Rezidence Neklanka

Magazín o bydlení

Za Prahu. Která města ve Středočeském kraji lákají k bydlení a proč?

V Praze je blaze, ale také draze, a tak roste poptávka po bydlení v okolí metropole. Lidé se stále více zajímají například o levnější bydlení v panelácích v menších městech. A vyhledávají rovněž lokality, do nichž jezdí příměstské vlaky. S poptávkou ale rostou i ceny. Proto zdražují nemovitosti také v menších městech v dojezdové vzdálenosti od Prahy.

Regionální paneláky jsou žádané. Jejich ceny jsou stále nižší než v metropoli, ale díky vysoké poptávce zdražují rychleji než ty v hlavním městě. Zájem o ně mají hlavně lidé, kteří hledají levnější nemovitost za hranicemi Prahy. Do paneláků se přesouvají také lidé z vesnic, kteří se stěhují do menších měst. Přednost jim dávají i ti, již se z jakéhokoli důvodu nechtějí starat o rodinný domek.

Za byt o polovinu méně

Důvodem rostoucí poptávky po regionálních panelácích je cena. V Praze jsou totiž ceny bytů vysoko. Starší nemovitosti se prodávají za 87 tisíc korun za metr čtvereční. Ve Středočeském kraji stojí metr čtvereční panelákového bytu o více než polovinu méně. Rodiny s pražským platem proto na středočeské byty dosáhnou snadněji než na ty v metropoli. Další věcí je hypotéka – lidé vydělávající v Praze totiž lépe dosáhnou a pohodlněji zaplatí úvěr na byt mimo metropoli. Dojíždění za prací dávají přednost před nájemním bydlením v hlavním městě.

Aktuální trend na realitním trhu zaznamenal například portál Bezrealitky.cz, který vysledoval, že za poslední rok vzrostla poptávka po středočeských panelácích na dvojnásobek. „Ty v městech a spádových vesnicích kolem Prahy rostou výrazně rychlejším tempem než například u pražských panelových sídlišť, a zatím to nevypadá, že by narážely na svůj strop,“ říká Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.cz.

Byt v příměstském paneláku je navíc možné považovat za investici s poměrně rychlou a jistou návratností a vyplatí se o něm uvažovat i v následujících letech. Jejich ceny sice rostou, stále je však možné najít takové, které jsou prodávány pod cenou. Zájem o ně bude podle všeho stoupat – kromě lidí odcházejících z Prahy budou totiž přitahovat i obyvatele, kteří se do měst naopak stahují z okolních vesnic.

„Rozhodně se nedá očekávat, že výtlak hlavního města v následujících letech poleví. Naopak. Na zájem Pražanů o bydlení ve Středočeském kraji budou majitelé nemovitostí reagovat stále více a hodnota naprosté většiny bytů v panelových domech středočeských měst v následujících letech poroste, a to jak pro případný budoucí prodej nebo průběžný pronájem,“ doplňuje Hendrik Meyer.

Lepší pověst paneláků

Středočeský kraj má přitom co nabídnout. Celkově v něm stojí paneláky s asi 100 000 byty. Více než polovina je dnes v dojezdovém pásmu do Prahy. Panelákový byt má přitom z dnešního pohledu svůj potenciál a jeho cena může stoupnout, pokud projde rekonstrukcí a celý panelák nebo blok revitalizací. Současně lze pozorovat něco, co ještě před pár lety nebylo představitelné – prémiové panelové domy. Jde o domy, které prošly citlivou rekonstrukcí exteriéru, technických a společných prostor. Sem spadají i některé experimentální obytné soubory nebo prototypy, jako například koldomy.

Ruku v ruce s tím jde i lepší pověst panelového bydlení. „Podobně jako na západě nastupující generace vlastníků už tolik nevnímá společenskou zatíženost panelákového bydlení a je schopna nacházet v architektuře budov i urbanismu celých sídlištních celků původní hodnoty. O to víc pak stoupá hodnota domů, jejichž ráz zůstal zachován. A přestože byla celá řada budov necitlivě zrekonstruována, nejedná se zpravidla o zásahy, které by nebylo možné v budoucnu odstranit a zvýšit tak jejich hodnotu,“ míní Hendrik Meyer.

