Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

V poptávce převažují cihlové byty. V prodeji zase ty panelové. Proč se Češi uskrovňují?

Pražský trh s realitami a konkrétně pak s byty je rozhodně obrovský, nabídka je víc jak pestrá a zájemci o cihlový byt v poptávce jasně převažují nad těmi, co shání byt v paneláku. Sledujeme-li však statistiky prodeje, zjistíme, že vše je nakonec naopak. Byty v panelácích se prodávají více, než v cihlových domech. Proč Češi snižují své nároky na kvalitu bydlení?

Ještě v roce 2012 bylo v Praze prodaných panelákových bytů ve srovnání s těmi cihlovými o 23% více. Roku 2013 už toto číslo stouplo na 32%, přičemž panelákové byty jsou stále prodávanější.

Hlavním důvodem je nižší cena

… ovšem ne zase až tak jednoznačně. Prvním z důvodů je fakt, že v hlavním městě je nabídka panelákových bytů zkrátka pestřejší a právě byty v panelových bytech jsou v rámci celkové poptávky nejvíce zastoupeny.

Dalším, a zřejmě také hlavním důvodem, je přirozeně cena, která je u panelákových bytů nižší a pro většinu zájemců dostupnější.

Díky tlaku snižování cen starších cihlových bytů i novostaveb se logicky snížila také prodejní cena bytů v panelových domech, a to s poměrně vysokým skokem. Cena panelového bytu, která byla aktuální ještě před pár lety, je už v současnosti naprosto pasé.

V jakých pražských lokalitách byl propad cen nejvyšší?

Níže zobrazený graf jednoduše znázorňuje pokles ceny bytů v Praze během posledních pár let. Nejvíce ceny poklesly v Praze 4, 5, 6, 8 a 9, tedy právě v těch lokalitách, kde se panelové domy vyskytují nejvíce. Průměrná cena za byt se roku 2010 pohybovala kolem 2,4 – 2,8 milionů korun, kdežto o tři roky později, roku 2013, už tato cena klesla na 2,3 – 2,6 milionů. Pokud bychom cenu měli uvést za m2, v roce 2012 to bylo asi 45 000 korun/m2 a v roce 2013 už necelých 40 000 korun/m2.

ZDROJ: www.reality.iDNES.cz

Nižší cena za družstevní byt

S nižší cenou za byt se samozřejmě setkáte u družstevních bytů, ovšem je třeba mít na paměti případné poplatky s převodem do osobního vlastnictví a nebo s nesplacenou anuitou.
Rozdíly cen v pražských lokalitách a ceny mimo Prahu
Nejen u panelákových, ale především u cihlových bytů samozřejmě platí, že se jejich cena odvíjí od lokality, ve které se nachází. Nejdražší lokalitou jsou Vinohrady, Vyšehrad, Nusle, Podolí, Žižkov a Smíchov. Téměř srovnatelně na tom jsou Holešovice, Malvazinky, Košíře, Střešovice a Dejvice. Zde je průměrná cena bytu od 40 do 90 tisíc za m2.
Trendu stěhování Pražanů mimo hlavní město, především do domků za Prahou a satelitních městeček, už definitivně odzvonilo. Výměna pražského bytu za domek za Prahou už není tolik atraktivní a lidé se spíše stěhují do měst, než naopak. I tak lze ale konstatovat, že lidé mají o bydlení mimo Prahu stále velký zájem, ovšem ne v každém případě a za každou cenu. Nejžádanější jsou přirozeně lokality s dobrou dopravní dostupností, a to především kvůli každodennímu spojení s hlavním městem, kde celá řada mimopražských pracuje. Dalším důležitým kritériem je občanská vybavenost. Důležité samozřejmě je, aby místo mělo v dobrém dosahu instituce, školky i školy.
Ceny mimopražského bydlení jsou nesmírně různorodé a odvíjí se především od zmíněných hledisek. Čím více je lokalita blíž k Praze, tím více ceny stoupají. Středočeský kraj nabízí domy za cenu od 1 do 40 milionů. Nejvíce žádané jsou domy v cenové relaci sedmi milionů korun, v dobré dopravní dostupnosti do Prahy.
Největší zájem je přirozeně o domy v perfektním stavu nebo novostavby, nicméně jestliže se jedná o lukrativní pozemek, na kterém stojí dům určený k demolici, je obvykle zájem i o tuto nemovitost. Noví majitelé totiž plánují na parcele vystavět dům nový. To, zda se něco takového vyplatí, se vždy odvíjí od konkrétních příkladů. Mimo Prahu však lidé shání především domy, které není třeba nijak výrazně rekonstruovat a nastěhování je možné ihned.

Další řešení: starý dům a následná přestavba

V případě, že se nedostává peněz na novostavbu nebo rekonstruovaný domek, je mnohdy ideálním řešením koupě starého domu s tím, že se jeho noví majitelé pustí do rekonstrukce, popřípadě na parcele postaví dům nový.
To samé by se dalo konstatovat i v souvislosti s byty, a sice, že největší zájem je o ty zrekonstruované. Jestliže se ale chystáte naopak svůj byt prodat, není příliš výhodné se do rekonstrukce pouštět. Hezčí byt se sice prodává snáze, ale náklady vložené do rekonstrukce se majiteli ne vždy vrátí a do prodejní ceny se pak s největší pravděpodobností nepromítnou všechny.
Kupující zajímá stav oken, koupelny a domu celkově
Právě stav oken a koupelny je pro kupující často určující. Jestliže je byt sám o sobě teprve před rekonstrukcí, ale nachází se v pěkném, udržovaném domě, velmi často ke koupi svolí. Celá řada kupujících zase ocení nízkou cenu bytu a možnost rekonstruovat si ho čistě podle svého vkusu a fantazie.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development