Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Vytvořte si na balkoně oázu klidu. Co zasadit a jak vybrat nábytek?

Z balkonu nebo terasy si můžete snadno vytvořit svoji malou oázu klidu a zeleně, do níž se schováte před ruchem velkoměsta. Podívejte se, jaké květiny a zeleninu pěstovat a jak vybrat pohodlný a odolný balkonový nábytek.

Balkon nebo terasa mají jednu nevýhodu – jsou limitované prostorem. Proto je třeba vše naplánovat do detailů. Rozmyslete se, zda bude váš balkon primárně sloužit pro pěstování zeleniny nebo hlavně k relaxaci. Stačí vám stolek, kde si občas vypijete kávu, nebo na terase plánujete grilovat, a proto potřebujete bytelný stolek, u něhož si pohodlně sníte dobroty?

Tam, kde je málo místa totiž přichází na řadu priority. A také metr. Vezměte si ho k ruce a plánujte. Neváhejte si balkon nebo terasu rozdělit na jednotlivé sekce určené pro pěstování rostlin a pro posezení. Myslete i na uskladnění drobností, například květníků, případně na místo pro konev a mini kompostér, pokud ho chcete používat.

Významnou část místa vám mohou ušetřit závěsné stěny. Vertikálně můžete pěstovat například bylinky nebo převislé květiny. Květináče můžete zavěsit jak na balkonové zábradlí, stejně jako na stěny. Dokonce tak snadno vytvoříte kýžený efekt zelené oázy. Rostliny vás mohou obklopovat doslova ze všech stran.

Zelenina pro balkonové pěstování

Váš balkon se může zelenat a překypovat hojností, pokud květiny zkombinujete se zeleninou. V květníkách můžete pěstovat různé druhy listové zeleniny, například salát k řezu, baby špenát, mizunu nebo rukolu či roketu. Ve větších truhlíkách se vám urodí ředkvičky, baby mrkev nebo jarní cibulka. V objemnějších mísách můžete dokonce pěstovat cuketu – jedlé jsou i její krásné žluté květy, které navíc přilákají opylovače. Na balkoně můžete pěstovat samozřejmě i rajčata nebo papriky.

Bylinky vhodné na terasu

Mezi zeleninu vysaďte bylinky. Společné pěstování zeleniny a bylinek je prospěšné. Například levandule nebo tymián chrání zeleninu před některými škůdci. Bazalka pěstovaná společně s rajčaty jim dává lepší chuť. Do tmavšího koutu, kam nepraží příliš slunce, vysaďte v květináči mátu. Ta potřebuje hodně zálivky. Vypěstovat si můžete i meduňku. Z další bylinek lze doporučit třeba koriandr, kadeřavou petržel nebo pažitku.

Květiny na balkony a terasy

Bylinky a zeleninu zkombinujte s květinami. Například afrikány pěstované společně s rajčaty je ochrání před plísní. Velmi snadno vypěstujete také měsíček lékařský, bylinu kvetoucí oranžově nebo žlutě. Modře, růžově nebo bíle vám pokvete celé léto lobelka. Vytrvalé a vděčné jsou také macešky nebo sedmikrásky.

Květiny nezapomeňte volit podle orientace – některé květiny si libují ve slunci, zatímco jiné vám budou dělat radost ve stínu. Například fuchsie, tolik oblíbené balkonové květiny, potřebují sice světlé a vzdušné stanoviště, ale zároveň chráněné před poledním sluncem. Ze světových stran jim vyhovuje hlavně východ, západ a sever. Přímé slunce snese jen málo rostlin. Přes parné léto je třeba jim vhodně stínit.

Nábytek na terasu a balkon

Venkovní nábytek toho musí zvládnout více než ten interiérový. Proto vyberte odolné kousky s dlouhou životností. Mezi odolné materiály patří zejména kov, velkou výdrž může mít i dobře ošetřené dřevo, syntetický ratan nebo kvalitnější plast. Povětrnostním vlivům a vlhkosti lépe odolává exotické dřevo, nejvíce teak. Kupujte nábytek vyrobený ze dřeva označeného FSC – tak máte jistotu, že pochází z plantáže a nikoli z pralesa.

Zaměřte se také na to, jak je nábytek ošetřený. Lak kovaného nábytku by měl být vypalovaný, jinak se může brzy oprýskat. Plastový nábytek by měl být probarvený ve hmotě, jinak je na něm vidět každý škrábanec. Dřevo by mělo být ošetřeno kvalitním nátěrem nebo olejem. Zajímejte se také o to, jak často potřebuje nábytek údržbu a jak snadno ho lze čistit a ošetřit.

V neposlední řadě si vše pečlivě změřte. Na menší balkon nemá smysl pořizovat velký set zahradního nábytku, kvůli kterému už nezbyde místo na nic jiného. Na větší terasu si můžete dovolit i rozměrnější nábytek. Abyste měli lepší představu, kolik místa nábytek zabere, nakreslete si jeho obrysy křídou na balkonovou podlahu.

I od zahradního nábytku očekáváme pohodlí. Zamyslete se ale nad tím, kam budete schovávat všechny ty polštáře, které nemůžete na balkoně nechat za deště nebo během vichru. Máte dostatek úložných prostor? Můžete je použít v zimě v interiéru?

Krása a nápaditost detailu

Až budete mít koupený a umístěný zahradní nábytek a zároveň si svůj balkon osázíte, zbyde vám místo pro malé drobnosti, které propůjčí vaší terase osobitost. Elegantně mohou působit lehké venkovní závěsy, které vám dají pocit soukromí. Využít můžete například i venkovní paraván. Zvlášť větší terasy rozdělí na „užitkovou“ a „relaxační“ část.

Romantickou atmosféru vykouzlí lucerničky a svíčky, které mohou plnit i praktickou funkci – odhánět hmyz, pokud koupíte parfémované svíčky. Využít můžete i venkovní osvětlení, závěsné řetězy a girlandy. Mezi květiny můžete naaranžovat kameny.

Zařizujete si balkon na jaro? Jaký styl se vám líbí?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development