element letňany

Magazín o bydlení

Vánoční výzdoba bytu. Inspirujte se trendy roku 2018

V předvánočním čase začíná v českých bytech vonět vanilka a skořice. Adventní atmosféru umocňují nejen vůně, ale také dekorace. Jestli nechcete pořád dokola oprašovat okoukanou výzdobu, sáhněte letos po nových dekoracích. Připravili jsme pro vás tipy, s nimiž si vánoční přípravy užijete.

Advent letos bude krátký. Začíná až 2. prosince a potrvá do Štědrého dne. Mnoho českých domácností se ale do vánoční výzdoby pouští už koncem listopadu. Světýlka, andělíčkové a jmelí u nich vydrží až do Tří králů, u někoho dokonce ještě déle. Je to právě vánoční výzdoba, která umí navodit sváteční atmosféru. Prozradíme vám, jaké barvy budou o letošních Vánocích populární a jak zvládnout efektivní dekoraci za jedno odpoledne.

Vánoční barva 2018

Každý rok jsou Vánoce oděné do nové barvy. Loni byla trendem bílá. Letos budou vánoční svátky barevnější – zvítězila totiž duhová. Co to znamená? Že si byt můžete vyzdobit všemi barvami! Stromeček může zářit odlesky červené, modré, žluté a zelené. To samé můžete udělat s adventním věncem a dalšími vánočními dekoracemi.

Ovšem pozor, z vánoční výzdoby se neměl stát mišmaš barev. Vše má svá pravidla, proto si dejte pozor, aby vybrané barvy ladily s vaším interiérem. V dekoraci by měl být patrný záměr, vyhněte se chaotické výzdobě. Pokud nejste příznivcem divokých barevných kombinací, zvolte dvě tři barvy a s nimi si pohrajte. Kombinovat je můžete se zlatou, stříbrnou nebo bílo.

Advent v bílé a fialové

Jestli jste si loni nakoupili bílé ozdoby, rozhodně je letos použijte. Zářivě bílá barva je čistá a neokoukaná. Ledové vzory, perletě a lesk se budou při výzdobě vyjímat. Použijte umělý sníh nebo ledové krystalky a proměňte svůj domov v malé ledové království.

Bílou kombinujte s výraznými barvami. Výborně bude ladit s modrou, mátovou, pistáciovou nebo fialovou. Právě fialová je barvou vánočního času a adventu. Symbolizuje totiž pokání, lásku k lidem a skromnost. Sáhnout můžete po tmavé i světle fialové. Podle dřívějších zvyklostí by svíčky na adventním věnci měly mít fialovou barvu – respektive tři z nich by měly být fialové a jedna (poslední, kterou zapálíte) růžová.

Staré a nové dekorace

Asi nikdo z nás nechce zrovna před Vánoci utrácet tisíce za vánoční dekorace jen proto, aby vyhověl trendům. Proto kombinujte nové a staré. Nebojte se vytáhnout z krabic ozdoby po babičce. Skleněné koule pověste vedle přírodních materiálů.

Populární stále zůstávají přírodní dekorace a ručně vyráběné ozdoby. Nebojte se proto kombinovat dřevo se sklem. Barvy s přírodninami. Uvidíte, že vánoční dekorace dostanou zcela nový rozměr.

Severský vánoční minimalismus

Pokud jste se zamilovali do severského minimalismu a oblíbili jste si dánský styl bydlení hygge, zařiďte se podle něho i o letošních Vánocích. Dobrou zprávou je, že půjde hlavně o vás – vy byste se měli cítit báječně. Místo působivých dekorací vsaďte na detaily.

Použijte při výzdobě tlumené barvy a přírodniny. Kombinujte bílou barvu, dřevěné dekory a například zelenou nebo červenou. Použijte světelné řetězy, svíčky a lucerničky, které si rozsvítíte, než se zamotáte do plédu s hrnkem čaje a dobrou knihou. Nebojte se umotat věnec jen tak z chvojí a dozdobit ho jednou mašlí. Nasbírejte si šišky a navršte je do misky. I takto jednoduchá dekorace je působivá.

Vyrobte si na vánoční stůl dekoraci ze živých květin – například krokusy nebo narcisky zasaďte do substrátu a navršte kolem nich přírodniny – třeba zmíněné šišky. Na štědrovečerní večeři budete mít unikátní a působivou výzdobu.

Severské Vánoce nejsou úplné bez dekorací zobrazujících losy nebo jeleny. Pokud je vám tento styl sympatický, neváhejte si alespoň pár ozdob pořídit. Kouzelně vypadají i různí skřítkové, kteří přináší radost a dobrou náladu.

Fotogalerie: Inspirace vánoční dekorace

Vánoce ve staročeském duchu

Dekorace můžete nakoupit, ale větší radost vám udělají, když si je sami vyrobíte. Zásobte se větvičkami, kůrou, slámou, mechem, podzimními plody, svitky skořice, hvězdičkami badyánu. Usušte si kolečka pomeranče nebo citronu. K tomu přidejte přízi nebo několik barevných mašlí a začněte tvořit.

Zapojte fantazii. Proč byste letos nemohli do vázy naaranžovat nápaditě pokroucené větvičky vrby a ozdobit je přírodninami? Nebo si natrhejte barborku, která vám vykvete kolem Štědrého dne a vy tak na stole budete mít živé květy.

Z přírodnin si vyrobte nápadité řetězy. Přidejte mezi plody koření, takže výzdoba bude vonět. Pokud chcete barvy, vyrobte si z papíru řetězy. Nebo si vystříhejte vlastní papírové andělíčky, které rozvěsíte na vánoční stromeček.

Vánoční vůně, jmenovky a další drobnosti

Nápaditost každé výzdoby tkví v detailech. Atmosféru umocňují vůně. Zapalte si večer vonné svíčky nebo kápněte do aroma lampy éterické oleje – třeba s vůní vanilky, skořice, hřebíčku nebo pomeranče. Chybět by vám neměla ani purpura nebo františek.

Nezapomeňte na jmenovky na vánoční stůl. Vyrobit je můžete například z papíru, když vystříháte tvar stromu nebo hvězdy. Darovat můžete i malou ozdobičku se jménem, kterou si obdarovaný bude moct sám pověsit na vánoční stromeček.

Velmi pěkně vypadají také svícínky z jablíček nebo pomerančů, do nichž napícháte řebříček. Určitě jste je vyráběli jako děti.

Jaké vánoční výzdobě dáváte přednost vy? Pochlubte se, jak to bude letos u vás doma o vánočních svátcích vypadat!

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development