Nejvyhledávanější lokality ve Středočeském kraji

 • Benešov u Prahy
 • Beroun
 • Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
 • Čelákovice
 • Kladno
 • Lysá nad Labem
 • Mělník
 • Milovice
 • Neratovice
 • Nymburk
 • Poděbrady
 • Říčany u Prahy
 • Slaný

Vhodně zakoupený panelákový byt pak může být i zajímavou investicí, například pojištěním na stáří. S ohledem na přísné podmínky hypoték, na něž někteří žadatelé nedosáhnou, totiž vzrostl zájem o nájemní bydlení. Podle Monitoru přímého trhu s nemovitostmi vzrostl v České republice počet pronájmů o pětinu. Ve Středočeském kraji pak o 35 %. Ruku v ruce s tím jde i dostupnost Středočeských měst po železnici. Zatímco ještě před deseti lety byly ceněné nemovitosti s dobrou vzdáleností od sjezdů na dálnice nebo silnice první třídy, dnes se cena odvíjí od docházkové vzdálenosti od nejbližší stanice příměstského vlaku.

Železnice zvyšuje cenu bytu

V Praze se trend týká okolí takřka všech tratí, které vycházejí z hlavního města. Metropole má ostatně s vlivem železnice na ceny nemovitostí bohaté zkušenosti – již v minulosti pravidelné příměstské vlaky zvedaly ceny domů a bytů podél trati do Berouna nebo Kralup nad Vltavou. Nyní se ceny zvedají kolem hlavních koridorů na východ, tedy především v okolí Říčan u Prahy nebo Úval u Prahy. Ceny však stoupají i jinde – třeba u trati na Nymburk, do Rudné u Prahy nebo směrem na Kladno. Té si ostatně zájemci o bydlení nebo investoři všímají i kvůli plánované přestavbě.

Vše došlo tak daleko, že v některých lokalitách se železnice stává epicentrem, které mění ceny nemovitostí stejným způsobem jako například stanice metra ve městech. „Myslím, že jsme teprve na začátku. Jen za poslední rok vzrostla poptávka po nemovitostech v metropolitním prstenci skoro trojnásobně a městské nájemní i prodejní ceny přestávají pro desítky tisíc zájemců o bydlení dávat smysl. O to větší šance je to pro majitele nemovitostí ve spádových oblastech, které mohou v lidech z města najít vděčné nájemce nebo zajímavé zájemce o koupi nemovitosti,“ doplňuje Hendrik Meyer.

Změny cen nemovitostí pak jasně ukazují na rostoucí roli příměstské železnice a slábnoucí důvěru v individuální dopravu, která často pro domácnosti přestává být majoritním způsobem dopravy. Rozšiřování tratí a lepší obslužnost území by se mohly stát jedním z receptů na rostoucí ceny nemovitostí, protože dokáží efektivně propojit zájemce o bydlení s nemovitostmi, které by byly v jiném případě odsouzeny k chátrání. Do obcí v metropolitním prstenci by se tak mohli vrátit zpět obyvatelé ze střední třídy, které dříve stahovala města a jejich satelitní obce.

Přestěhovali byste se do paneláku ve Středočeském kraji?

Rezidence Neklanka

20 trendů pro kuchyni roku 2020

Ti, kdo se letos pouštějí do rekonstrukce nebo zařizování kuchyně, mají z čeho vybírat. Nejvíce kuchyňské trendy roku 2020 sednou všem, kteří si zamilovali minimalismus a čistotu designu. Prostor je ale i pro odvážnější a netypická řešení, nezvyklé kombinace barev, originální prvky, přírodní materiály a důraz na působivé detaily. Kterým z dvaceti klíčových trendů letošního roku se necháte inspirovat?

Jak proměnit městský balkon v zelenou oázu?

Městské balkony a terasy už dávno neslouží jako místa, kde se suší prádlo, skladují jízdní kola nebo vyřazený nábytek. Stále častěji se proměňují v zelené oázy, kde je možné snídat, odpočívat nebo si v podvečer vypít osvěžující drink. Abyste si mohli klidné chvíle užívat i na svém balkoně, stačí opravdu málo.

geosan development