element letňany

Magazín o bydlení

V Praze se plánuje výstavba více jak třiceti tisíc nových bytů

Česká společnost Ekospol zveřejnila aktuální analýzu, týkající se plánovaných developerských projektů na území hlavního města Prahy, z níž vyplývá, že v rámci developerských projektů by v Praze mělo vzniknout víc jak 30 000 nových bytů, a to zejména v městských obvodech Praha 4 a Praha 9. Do přibližné celkové sumy nových bytů jsou započítány projekty všech různých velikostí, a to pouze ty, u kterých ještě nenastal prodej. Zahrnuty jsou sem i projekty bez potřebného stavebního povolení i ty, které už ho získaly.

Výstavba nových bytů roste přímo závratným tempem, což dokazují níže uvedené hodnoty a také srovnání s předchozím obdobím. Srovnáme-li současný stav se stavem, který byl před čtyřmi lety, výrok o závratném tempu se ihned potvrdí. Z původního čísla 13 405 plánovaných nových bytů totiž od té doby hodnota narostla o 124%! Rostoucí tendence je patrná také u porovnání hodnot aktuálních před půl rokem. Zjistíme totiž, že počet plánovaných bytů narostl od té doby o 21%, v konkrétním čísle je to 5 272.

Předseda představenstva společnosti Ekospol, pan Evžen Korec, se k tomuto rychlému růstu vyjadřuje tak, že pokud počítáme s pěti tisíci prodanými byty ročně, vytvoří se nám s takovýmto plánem zásoba bytů až na dalších šest let. K vysokému růstu výstavby nových bytů přispěla také vyšší poptávka, odstartovaná nízkými hypotečními úroky a podpořená celou řadou cenově dostupných nových bytů, vzniklých v rámci levných projektů.

Zdroj: www.buildingnews.cz

Nové pozemky jsou skupovány silnými developerskými společnosti ve snaze připravit k prodeji další nové projekty, nicméně zmíněná celková suma plánovaných nových bytů v Praze zahrnuje i nové byty, vzniklé v rámci projektů, které se dlouhodobě nijak nevyvíjí. Těchto bytů je zhruba 20 000 a získaly příznačný název „ležáky“. Jedná se o byty, které stavební povolení získaly už před mnoha lety, ale jejich výstavba v nejbližších deseti letech pravděpodobně nenastane, především kvůli tomu, že developerské společnosti je jednoduše realizovat nemohou, a nebo jsou tyto byty vlastnictvím spekulantů. Jaká budoucnost zpravidla čeká takovéto byty a co se s nimi děje? Obvykle se nabízejí silnějším developerským společnostem, ovšem obvykle bez valného zájmu ze strany silnějších společností. Ceny obvykle bývají nadsazené, a tak je pro developery výhodnější koupit nový volný pozemek a vypracovat zcela nový projekt, a to i vzhledem k faktu, že většina těchto „ležáků“ je třeba ještě přepracovat.

Jak vyplývá z výše zobrazeného grafu, největší výstavby nových bytů se dočkají městské obvody a rozvojové lokality Praha 4 a Praha 9. Velmi vyhledávané jsou zejména okrajové části Prahy, kde lze vystavět nové byty v dostupné ceně a zároveň dobré kvalitě a úrovni. Oblíbené jsou také oblasti v širším centru Prahy, ovšem zde je cena za pozemek o něco vyšší než v okrajové části a navíc tyto pozemky nejsou schopny poskytnout takovou kapacitu, jako ty okrajové.

 

element letňany

Investiční byty se nyní vyplatí víc než jindy. Hlavně v Praze

Pokud máte byt navíc, můžete vydělat. Strmý růst totiž žene ceny nemovitostí nahoru a někteří lidé si nemohou dovolit vlastní bydlení. Proto sílí poptávka i po nájemních bytech. Především v hlavním městě se podle realitních makléřů prodává stále více bytů k investičním účelům. Tento trend v poslední době dohání i menší města v České republice. Je právě teď nejlepší doba koupit investiční byt?

Rezervační smlouva je při koupi bytu běžná. Na co si dát pozor?

Jakmile najdete nemovitost, která se vám líbí, splňuje vaše očekávání a můžete si ji dovolit, realitní makléř vám připraví rezervační smlouvu. Spolu s podpisem přidáte i rezervační zálohu. Vy tím vyjádříte skutečný zájem o byt nebo dům, majitel a realitní makléř si mohou oddechnout, že jiného zájemce hledat nemusí. I když je rezervace nemovitosti běžnou součástí obchodu s realitami, přesto byste měli být opatrní. Na co si konkrétně dát pozor?

geosan development