Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Vybíráte novostavbu? Podívejte se, na co si dát pozor

Plánujete velký krok – pořízení vlastního bydlení? Jste rozhodnuti investovat do nového, takže vybíráte byt v novostavbě? Na co si dát pozor? Jaké ukazatele a parametry sledovat?

Novostavby jsou většinou inzerované ještě jako „byty na papíru“. Koupit si je můžete už ve fázi plánování výstavby. A v takovém okamžiku je pochopitelně náročné novostavbu vybírat, protože si ji nemůžete fyzicky prohlédnout. K nahlédnutí byste ale měli mít plány, dispozice bytu a vizualizace, které vám pomohou se rozhodnout, zda je realizovaná novostavba tím pravým řešením pro vás. Zajímat byste se ale měli i o další parametry a kritéria. Podíváme se dnes proto na to, jaká specifika má nákup bytu v novostavbě a na co si dát pozor.

Nový byt před výstavbou, nebo po výstavbě?

Novostavbu můžete zakoupit v několika fázích: před zahájením výstavby, v jejím průběhu nebo po dostavění. To má své výhody a nevýhody.

  • Když kupujete byt ještě před zahájením realizace, máte možnost provádět klientské změny a ovlivnit výslednou podobu bytu. Jinak řečeno, developerovi můžete mluvit do toho, jaké dlaždičky nebo jaký dekor podlahy a dveří v bytě chcete. Je také jasné, že po těch nejlepších bytech se zapráší hned, jak developer jejich prodej spustí, tedy ještě před jejich výstavbou. Výhodou je i nižší cena bytů, stavební společnosti na ně často před zahájením výstavby poskytují slevu. Nevýhodou je, že výstavba se může protáhnout a nemusíte se tak stěhovat v termínu, který developer původně sliboval.
  • Když kupujete byt během realizace nebo po dokončení, máte jasnější představu ohledně jeho velikosti, dispozic nebo orientace. Snadněji lze také kontrolovat výsledky a průběh výstavby. Typické jsou návštěvy během realizace. Nevýhodou je často už nemožnost provedení klientských změn a cena bytů v některých případech může narůstat.

Co sledovat při výběru novostavby?

Investice do nového bytu není zrovna nízká. Pohybuje se v milionech korun. A v médiích se bohužel čas od času objeví informace o podvedených klientech. Pokud vás některý z developerských projektů zaujme, prověřte si především společnost, která výstavbu bude realizovat. Pročtěte si její webové stránky, zjistěte si reference, zajděte se podívat na již vystavěné projekty nebo zkuste navštívit ukázkový byt, pokud je taková možnost. A především, přemýšlejte, jaké jsou vaše představy a potřeby, které se bydlení dotýkají. Někdy si lidé vyberou nový byt špatně jen proto, že si nesprávně definují své potřeby.

  • Dispozice a výměra bytu. Nové byty jsou zpravidla koncipovány tak, že spojují obytný prostor. Dispozice bývá řešena jako 1+kk, 2+kk, 3+kk nebo 4+kk. To znamená, že obývací pokoj je spojený s kuchyňským koutem. Prostory ale někdy bývají malé, některé místnosti mohou mít například jen kolem 10 metrů čtverečních. Proto pokud je byt teprve před realizací, neváhejte vyjít například na hřiště s metrem a křídou a velikost místností si pro lepší představu nakreslit.
  • Patro a orientace bytu. Okna s výhledem do zeleně si budete muset připlatit. Počítejte s tím, že takový byt bude dražší než byt orientovaný do vnitrobloku, na jehož balkón dopadá stín. Zkuste pátrat po bytu, který má orientaci, jež vám bude vyhovovat. Chcete pěstovat na balkóně bylinky nebo rajčata? Zvolte takový, který má jižní orientaci. Pokud budete bydlet ve vyšším patře, měl by být k dispozici výtah. Tahat tašky nebo kočárek do pátého podlaží vás nebude bavit.
  • Doprava a parkování. Hledání parkovacího místa a kroužení kolem bloku je únavné. Novostavby už většinou mají podzemní garáže. Zajímejte se proto, jaké jsou možnosti parkování a zda je parkovací místo v ceně bytu, nebo musíte doplácet. Zjistěte si, jaké jsou další možnosti dopravy do místa vašeho potenciálního bydliště – kde je zastávka autobusu nebo tramvaje, zda je v docházkové vzdálenosti, ale doprava vás nebude v noci nebo brzy ráno rušit. Pokud si budete moct vybrat garážové stání, zvolte to, jež je blízko výtahu nebo přístupu k bytu – oceníte to, až se budete vracet z velkého nákupu nebo z dovolené.
  • Občanská vybavenost a zábava. Možná nyní trávíte většinu dne mimo byt a domů chodíte hlavně spát, ale to se může s narozením potomků změnit. Potom uvítáte, když blízko domu bude park nebo hřiště. Stejně tak jako další občanská vybavenost – supermarket, škola, školka, pošta, lékař nebo lékárna.

Důvěřujte, ale prověřujte

Dispozice bytu, jeho orientace nebo barva dlaždiček není to jediné, na co byste se měli při výběru bytu v novostavbě zaměřit. Zajímejte se také o další, zejména smluvní, náležitosti, které se s koupí bytu pojí.

  • Možnosti reklamace. Samozřejmě, nikdo nekupuje byt s tím, že bude po třech měsících reklamovat špatně těsnící okna nebo porouchaný kohoutek. Ale i to se může stát. Vybírejte si proto zavedené developerské firmy, které na trhu působí dlouhodobě. Bohužel vznikají i krátkodobé společnosti založené jen za účelem jednoho projektu. Po jeho dokončení skončí a vy nemáte kde reklamovat. Ještě před podpisem rezervační smlouvy si možnosti reklamace a povinnosti odstranění chyb zjistěte v obchodních podmínkách.
  • Nahlédněte do všech možných dokumentů, mimo jiné si zjistěte, jak je to s vlastnictvím pozemků, které k nemovitosti patří. Budou se převádět pod společenství vlastníků bytových jednotek? Komu budou po dokončení stavby patřit? Samozřejmě se zajímejte i o přístupové cesty, které ke stavěnému bytovému domu vedou.
  • Zajímejte se o to, jak velké a jak strukturované bude společenství vlastníků bytových jednotek. Pochopitelně platí, že čím větší je (čím více bytů do SVBJ spadá), tím horší bude domluva na opravách nebo změnách.
  • Nahlížejte do katastru. A to průběžně. Zjistěte si, zda je prostor, který je inzerovaný jako byt, opravdu zkolaudovaný jako byt! Někdy se může jednat například o ateliér nebo tzv. ubytovací jednotku, a to z toho důvodu, že vedle vede příliš rušná ulice a byt by tak nesplňoval požadavky na hlukové limity.
  • Prohlédněte si plán budoucí výstavby. Každá obec má nějaký rozvojový plán, buď už schválený, nebo připravovaný. Možná je teď z vašeho nového bytu vidět na krásný zelený kopec, ale v plánech už jsou zakreslené vysoké věžáky.
  • Přizvěte si k výběru bytu odborníky. Mějte po ruce právníka, který pročte vaši smlouvu s developerem. Pro vás je to pravděpodobně první byt, ale odborník už takových viděl možná desítky a ví, na co se zaměřit.

Kupovali jste byt od developera? Co probíhalo v pořádku? A co vás naopak překvapilo?

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development