Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Útulné léto na terase nebo u bazénu? Zkuste travní koberce

Terasu nebo venkovní posezení už dávno netvoří jen obyčejná křesílka, lavičky či vyřazené židle. I venkovní nábytek má styl, i venku toužíme po pohodlí. Vedle designového nábytku si léto můžete zkrášlit přehozy a polštářky a zútulnit pomocí travních nebo venkovních koberců. Jak je vybrat? A na co si dát pozor?

Začněme u venkovních koberců, které se hodí na terasu nebo na balkon. Hitem jsou už několik let. Povětšinou jde o kusové koberce, které si snadno rozprostřete tam, kde potřebujete. Od běžných koberečků do obýváku nebo pracovny jsou téměř k nerozeznání, přesto jsou jiné – zvládnou totiž pobyt venku.

Odolné kusové koberečky

Zásadní rozdíl mezi venkovním a interiérovým kobercem je v materiálu a v odolnosti. „Koberce, které použijete v exteriéru musí být UV stabilní. To znamená, že se na přímém slunci nevyšisují a neztratí svou barevnost,“ vysvětluje Tomáš Opatrný, který prodává venkovní i interiérové koberce. Proto se pro výrobu koberců určených na terasu nebo balkon používají hlavně umělé materiály, které odolávají nejen slunci, ale také vodě.

I to je důvod, proč jsou nenáročné na údržbu. Představte si situaci, že po odpoledním dýchánku s dorty a drinky, kterého se účastnily i malé děti, zbydou všude drobky a koberec se zdá upatlaný. Podle Opatrného stačí vzít vodu nebo mýdlový roztok a rýžové koště. „Za chvíli je koberec zase jako nový,“ dodává. Co naopak nedoporučuje jsou různé chemické přípravky, které by mohly vytvořit fleky nebo změnit barvu koberce.

Kusové koberce na terasu nebo balkon můžete vybírat z mnoha velikostí, tvarů i vzorů. Prodávají se obdélníky, kruhy nebo čtverce. K dostání jsou koberce jednobarevné i strakaté. Záleží jen na vás, jestli dáte přednost kytičkám, puntíkům, pruhům nebo 3D efektu. Aby koberec na povrchu neklouzal, vložte pod něho mřížkovanou podložku. To platí hlavně ve chvíli, kdy ho chcete roztáhnout u bazénu, kde se počítá s vodou.

Umělé trávníky k bazénům

U bazénů jsou oblíbené i travní koberce neboli umělé trávníky. Ty se většinou prodávají v rolích o šířce 2 až 4 metry a můžete si z nich nechat nařezat požadovaný tvar. Pokládka je pak velmi jednoduchá a zvládne ji téměř každý. Údržba je podobně snadná jako u exteriérových koberečků. Navíc umělé trávníky skvěle imitují ty skutečné, jen je nemusíte sekat, mulčovat a v parném létě se obejdou bez vody a zůstanou stále zelené.

Travní koberce nebo rohože jsou proto pořád oblíbenější. Další předností umělých trávníků je i jejich široké uplatnění. „Používají se hlavně tam, kde nelze použít živý trávník. Výhodou je, že umělé travní koberce nemění vzhled, jsou zelené v létě i v zimě, odpadá nutnost zalévání i pravidelné sekání, odolávají vlivům slunce, deště a sněhu,“ říká expert na koberce Marek Černý s tím, že umělé koberce zútulní balkony, terasy, lodžie, okolí bazénů nebo třeba předzahrádky. Umělé koberce si pořizují také majitelé chat nebo chalup, kteří nemají čas pravidelně trávník kropit nebo sekat.

Podobně jako u kusových exteriérových koberců je i výběr umělých trávníků velký. Liší se svojí kvalitou, kterou poznáte už na první pohled. Některé mají krátká vlákna a skutečně se podobají spíše kobercům, zatímco jiné věrně imitují trávníky – dokonce mezi zelenými stébly sem tam zahlédnete žluté, což dojem opravdovosti ještě zvyšuje. Kvalita pak rozhoduje nejen o estetické stránce, ale také o odolnosti koberce.

Rozhoduje povrch

Před tím, než začnete výběr koberce řešit, měli byste se podívat, na jaký povrch se ho chystáte natáhnout. „V první řadě promyslete, na jakém povrchu bude travní koberec ležet. Pokud půjde o tvrdý podklad, jako je dlažba nebo beton, doporučuju travní koberec s nopy, jež jsou zespodu povrchu. Voda kobercem pohodlně proteče a odteče,“ vysvětluje Tomáš Linhart z e-shopu Můjkoberec.cz. Dodává, že pokud je povrch naopak měkčí, jako je zemina, může být koberec i bez nopů. Všechny umělé trávníky jsou totiž propustné, takže voda jimi proteče a vsákne se do země.

Také travní koberce by měly odolávat slunečním paprskům. Proto sáhněte po výrobcích opatřených UV ochranou, aby je slunce nevyšisovalo nebo se vlákna neroztavila a neslepila. UV ochrana pochopitelně zvyšuje cenu a podle Marka Černého platí, že čím jsou dražší, tím lépe odolávají povětrnostním vlivům. Ani horké letní dny by tak neměly koberci ublížit, například poškodit jeho vlákna nebo změnit barvu.

Umělé trávníky by měly zvládnout také zimu, tedy déšť, sníh a mráz. I tak je podle odborníků lepší travní koberec stočit do role a schovat. Pokud se vám do takové aktivity nechce, u kvalitních koberců byste neměli mít obavy. „Jediné, na co by si lidé měli dát pozor, je tvorba louží, které by následně v koberci zamrzly, protože led se rozpíná a mohl by změnit tvar nebo vzhled koberce,“ doplňuje Tomáš Linhart.

Odolné travní koberce

A jak dlouho se budete moct s umělým trávníkem těšit? Jak oba odborníci přiznávají, levnější koberce je třeba vyměnit zhruba po pěti letech, dražší a kvalitnější varianty vydrží mnohem déle. Mají totiž vyšší odolnost. „Občas na nich můžete třeba zaparkovat auto, zátěž by měly zvládnout,“ uvádí Marek Černý. Kromě toho jsou umělé trávníky téměř bezúdržbové. Na úklid potřebujete hlavně smeták nebo běžný vysavač. Vyčistit je můžete i proudem vody z hadice.

Travní koberce a rohože jsou celkově velice vděčné, protože toho hodně vydrží a všechny typy lze použít venku. Travní rohožky a umělé koberce jsou k dostání v řadě provedení – od produktů se vzhledem tradičních koberců až po trávníky působí skutečně realisticky. „I když si sundáte boty a projdete se po nich, jsou velmi příjemné na dotek. Proto jsou tolik oblíbené například u bazénů,“ uzavírá Tomáš Linhart.

 

 

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development