Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Vinylové podlahy – favorit v podlahových krytinách

Už uběhla poměrně dlouhá doba od okamžiku, kdy se na českém trhu objevily vinylové podlahy. Tento typ podlahové krytiny se pomalu ale jistě stává jasným favoritem, který si získává stále větší oblibu. Oproti plovoucím laminátovým, dřevěným i keramickým krytinám nabízí celou řadu výhod: snadno se udržuje, dobře se pokládá, je pružná, odolná a nabízí mimořádně pestrou paletu dekorů.

PVC v novém hávu

Vyslovíme-li „lino“ nebo PVC, vybaví se nám automaticky zastaralé podlahové krytiny z panelákových bytů s nemoderními dekory a neestetickými spárami, opakujícími se v pravidelném intervalu.

Dnes už má zkratka PVC docela jiný zvuk. Měkčené PVC lze koupit v rolích nebo ve formě lamel a čtverců z tvrzeného vinylu v nejrůznějších formátech. Samozřejmě také nabídka dekorů je dnes mnohem bohatší než dřív. V nabídce nechybí dekor opotřebovaného dřeva, kamene, dlažby nebo korku.

Současná forma PVC má podobu materiálu odolného vůči vodě, pružného, rozměrově stálého, pocitově teplejšího, nenáročného na údržbu a se snadnou pokládkou.

Super tenké vinylové podlahy

Skvělé přednosti nabízí tenké vinylové podlahy o výšce 2 – 4 mm, které neztrácí žádné z výhod této podlahové krytiny. Výška místnosti se zvýší takřka neznatelně, což oceníte zejména během rekonstrukce. Dekor podlah dokonale napodobuje staré dřevo včetně všech jeho nedokonalostí, například drobných prasklinek, suků či zářezů.

K dostání jsou například lamely s rozměrem 1 393 x 185 mm o tloušťce 2 (nebo 2,5 mm) nebo 4 mm při rozměrech 1 386 x 178 mm. Pokládka probíhá podobně jako u plovoucí podlahy nebo u lepených podlah.

Pokládka vinylových podlah

Pokládka je u tohoto druhu podlahové krytiny snadná, ovšem je třeba dodržet určité zásady. Především teplota by se měla pohybovat v rozmezí 18 – 25 °C a je-li to možné, mělo by se pokládat ve směru, kterým do místnosti vstupuje světlo.

Před pokládkou je třeba zajistit si dokonalou hladkost, rovnost a čistotu povrchu. Měl by být také suchý a pevný, bez zbytků lepidla.

Nevýhody vinylových podlah

Drobnou nevýhodou vinylových podlah je rozpínání. Někteří výrobci se tuto vlastnost snaží eliminovat příměsí skelného vlákna, které zvyšuje stabilitu materiálu.

Vinylová podlaha nesmí zmrznout. Nízké teploty totiž způsobí narušení molekulární skladby, následkem čehož se vinyl stává křehčím a méně odolným. Skladování lamel by mělo probíhat v horizontální poloze v místnosti s teplotou min. 18 °C.

Vinylovým podlahám však škodí také naopak vyšší teploty. Jedná se konkrétně o typy lepené za sucha, kde jsou dílce z rubové strany opatřeny fixní vrstvou. Pokud na místo hodně svítí slunce nebo je zde podlahové topení, vinyl se může začít roztahovat a poté zase smrštit, což má za následek neestetické rozestoupené spáry.

Výhody vinylových podlah

Vinylové podlahy jsou mimořádně odolné. Díky PU fólii nepropustí vodu, kávu ani jiné tekutiny.

K dalším výhodám patří rozměrová stálost, nevysychavost a pružnost. Vinyl je odolný vůči vodě a nabízí měkčí nášlap než keramická dlažba nebo plovoucí podlahy.

Cena vinylových podlah

Levné vinylové podlahy pořídíte už kolem tří set korun za metr čtvereční. Ty dražší se pohybují kolem 800,- Kč/m2 a skutečnou kvalitu a moderní design pořídíte za cenu kolem 1 500,- Kč/m2 a výše.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development