element letňany

Magazín o bydlení

Vytvořte si na balkoně oázu klidu. Co zasadit a jak vybrat nábytek?

Z balkonu nebo terasy si můžete snadno vytvořit svoji malou oázu klidu a zeleně, do níž se schováte před ruchem velkoměsta. Podívejte se, jaké květiny a zeleninu pěstovat a jak vybrat pohodlný a odolný balkonový nábytek.

Balkon nebo terasa mají jednu nevýhodu – jsou limitované prostorem. Proto je třeba vše naplánovat do detailů. Rozmyslete se, zda bude váš balkon primárně sloužit pro pěstování zeleniny nebo hlavně k relaxaci. Stačí vám stolek, kde si občas vypijete kávu, nebo na terase plánujete grilovat, a proto potřebujete bytelný stolek, u něhož si pohodlně sníte dobroty?

Tam, kde je málo místa totiž přichází na řadu priority. A také metr. Vezměte si ho k ruce a plánujte. Neváhejte si balkon nebo terasu rozdělit na jednotlivé sekce určené pro pěstování rostlin a pro posezení. Myslete i na uskladnění drobností, například květníků, případně na místo pro konev a mini kompostér, pokud ho chcete používat.

Významnou část místa vám mohou ušetřit závěsné stěny. Vertikálně můžete pěstovat například bylinky nebo převislé květiny. Květináče můžete zavěsit jak na balkonové zábradlí, stejně jako na stěny. Dokonce tak snadno vytvoříte kýžený efekt zelené oázy. Rostliny vás mohou obklopovat doslova ze všech stran.

Zelenina pro balkonové pěstování

Váš balkon se může zelenat a překypovat hojností, pokud květiny zkombinujete se zeleninou. V květníkách můžete pěstovat různé druhy listové zeleniny, například salát k řezu, baby špenát, mizunu nebo rukolu či roketu. Ve větších truhlíkách se vám urodí ředkvičky, baby mrkev nebo jarní cibulka. V objemnějších mísách můžete dokonce pěstovat cuketu – jedlé jsou i její krásné žluté květy, které navíc přilákají opylovače. Na balkoně můžete pěstovat samozřejmě i rajčata nebo papriky.

Bylinky vhodné na terasu

Mezi zeleninu vysaďte bylinky. Společné pěstování zeleniny a bylinek je prospěšné. Například levandule nebo tymián chrání zeleninu před některými škůdci. Bazalka pěstovaná společně s rajčaty jim dává lepší chuť. Do tmavšího koutu, kam nepraží příliš slunce, vysaďte v květináči mátu. Ta potřebuje hodně zálivky. Vypěstovat si můžete i meduňku. Z další bylinek lze doporučit třeba koriandr, kadeřavou petržel nebo pažitku.

Květiny na balkony a terasy

Bylinky a zeleninu zkombinujte s květinami. Například afrikány pěstované společně s rajčaty je ochrání před plísní. Velmi snadno vypěstujete také měsíček lékařský, bylinu kvetoucí oranžově nebo žlutě. Modře, růžově nebo bíle vám pokvete celé léto lobelka. Vytrvalé a vděčné jsou také macešky nebo sedmikrásky.

Květiny nezapomeňte volit podle orientace – některé květiny si libují ve slunci, zatímco jiné vám budou dělat radost ve stínu. Například fuchsie, tolik oblíbené balkonové květiny, potřebují sice světlé a vzdušné stanoviště, ale zároveň chráněné před poledním sluncem. Ze světových stran jim vyhovuje hlavně východ, západ a sever. Přímé slunce snese jen málo rostlin. Přes parné léto je třeba jim vhodně stínit.

Nábytek na terasu a balkon

Venkovní nábytek toho musí zvládnout více než ten interiérový. Proto vyberte odolné kousky s dlouhou životností. Mezi odolné materiály patří zejména kov, velkou výdrž může mít i dobře ošetřené dřevo, syntetický ratan nebo kvalitnější plast. Povětrnostním vlivům a vlhkosti lépe odolává exotické dřevo, nejvíce teak. Kupujte nábytek vyrobený ze dřeva označeného FSC – tak máte jistotu, že pochází z plantáže a nikoli z pralesa.

Zaměřte se také na to, jak je nábytek ošetřený. Lak kovaného nábytku by měl být vypalovaný, jinak se může brzy oprýskat. Plastový nábytek by měl být probarvený ve hmotě, jinak je na něm vidět každý škrábanec. Dřevo by mělo být ošetřeno kvalitním nátěrem nebo olejem. Zajímejte se také o to, jak často potřebuje nábytek údržbu a jak snadno ho lze čistit a ošetřit.

V neposlední řadě si vše pečlivě změřte. Na menší balkon nemá smysl pořizovat velký set zahradního nábytku, kvůli kterému už nezbyde místo na nic jiného. Na větší terasu si můžete dovolit i rozměrnější nábytek. Abyste měli lepší představu, kolik místa nábytek zabere, nakreslete si jeho obrysy křídou na balkonovou podlahu.

I od zahradního nábytku očekáváme pohodlí. Zamyslete se ale nad tím, kam budete schovávat všechny ty polštáře, které nemůžete na balkoně nechat za deště nebo během vichru. Máte dostatek úložných prostor? Můžete je použít v zimě v interiéru?

Krása a nápaditost detailu

Až budete mít koupený a umístěný zahradní nábytek a zároveň si svůj balkon osázíte, zbyde vám místo pro malé drobnosti, které propůjčí vaší terase osobitost. Elegantně mohou působit lehké venkovní závěsy, které vám dají pocit soukromí. Využít můžete například i venkovní paraván. Zvlášť větší terasy rozdělí na „užitkovou“ a „relaxační“ část.

Romantickou atmosféru vykouzlí lucerničky a svíčky, které mohou plnit i praktickou funkci – odhánět hmyz, pokud koupíte parfémované svíčky. Využít můžete i venkovní osvětlení, závěsné řetězy a girlandy. Mezi květiny můžete naaranžovat kameny.

Zařizujete si balkon na jaro? Jaký styl se vám líbí?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development