Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Zahradní terasa splní vaše sny o letním odpočinku

Při pohledu z okna je sice myšlenka na léto ještě dost vzdálená, přitom právě teď je ta správná chvíle, kdy naplánovat případnou výstavbu či zvelebení zahradní terasy. Začínat se má vždy od základů: v případě terasy je takovým základem výběr vhodného povrchu – venkovní dlažby.

Existuje mnoho variant, jak terasu zpevnit, a záleží jen na vašem vkusu, pro kterou z nich se nakonec rozhodnete. Mezi oblíbené povrchy se řadí například dřevo, které ale vyžaduje častou a pečlivou údržbu, či klasický kámen, u něhož však musíte počítat s poměrně vysokou pořizovací cenou.

Velmi moderní a přitom cenově příznivější variantou je betonová venkovní dlažba firmy BEST, která ve svém sortimentu nabízí jak dlažby s reliéfy přírodních materiálů, tak moderní vymývané, tryskané i broušené povrchové úpravy.

Jak si vybrat?

Klatovy, Pavel UrbanJednou z obav, kterou můžete hned na začátku směle hodit za hlavu, je, že si nebudete mít z čeho vybrat. Venkovní dlažba na terasu se nabízí v nesčetných variantách, velikostech a barvách.

Společnost BEST vám nabízí celou škálu výrobků, mezi jinými klasickou zámkovou dlažbu, skladebnou dlažbu či unikátní dlažbu s ostařeným povrchem, která se díky speciální technologii výroby vzhledem vyrovná přírodnímu kameni.

Mimořádné oblibě se těší také velkoplošná dlažba, která je ideální pro použití nejen na terasy a balkóny, ale také na plochách okolo bazénů či pěších zónách. Typickým příkladem může být venkovní dlažba 40×40 cm BEST – PLATEN RUBIO s reliéfním povrchem, která působí moderně a stylově.

Na webových stránkách BEST naleznete dostupné produkty i celý katalog ke stažení (PDF, 44 MB). Pokud ale dáváte přednost tomu, vidět dlažbu na vlastní oči, je vám k dispozici po celé České republice celkem 8 vzorkoven, které jsou volně přístupné každý den v roce.

Zde vás očekává tým profesionálů, který vám zadarmo poradí a zodpoví všechny případné dotazy, ať už se týkají výběru toho správného druhu betonové dlažby, anebo správné pokládky.
Právě správná pokládka dlažby je důležitým krokem, který by se neměl podceňovat. V obchodech a vzorkovnách BEST se můžete poradit s odborníky, kteří vám vysvětlí vše potřebné a případně pro vás zpracují 3D model vaší budoucí terasy, či vám vyhotoví kladecí plán, jehož cena bude posléze při nákupu dlažby odečtena jako sleva.

Stejně tak je možné se na cokoliv informovat na bezplatné infolince, která vám je k dispozici i ve večerních hodinách.

Údržba dlažby

RD Kudernatchovi, Slovanská 358,StateniceAť už se rozhodnete pro jakýkoliv druh povrchu pro vaši zahradní terasu, je důležité vědět, že správná pokládka je prvním krokem k vaší dlouhodobé spokojenosti s venkovní dlažbou. Nicméně i tak pevný a spolehlivý materiál, jakým je beton, vyžaduje údržbu.

Tento fakt si ve společnosti BEST dobře uvědomujeme, a abychom vám péči o betonovou dlažbu co nejvíce usnadnili, již třetím rokem jako první a jediný výrobce v ČR upravujeme dlažbu trvalou impregnací. Tím je sníženo riziko znečištění, a zároveň zvýšena její odolnost proti chemickým rozmrazovacím látkám.

Krom toho splňuje složení betonu v produktech firmy BEST normy ČSN EN 206-1 na mezní složení betonu pro stupeň vlivu prostředí XF4, což představuje nejvyšší třídu odolnosti proti chemickým rozmrazovacím látkám.

Na výrobky BEST se vztahuje záruka v délce 20 let, ale při správné péči, se kterou vám vždy ochotně pomůžeme, vám venkovní dlažba vydrží mnohonásobně déle. Ne nadarmo jí říkáme Dlažba pro tři generace.

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development