Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

Vánoční pohoda v interiéru: Jak si ji jednoduše vytvořit?

Letošní Vánoce mohou být jiné – v tom hezkém slova smyslu! Rozhodně nás nečeká tolik společenských akcí a (vyčerpávajících) večírků. O to víc si můžeme užít adventní a vánoční pohody doma. Aby se vám dobře odpočívalo, připravte si vánoční výzdobu, která vás bude bavit. Zapomeňte pro letošek na diktát módních časopisů nebo obchodních domů, které se vám každý rok snaží prodat jiné vánoční ozdoby. Kouzlete s tím, co máte po ruce.

Také už se těšíte? Na parapetu se mihotá zapálené světýlko, ve váze voní jehličí, z kuchyně se line vůně vanilky nebo skořice… Vy se zachumláte do deky, v ruce hrnek s horkým kakaem nebo punčem, po ruce kniha nebo oblíbený film. Advent je o klidu, pohodě a rozjímání. Dlouhé roky jste ho možná takový neměli, protože bylo potřeba řadu věcí zařídit, nakoupit, vyhovět všem přátelům, kteří vás zvali na večírky. Zkuste proto letošní situaci, kdy není možné se scházet ve velkém, proměnit ve výhodu. Připravte si vánoční pohodu doma.

Světýlka nejen na stromku

Co kdybyste si letos vánoční stromeček ozdobili už v průběhu Adventu a těšili se z něho o to víc? Oprašte své oblíbené ozdoby z dětství. Nebo si vyrobte vlastnoruční dekorace! Co byste řekli třeba tradičnímu papírovému řetězu? Nebo papírovým holubičkám či sněhovým vločkám? Moc hezky na stromku vypadají také domácí perníčky.

Světýlky nemusíte ověsit jen vánoční stromek. Tato působivá dekorace se hodí i na jiné prvky v interiéru. Příkladem je krbová římsa, police s rodinnými fotografiemi, místo nad postelí v ložnici nebo třeba rám obrazu. Určitě vánočním světýlkům najdete kouzelné místo, odkud na ně bude krásný pohled.

Svíčky provoní celý interiér

Nezapomeňte se zásobit vonnými svíčkami. Vybrat si dnes můžete opravdu z široké nabídky. Koupit si můžete třeba svíčky s vůní severského lesa nebo jehličí. K vánočním chvílím pak rozhodně patří i vůně vanilky, hřebíčku, skořice, jablek nebo pomeranče. Svíčka může být zcela minimalistická, zasazená jen do skleněné dózy. Pokud ale máte rádi barvy a dekorace, můžete si vybrat i ozdobnou svíčku.

Další možností jsou vonné aromalampy, do nichž si můžete pořídit éterické oleje. Kromě toho, že váš domov provoní, mají i terapeutické účinky. Například uvolňují mysl a navozují kýženou pohodu.

Dekorace z domácích zásob

Nelamte si pro letošek hlavu s tím, abyste měli vánoční výzdobu podle posledních trendů. Projděte se do lesa. Přineste si větvičky z jehličnanů nebo větvičky borůvčí, které velmi hezky vypadá ve váze. K dekoracím se hodí i mech nebo šišky. Přidejte, co najdete doma – režné provázky, stuhy, ořechy nebo ořechové skořápky. Usušte si plátky pomeranče nebo jablka. Z těchto přírodnin vytvoříte velmi zajímavé a stylové dekorace.

Slaďte výzdobu s balením dárků! Co místo otřepaných stuh letos ovázat vánoční papír provázkem nebo motouzem? Zabalené dárky můžete dozdobit tím, co vám z dekorací zbylo – třeba snítkou jmelí, kolečkem sušeného pomeranče, celou skořicí.

Vyrobit si můžete i vlastní věnec! Zase vám budou stačit jehličnaté větévky, vázací drát a několik málo ozdob. Letos jsou populární minimalistické zelené věnce zdobené jen několika větévkami jmelí nebo červenými bobulemi.

Žijte vánočními zážitky

V interiéru nikdy nebude vánoční pohoda, pokud ji nebudete cítit. Oprašte proto vánoční tradice nebo si vytvořte nové. Zkuste si ze skořápek ořechů vyrobit plovoucí lodičky. Nebo si kupte sadu na odlévání olova. Udělejte si čas na černou hodinku, kdy si jen tak sesednete, zapálíte si svíčku a budete si s rodinou vyprávět příběhy.

Udělejte si ale i chvíle sami pro sebe. Třeba si dopřejte domácí kosmetickou proceduru – jak vám zní třeba čokoládová maska? Nebo se naložte do vany s pořádně horkou vodou a pěnou, jež voní po jablkách nebo skořici.

Uvařte si vánoční nápoje, které byste si dali na adventních trzích – třeba punč, svařené víno, nealkoholické jablko se skořicí, horké kakao nebo kořeněný čas s medem. Nezapomeňte ani na vánoční hudbu. Pusťte si koledy, které máte rádi, ale zkuste objevit i nové – vyzkoušejte třeba klasickou hudbu nebo naopak pohodovou alternativu.

Jak si adventní a vánoční chvíle užijete, záleží jen na vás. Z redakce vám přejeme pohodu, zdraví a lásku.

Rezidence Radimova

Hlavní triky energošmejdů: Buďte ve střehu i v létě

Okurková sezóna je ideálním časem pro pokoutné obchodníky. V poslední době je zase hodně slyšet o takzvaných energetických šmejdech, kteří prodávají elektřinu a zemní plyn. Před jejich triky varují úřady i spotřebitelské poradny. Přinášíme přehled těch nejčastějších a také rady, jak se bránit.

Jak to mít doma v létě pěkné: Pár tipů pro váš interiér i balkon

Léto by mělo být jiné než zbytek roku. Hravé, svěží, barevné, prosluněné, provoněné… Zvlášť po posledních měsících prožitých v lockdownu si všichni zasloužíme povzbuzení. A to může přijít i s maličkostmi nebo s jemnými úpravami interiéru. Máme pro vás pár tipů, jak si bydlení vylepšit a vytvořit pravou letní pohodu.

geosan development