element letňany

Magazín o bydlení

Vybíráme židli k jídelnímu stolu

Židle a stůl. Vedle postele nejdůležitější kousek nábytku v každé domácnosti. Vyberte je s péčí, aby se vám dobře jedlo. Ocení je i vaše rodina a hosté. A víte, že jídelní židle není žádná nuda?

Pořídili jste si pěkný stůl. Je bytelný, snad dubový. Možná vydrží i generace, jako tomu bývalo za časů našich babiček. Ale zatím mu schází společnice – židle. Pořiďte mu krásné a trvalé kousky. Třeba kombinujte staronové židle a tradici doplňte módními kousky. Nebojte se postavit vedle dřevěné židle ze třicátých let ultra moderní plastovou kolegyni. Podobné kombinace jsou již nějakou dobu trendem.

Židlová klasika

Klasický tvar židle, dřevo. Co víc si přát? Jednoduchost a funkčnost je krásná. Výraz dodají doplňky – třeba vlastnoručně ušité sedáky.

ivar-zidle__20329_PE105494_S4

Zdroj: IKEA

Barevný plast

Kombinace různých typů židlí se nosí, stejně jako barvy. Zkuste například tuto modrou plastovou židli. Rozhodně může vaši domácnost zútulnit. Měkčí sezení zajistí sedák.

roxo-zidle__0170780_PE324790_S4

Zdroj: IKEA

Židle, co má vždy pravdu

Tyto secesní židle prošli renovací. Na sedácích je kvalitní koženka a každý kus je originál. Ideální dárek pro pár – jeden kousek pro něho a ten druhý pro ni. Je asi jasné, kdo zvítězí.

oynhyyqcofwnik-b

Výrobce funantik, Zdroj: Fler

Posezení jako u babičky

Neopouštěj staré věci pro nové… Zpívají Svěrák a Uhlíř. Tato stará židle prošla renovací – dostala nový lak (ebenovou lazuru, email slonová kost) i čalounění s klasickým vzorem. Určitě bude krásným solitérem ve vaší kuchyni.

wmmrlkbpxyccas-b

Výrobce pavlabobo, Zdroj: Fler

Kočičí židle

Židle z období 70. let byly také zrenovovány, konkrétně obroušeny a natřeny lesklým černým lakem. Dostaly nové čalounění (pevným molitan) a dekorační látku s motivem koček.

hnfwszsjcbjnga-b

Výrobce: jantarea, Zdroj: Fler

Když přijdou hosté navíc…

Bude se hodit skládací židle, kterou jednoduše přistavíte ke stolu. Takové židle se vyrábí buď ze dřeva, nebo z plastu. Nebojte se rozhodně barev.

Plastová skládací židle

frode-skladaci-zidle__0156173_PE315313_S4

Zdroj: IKEA

Dřevěná skládací židle

zahradní skládací židle

Výrobce: ivo.moravek, Zdroj: Fler

element letňany

Vyplatí se pojištění bytu? A jak ho vybrat?

Když se zabydlíte ve svém novém bytě nebo domě, vypadá vše báječně. Nikdo při stěhování nemyslí na katastrofy, jako je vytopená koupelna nebo požár. Malé i velké nehody mohou proměnit vaše bydlení k nepoznání. V takové chvíli oceníte dobrou pojistku. Podle čeho ji vybírat? A proč ji v průběhu let kontrolovat?

Byt k pronájmu. Na co si dát pozor?

Poptávka po nájemním bydlení roste. Můžou za to rostoucí ceny nemovitostí i dražší a přísnější hypotéky. Ten, kdo vlastní byt, tak může vydělat. Důležité je ale vybrat dobré nájemníky. Zákon je totiž chrání více než majitele bytu. Na co si při pronájmu nemovitosti dát pozor?

geosan development