element letňany

Magazín o bydlení

V Praze se plánuje výstavba více jak třiceti tisíc nových bytů

Česká společnost Ekospol zveřejnila aktuální analýzu, týkající se plánovaných developerských projektů na území hlavního města Prahy, z níž vyplývá, že v rámci developerských projektů by v Praze mělo vzniknout víc jak 30 000 nových bytů, a to zejména v městských obvodech Praha 4 a Praha 9. Do přibližné celkové sumy nových bytů jsou započítány projekty všech různých velikostí, a to pouze ty, u kterých ještě nenastal prodej. Zahrnuty jsou sem i projekty bez potřebného stavebního povolení i ty, které už ho získaly.

Výstavba nových bytů roste přímo závratným tempem, což dokazují níže uvedené hodnoty a také srovnání s předchozím obdobím. Srovnáme-li současný stav se stavem, který byl před čtyřmi lety, výrok o závratném tempu se ihned potvrdí. Z původního čísla 13 405 plánovaných nových bytů totiž od té doby hodnota narostla o 124%! Rostoucí tendence je patrná také u porovnání hodnot aktuálních před půl rokem. Zjistíme totiž, že počet plánovaných bytů narostl od té doby o 21%, v konkrétním čísle je to 5 272.

Předseda představenstva společnosti Ekospol, pan Evžen Korec, se k tomuto rychlému růstu vyjadřuje tak, že pokud počítáme s pěti tisíci prodanými byty ročně, vytvoří se nám s takovýmto plánem zásoba bytů až na dalších šest let. K vysokému růstu výstavby nových bytů přispěla také vyšší poptávka, odstartovaná nízkými hypotečními úroky a podpořená celou řadou cenově dostupných nových bytů, vzniklých v rámci levných projektů.

Zdroj: www.buildingnews.cz

Nové pozemky jsou skupovány silnými developerskými společnosti ve snaze připravit k prodeji další nové projekty, nicméně zmíněná celková suma plánovaných nových bytů v Praze zahrnuje i nové byty, vzniklé v rámci projektů, které se dlouhodobě nijak nevyvíjí. Těchto bytů je zhruba 20 000 a získaly příznačný název „ležáky“. Jedná se o byty, které stavební povolení získaly už před mnoha lety, ale jejich výstavba v nejbližších deseti letech pravděpodobně nenastane, především kvůli tomu, že developerské společnosti je jednoduše realizovat nemohou, a nebo jsou tyto byty vlastnictvím spekulantů. Jaká budoucnost zpravidla čeká takovéto byty a co se s nimi děje? Obvykle se nabízejí silnějším developerským společnostem, ovšem obvykle bez valného zájmu ze strany silnějších společností. Ceny obvykle bývají nadsazené, a tak je pro developery výhodnější koupit nový volný pozemek a vypracovat zcela nový projekt, a to i vzhledem k faktu, že většina těchto „ležáků“ je třeba ještě přepracovat.

Jak vyplývá z výše zobrazeného grafu, největší výstavby nových bytů se dočkají městské obvody a rozvojové lokality Praha 4 a Praha 9. Velmi vyhledávané jsou zejména okrajové části Prahy, kde lze vystavět nové byty v dostupné ceně a zároveň dobré kvalitě a úrovni. Oblíbené jsou také oblasti v širším centru Prahy, ovšem zde je cena za pozemek o něco vyšší než v okrajové části a navíc tyto pozemky nejsou schopny poskytnout takovou kapacitu, jako ty okrajové.

 

element letňany

Jak chtějí bydlet mladí? Ve větších a vlastních bytech

Ceny vlastního bydlení i nájmů raketově stoupají. Zpřísněná pravidla hypoték znamenají, že na ně jen obtížně dosáhnou mladé páry či singles, kteří se chtějí odstěhovat od rodičů. Týká se to především větších měst, jako je Praha nebo Brno. Proto se mladí často stěhují i za metropole a do menších obcí.

Koberec do bytu. Jak ho správně vybrat?

Při plánování rekonstrukce bytů se lidé vedle dřevěných a plovoucích podlah stále častěji rozhodují pro koberce. Nové i zrenovované byty tak zútulňují kusové nebo metrážní koberce. Spolu s nimi vstupují do interiéru i některé výhody. Koberce totiž tlumí kročejový hluk, snižují koncentraci jemného prachu ve vzduchu a přírodní koberce z vlny mohou dokonce regulovat mikroklima. Jaký koberec do vašeho bytu je ten správný?

geosan development