kombinace vzorů nebo příliš rozměrná sedačka. Vypadá nějak podobně váš obývací pokoj? Toužíte konečně po změně? Jakým nešvarům se při zařizování obýváku vyhnout? Jaké jsou bytové trendy v obývacím pokoji?

Dřív se návštěvy vodily do parádního pokoje, který se podle stavovské úrovně pyšnil vyřezávaným nábytkem pokrytým dečkami, nebo jen prostým stolem s křížkem přibitým na čistě vybílené stěně. Parádní pokoje vystřídaly obýváky uzpůsobené modernímu bydlení. Před dvaceti třiceti lety jim dominovaly masivní obývací stěny a rozměrné kožené sedačky nasměrované na televizi. Současné bytové trendy zase směřují ke vzdušnosti, minimalistickému stylu, kombinaci retro a moderního nábytku a osobitosti.

Přešlapy v obývacím pokoji

Zařídit obývací pokoj levně, efektivně a moderně je dnes snadné. Kombinovat můžete nábytek z řetězců s cenově dostupnými designovými kousky, s retro nebo vintage nábytkem i doplňky. Přesto stále mnoho obývacích pokojů zůstává zařízeno nevhodně a nevkusně. Jakým přešlapům a nešvarům se vyhnout?

  • Čeho je moc, toho je příliš. To platí o spoustě českých obývacích pokojů. Na sedačku se z jedné strany lepí skříně, z druhé křesla a konferenční stolek. Na poličky už se nevejde ani o knihu navíc. Obývák působí přeplněně, neuspořádaně. Zkuste se zamyslet, co vše v obýváku skutečně potřebujete – co ta lampa, která už stejně nefunguje? Nebo nehezká váza, na kterou se práší?
  • Obrovská sedačka. Malý obývák prostě nesnese velkou rohovou sedačku určenou pro rozměrné obývací pokoje ve vilách. Zvolte proto raději pohodlnou pohovku a zamyslete se rovnou nad její orientací – opravdu musí směřovat na obývací stěnu, ačkoli se na televizi už dávno nekoukáte? Zkuste sezení uzpůsobit tak, abyste vytvořili prostor pro sdílení a povídání si s rodinou nebo přáteli.
  • Nezakopávejte o nábytek. Přeplněnost obývacích pokojů souvisí i s nedostatkem tzv. pochozí plochy. To znamená, že třeba mezi pohovkou a křeslem neprojdete, jak jsou na sebe nalepené. Abyste se cítili pohodlně a příjemně, vytvořte mezi nábytkem asi 80centimetrovou uličku. Uvidíte, jak obývák najednou bude působit vzdušným dojmem.
  • Nežijte v muzeu nebo ve skladišti. Do velkých obývacích stěn se toho tolik vejde! Za skleněnými dvířky se krčí porcelánové figurky a suvenýry z cest. Opravdu je potřebujete mít všechny vystavené? Co je protřídit a uložit do krabice na půdu?
  • Myslete na světlo. Květiny postavené na parapetu okna mohou stínit slunci, stejně jako těžké závěsy, na které se akorát chytá prach. Pusťte do obýváku víc světla a slunce.

Trendy v obývacím pokoji

Co se od doby dávno minulé nezněmilo, je, že obývací pokoj zůstává jakýmsi srdcem bytu, kde se schází rodina nebo přátelé. Obývací pokoj by měl být vkusně zařízený, pohodlný pro posezení a současně vyzařovat vaši individualitu. Jako inspiraci jsme pro vás vybrali několik ukázkových obývacích pokojů, které korespondují se současnými trendy.

Světlé odstíny

Tmavý nábytek pohlcuje příliš světla a v takovém pokoji se nežije dobře. Současné trendy proto velí světlým barvám, a to ve výmalbě, podlahovém dekoru i nábytku. Bílou můžete kombinovat třeba s béžovou.

living room

Vzory a barvy

I obývací pokoj zařízený v minimalistickém stylu může mít svůj specifický výraz. Docílíte toho nápadnými vzory a barvami. Ale pozor, je třeba vše dobře zkombinovat, takže raději konzultujte s architektem.

living room4

Retro styl

Jestli vás baví retro, nebojte se alespoň část obývacího pokoje vybavit v tomto stylu. Kombinovat můžete originální retro kousky s novým designem.

living room5

Prostor pro rodinu

Srdcem obývacího pokoje je pohodlná sedačka, ta by neměla být orientována jen na televizi, ale vytvářet i prostor ke sdílení a povídání.

living room6

Individualita

Nepodléhejte trendům docela. Obývací pokoj by měl být příjemný hlavně pro vás. Jestli milujete koberečky, dopřejte si je, stejně jako květiny nebo vintage lampičky.

living room7

V jakém stylu jste zařídili obývací pokoj? Nakoupili jste nový nábytek nebo dali prostor i retro kouskům?

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Villa Střížkovská

Dřevo v koupelně je trendy. Použijte ho jako hlavní prvek i doplněk

Koupelny jsou nejen nutností každého bytu, ale v poslední době se stávají i oázou relaxace. Zatímco dlažba a obklady mohou působit chladně a odtažitě, dřevo zútulňuje, vytváří pocit pohody a luxusu. I proto se v koupelnách objevuje stále častěji. Může jim dominovat nebo je doplňovat. Inspirujte se, jak dřevo a dřevěné prvky v koupelnách použít.

Letní rekonstrukci ještě stihnete. Na co se připravit?

Že jsou Češi národem kutilů, kteří rádi vylepšují své domy, byty i zahrady, je neoddiskutovatelné. S ohledem na epidemiologickou situaci se řada lidí rozhodla strávit léto doma – a část času své dovolené věnovat rekonstrukcím. Zlepšení svého bydlení nebo přípravě topení na zimu věnují i několik dní svého placeného volna. Pokud vás dovolená teprve čeká, rozhodně ještě toto léto stihnete vymalovat, natřít plot nebo vzít rekonstrukci pořádně z gruntu.

geosan development