Rezidence Radimova

Magazín o bydlení

V jakém stylu si zařídit obývací pokoj?

Obývací pokoj, coby jedna z místností našeho bydlení, je velmi důležitá. Měli bychom se v ní cítit příjemně především my sami, měla by stylem odpovídat tomu, co se nám líbí a zároveň i naše vyjádření reprezentovat před návštěvami, které si obvykle vodíme právě sem. Měla by dýchat rodinným zázemím a pohodou a poskytovat nám útočiště. V jakém stylu si však svůj obývací pokoj zařídit, aby souzněl s naším vkusem a zároveň byl dostatečně reprezentativní?

Následující článek se vám pokusí nastínit zásady jednotlivých stylů, majících dlouholetou tradici.

Prvním z nich je anglický styl, který upřednostňuje masivní nábytek, především dubový, mahagonový nebo sekvojový. Důležitým prvkem je pak krb, coby symbol rodinného zázemí či domova. Prostor nad ním je obvykle věnován rodinným fotografiím ve starých rámečcích nebo nějaké romantické krajinomalbě. Stylovým kusem nábytku může být příborník s porcelánovou soupravou, ve které se podává čaj o páté. Koberce jsou většinou jednobarevné a sedačky čalouněné semišem či látkou s květinovým vzorem. Ten se pak může opakovat na tapetách či závěsech.

Velmi oblíbený je francouzský styl nebo styl Provence. Ten upřednostňuje masivní nebo kovový nábytek, světlé či pastelové barvy v kombinaci s květinovým dekorem. Z tkanin volte např. hedvábí nebo samet. Velmi důležité jsou dekorace. Interiér skvěle rozjasní třeba starobylá váza se sušenou levandulí nebo žinylkové prostírání.

Specifický je také venkovský styl, jehož dominantou je větší měkká pohovka se vzorovanou, např. kostičkovanou, pokrývkou. Nesmí chybět krb nebo alespoň klasická kamna na dříví. Skvělým doplňkem je masivní nábytek např. v podobě knihoven.

Nám sice poněkud vzdálený, ale přesto půvabný a oblíbený, je orientální styl. Obývák v orientálním stylu nesmíte zapomenout vybavit futonem a jiným nižším nábytkem, množstvím polštářů, pohozených jen tak na zemi. Charakteristická je absence záclon a nábytek z černého jasanu nebo wenge.

Etno styl nepatří mezi nejčastější způsob, jak svůj obývací pokoj zařídit, ovšem i přesto má plno svých příznivců a nezaměnitelný půvab. Barvy vybavení jsou jasně dané. Najdeme je především na kobercích, dekách a jiných tkaninách. Etno styl utváří především dřevěné vyřezávané sošky, bubínky a jiné předměty, které jste si třeba dovezli ze svých cest světem. V etno obývacím pokoji nesmí chybět svíčky a vonné tyčinky.

Vzpomínku na prázdniny v nás zřejmě vyvolá středomořský styl. Je charakteristický svou neformálností a prosvětleným interiérem. Volí se především světlé barvy, podlaha bývá bez koberců, tvořena pouze keramickými dlaždicemi. Obvyklým prvkem jsou též okenice a dekorace v podobě mušlí a obrazů, kde hlavním motivem je mořské pobřeží.

Velmi praktický a jednoduchý je skandinávský styl obývacích pokojů. Vše vychází z bytů, které ve skandinávských zemích nejsou zrovna prostorné, a proto nábytek musí být především jednoduchý, skladný a praktický. Snadnou možností, jak si v našich končinách vybavit obývák ve skandinávském stylu, je pořídit si vybavení v Ikei. Volí se většinou světlejší odstíny barev, prostor je vzdušnější a maximálně účelný.

Rezidence Radimova

Jak opticky zvětšit prostor malého bytu?

Bojujete s prostorem v malém bytě? Bohužel nejste v situaci, kdy si můžete dovolit stěhování do většího bytu, a tak vám nezbývá nic jiného, než trpět? Víme, jak opticky zvětšit malý byt. Uvidíte, že vám níže uvedené tipy pomohou v tom, se znovu pořádně nadechnout. Kromě toho vás tyto tipy nebudou stát ani příliš velké finanční prostředky. Na druhou stranu je potřeba s nějakou tou malou investici počítat.

Co by nemělo dítěti v dětském pokojíčku chybět?

Dětský pokoj je pro děti místností, která slouží pro jeho bezpečí. Jakmile se dítě cítí smutně, pak si vleze do svého dětského pokoje, ve kterém následně stráví i několik desítek minut. Každé dítě považuje svůj dětský pokoj za útočiště. Považuje svou místnost za bezpečný prostor a své doupě, ve kterém se mu nemůže nic stát. Dbejte na to, aby dětský pokoj působil na dítě klidným a uklidňujícím dojmem. Co by v dětském pokoji nemělo rozhodně chybět? Podle odborníků jsou to níže uvedené věci.

geosan development