Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Vyplatí se pojištění bytu? A jak ho vybrat?

Když se zabydlíte ve svém novém bytě nebo domě, vypadá vše báječně. Nikdo při stěhování nemyslí na katastrofy, jako je vytopená koupelna nebo požár. Malé i velké nehody mohou proměnit vaše bydlení k nepoznání. V takové chvíli oceníte dobrou pojistku. Podle čeho ji vybírat? A proč ji v průběhu let kontrolovat?

Nezávisle na vaší vůli mohou nastat situace, které vaši útulnou domácnost naruší či poškodí. V takové chvíli budete rádi, když budete mít uzavřenou pojistku, která vám alespoň částečně pomůže vypořádat se se škodou. Pojištění nemovitostí patří vůbec k nejstarším pojistným produktům. I dříve lidé hledali možnost, jak se nenechat po požáru nebo povodni zruinovat a zabezpečit si aspoň základní potřeby. Ačkoli pojištění prošlo v posledních letech výraznou proměnou, jeho účel zůstal stejný – záměrem je minimalizovat finanční následky materiálních škod vzniklých na nemovitostech, resp. na věcech, jež se v nich nacházejí.

Pojištění nemovitosti, nebo domácnosti?

„Pojištění nemovitosti se nemusí vždy vztahovat jen na trvale obývané stavby a budovy. V rámci daného produktu je možné často pojistit i rekreační objekty, chaty nebo půdní vestavby. Pojistit můžete také garáže, kůlny, bazény nebo skleníky. Na trhu jsou také pojišťovny, u nichž nehraje roli fáze výstavby objektu a pojistnou ochranu vám poskytnou i pro nedokončenou stavbu,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu.

Důležité je rozlišit dva pojmy: pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Do pojištění, které pokrývá domácnost, patří například nábytek, elektronika, koberce, svítidla nebo osobní věci. Do pojištění nemovitosti pak vše, co je pevně s domem nebo bytem spojené, například radiátory, obklady, dveřní zárubně, podlahové krytiny, okna nebo zateplení. Poněkud sporné jsou kuchyňské linky nebo vestavné spotřebiče či nábytek. Tyto záležitosti je lepší přímo prodiskutovat s pojišťovnou při podpisu smlouvy.

Co vše pojistka kryje?

Při přípravě pojistky je nutné zohlednit také rozsah krytí, tedy výčet rizik způsobujících škody uznatelné jako pojistné události. Většinou vám je pojišťovna nabídne jako balíčky lišící se vyjmenovanými riziky i cenou pojistného. „Základní varianta produktů většinou zahrnuje živelná rizika – požár, blesk, výbuch, pád letadla, škody způsobené vodou, vichřicí či krupobitím, loupeží nebo krádeží. Do rozšířené varianty pak spadá například pád stromů či stožárů, přepětí v elektrické síti a zkrat nebo vandalismus,“ dodává Lukáš Zelený.

A potom tu jsou výluky. Tedy události, které stojí mimo pojistnou smlouvu. Většinou jsou uvedeny na konci smlouvy a píše se v nich, při jakých událostech nemáte nárok na pojistné plnění nebo je to výčet rizik, na něž se smlouva vůbec nevztahuje. Nejčastěji jsou do výluky zařazeny věci nacházející se v blízkosti pojištěné domácnosti, třeba vybavení garáže, uschovaná jízdní kola, sekačka. Pojištění také většinou nepokrývá předměty neobvyklé hodnoty, třeba sbírku drahých obrazů, ty je nutné pojistit zvlášť.

Pojistná částka by pak měla odpovídat hodnotě samotného majetku, abyste v případě plnění získali dostatečnou finanční částku. Jinak řečeno, domácnost či nemovitost byste neměli uměle snižovat nebo nepravdivě navyšovat. Oba případy se většinou nevyplatí.

Porovnejte aspoň tři pojistky

Při výběru pojistného balíčku je vhodné porovnat nabídky více pojišťoven. „Některé pojišťovny nabízejí takzvané balíčky, kde jsou rizika rozdělená do tří kategorií a volíte mezi základním, standardním a nejvyšším krytím. Jiné pojišťovny nabízejí takzvané stavebnicové pojištění, kdy si můžete sami vybrat ze škály možných rizik. Zde na sebe klient přenáší odpovědnost za správný výběr rizik, nicméně zase nemusí platit za riziko, které je pro něho nepotřebné, tak jako by tomu bylo u balíčkového typu smlouvy,“ přibližuje Radka Čejková, jednatelka společnosti  M&M Pojišťovací. Základem podle ní je, udělat si porovnání alespoň tří nabídek různých pojišťoven.

Nejčastější pojistné události pak má na svědomí voda, následují krádeže. Vodovodní škoda se v domácnosti snadno vyšplhá ke statisícům korun. Ve stejných řádech se může pohybovat úlovek zlodějů. Ale stačí obyčejný zkrat či přepětí, aby byly během chvíle zničeny spotřebiče v řádu desítek tisíc korun,“ upozorňuje Radka Čejková.

Kolik pojištění domácnosti stojí?

Čím kompletnější pojištění bude, tím lépe. Existuje přímá úměra mezi kupní cenou neboli hodnotou nemovitosti a výší pojistného. Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí na tuzemském trhu v posledních letech vzrostly, připlatí si jejich majitelé i za pojistky. Například rozdíl v ceně pojištění nemovitosti v hodnotě 3 miliony a 3,5 milionu je přibližně 500 korun ročně, tedy kolem 40 korun měsíčně.

Nejedná se tedy o nijak závratnou investici vzhledem k tomu, že pojištění minimalizuje riziko statisícové finanční újmy. Vybavení domácností bývá většinou pojištěnou na 300 nebo 500 tisíc korun, což ročně stojí 800 až 1 500 korun. U rodinných domů může být pojistná částka vyšší, platby za pojištění se mohou pohybovat kolem 2 000 korun.

Pojištění občas aktualizujte

Jak upozorňuje Lukáš Zelený, hodnota nemovitosti či domácnosti nezůstává v čase neměnnou. Její „cena“ může v důsledku amortizace postupně klesat, ale stejně tak se může vlivem modernizace či koupě nového vybavení i navyšovat.

S tím souhlasí i Radka Čejková, podle níž Češi v tomto směru poněkud pokulhávají.  „Pojišťovna každoročně zasílá svým klientům předpis pojištění na další rok, kde je krátký přehled nastavení pojištění. Klientům bych doporučila vždy nad tímto dopisem krátce popřemýšlet, zda je nastavení správné, zda se hodnota majetku v domácnosti nezvýšila, jestli kupříkladu nemají změnu v zabezpečení, zda nemají nová kola v kočárkárně a tak dále. Pokud si nejsou jisti nastavením, je vhodné obrátit se na svého pojišťovacího zprostředkovatele,“ dodává.

Na trhu s pojistnými produkty se pak sem tam objevují i nové produkty, takže situaci se vyplatí sledovat a pojistky aktualizovat.

Máte pojištěnou domácnost nebo nemovitost?

 

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development