element letňany

Magazín o bydlení

Vybíráte byt v novostavbě? Víme, na co se zaměřit, abyste nenaletěli

Když se rozhodnete pro novostavbu, ve většině případů ji budete kupovat ještě ve fázi projektu, případně jako hrubou stavbu. Pořízení bytu ve fázi plánování výstavby může být výhodné, ale nese s sebou i rizika, na něž se dnes podíváme. Prozradíme vám také, na co si dát pozor, když byt v novostavbě vybíráte.

Představit si byt v nepostaveném domě může být těžké. Pomoci by vám ale měly dokumenty, že by vám měl developer předložit. Vyžádejte si plány, dispozice bytu a také vizualizace, které jsou dnes velmi dokonalé a přesné, takže vám mohou pomoci udělat si detailní představu o tom, jak bude byt ve výsledku vypadat a zda je realizovaná novostavba tím pravým řešením pro vás.

Byt v novostavbě před a po výstavbě

Novostavbu můžete zakoupit v několika fázích, to už jsme řekli. Může to být před zahájením výstavby, v jejím průběhu a po dostavění. Všechny tři možnosti mají své výhody a nevýhody. U každé fáze je třeba dávat si pozor na něco jiného.

Ve chvíli, kdy kupujete byt před zahájením výstavby je velikou výhodou, že můžete požadovat klientské změny a ovlivnit tak výslednou podobnu bytu. Developer vás k tomu pravděpodobně i vyzve – budete si moct zvolit například obklady do kuchyně nebo dlaždice do předsíně, mluvit do dekoru dveří i podlahy.

Výhodou nákupu bytu ještě před výstavbou je, že ty lepší jednotky budou ještě pořád volné. Jako jinde platí, že po nejlepších kusech je velká poptávka. Takže například byty s pěkným výhledem nebo balkonem orientovaným na jih budou pryč mezi prvními. Dalším bonusem, zvlášť v době rostoucích cen nemovitostí, je že ve fázi výstavby se byty prodávají za příznivější cenu. Když budete kupovat byt v žádané lokalitě jako poslední, může jeho cena pořádně narůst. Samozřejmě, koupě ještě nepostaveného bytu má i své nevýhody, protože výstavba se může protáhnout, a tak se nemusíte stěhovat v termínu, který původně developer sliboval.

Když nakupujete byt, jenž je ve výstavbě nebo dokonce hotový, můžete si udělat jasnější představu ohledně jeho dispozic, velikosti nebo orientace. Po bytu se můžete projít, zkusit si představit, kde byste postavili sedačku nebo jak velká bude ve skutečnosti vaše kuchyně. Nevýhodou je to, že developer už nemusí být svolný ke klientským změnám, že na vás zbydou méně atraktivní byty a že si za ně můžete připlatit více, než kdybyste kupovali ve fázi projektu.

Ať už budete nový byt kupovat v jakékoli fázi, je nutné zaměřit se na několik parametrů, abyste pořídili dobře.

Jak koupit nový byt

Investice do nového bytu se pohybuje v řádech milionů korun. Ztráty tak mohou být obrovské, pro mnoho lidí i likvidační. Hledání bytu je také velká časová investice.

Jestliže vás některý z developerských projektů zaujme, prověřte si především společnost, která výstavbu bude realizovat. Pročtěte si její webové stránky, zjistěte si reference, zajděte se podívat na již vystavěné projekty nebo zkuste navštívit ukázkový byt, pokud je taková možnost. A především, přemýšlejte, jaké jsou vaše představy a potřeby, které se bydlení dotýkají. Někdy si lidé vyberou nový byt špatně jen proto, že si nesprávně definují své potřeby. Zamyslete se proto nad dispozicí bytu, lokalitou, orientací, velikostí. Co vám vyhovuje nyní, může být nedostatečné, když se vám narodí děti.

Trendem v bydlení je nyní propojení obytného prostoru. Mezi rodinami jsou žádané hlavně byty 3+kk nebo 4+kk. Prostory ale někdy bývají malé, některé místnosti mohou mít například jen kolem 10 metrů čtverečních. Proto pokud je byt teprve před realizací, neváhejte vyjít například na hřiště s metrem a křídou a velikost místností si pro lepší představu nakreslit.

Zamyslete se také nad patrem a orientací bytu. Je pravda, že za výhledy se platí. Takže dražší budou byty orientované do zeleně než do rušné komunikace. Ovšem byt na jižní stranu může být nesnesitelný v létě, pokud nebude vybavený klimatizací. Rozmyslete si také, zda budete využívat balkon k posezení nebo k pěstování bylinek, případně zda je pro vás balkon zbytečný luxus.

Doprava a parkování jsou dalším rozhodujícím momentem. Většina developerských projektů už dnes ale na parkování myslí. Staví se podzemní garáže. Zjistěte si, jestli je parkování v ceně bytu, nebo zda si budete muset připlatit.

Občanská vybavenost je dalším klíčovým bodem, zvlášť pokud stavba vzniká na zelené louce. Možná nyní trávíte většinu dne mimo byt a domů chodíte hlavně spát, ale to se může s narozením potomků změnit. Potom uvítáte, když blízko domu bude park nebo hřiště. Stejně tak jako další občanská vybavenost – supermarket, škola, školka, pošta, lékař nebo lékárna.

Sledujte stavbu, čtěte smlouvu

Vždy platí, že byste si smlouvy a dokumenty, které budete při nákupu bytu podepisovat, měli řádně přečíst. A hlavně – všemu rozumět. Zajímejte se o to, kdy bude byt dostavěn, zda vám termín nastěhování bude developer garantovat, jak je to s pozemkem, na němž má dům stát – patří už developerské společnosti? Budou se převádět pod společenství vlastníků bytových jednotek? Komu budou po dokončení stavby patřit?

Měli byste vědět, jak to bude s případnou reklamací bytu, pokud na něm najdete závady. I to se může stát. Vybírejte si proto zavedené developerské firmy, které na trhu působí dlouhodobě. Bohužel vznikají i krátkodobé společnosti založené jen za účelem jednoho projektu. Po jeho dokončení skončí a vy nemáte kde reklamovat. Ještě před podpisem rezervační smlouvy si možnosti reklamace a povinnosti odstranění chyb zjistěte v obchodních podmínkách.

Průběžně nahlížejte do katastru. Zjistěte si například, zda je prostor, který je inzerovaný jako byt, opravdu zkolaudovaný jako byt! Někdy se může jednat například o ateliér nebo tzv. ubytovací jednotku, a to z toho důvodu, že vedle vede příliš rušná ulice a byt by tak nesplňoval požadavky na hlukové limity.

Nestyďte se pozvat si k prohlídce hotového bytu odborníky. Smlouvy konzultujte s právníkem. Nejde o stovky korun, ale o milionové částky.

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development