element letňany

Magazín o bydlení

Zájem o nové byty v Praze oproti loňsku vzrostl. Kde všude se staví?

Developerské projekty a nové byty v Praze, které se v rámci nich staví, zaznamenaly tento rok, co se týče prodeje, větší úspěch než loni. Během třetího čtvrtletí roku 2013 se jich prodalo dohromady 1095 a celkové číslo suma prodaných bytů za tento rok tak pravděpodobně přesáhne tu loňskou a v době po celosvětové ekonomické krizi tak bude stanoveno nové maximum.

Analýzu provedla developerská společnost Ekospol, zabývající se eveloperským trhem a jeho monitoringem už sedm let.

Chtěli-li bychom mluvit v konkrétních číslech, v období od začátku tohoto roku až do konce září se zatím prodalo dohromady 3 464 nových bytů, takže meziroční rozdíl činí 34,2%. Během stejně dlouhého období se v roce 2012 prodalo pouze 532 nových bytů a meziroční rozdíl tak činil pouze 15,4%.

Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol a.s., Evžen Korec, se vyslovil k důvodu celkového nárůstu počtu prodaných nových bytů v Praze a uvedl tři hlavní důvody tohoto úspěchu, jaký mohly developerské společnosti zaznamenat. Podle něj jsou jedním z nich rekordně nízké úroky hypoték. Jednu z hlavních rolí pak hraje také obliba nákupu bytů s cílem investovat a v neposlední řadě také velmi pestrá nabídka developerských společností, z jaké mohou klienti nové byty v Praze vybírat.

Zvedne počet prodaných nových bytů v Praze nabídka superlevných projektů?

Uvedená data se však do konce roku mohou ještě změnit, resp. poupravit, zvlášť vezmeme-li v úvahu fakt, že během posledního čtvrtletí roku 2012 zaznamenal prodej nových bytů v Praze nárazový skok především díky velmi levným developerským projektům. Evžen Korec dále předpokládá, že se letos v období od října do konce roku prodá ještě přibližně 1100 až 1200 nových bytů, což je číslo nepatrně menší, než loni. Zvednout by ho ale opět mohly superlevné nabídky developerských projektů tak, jako loni.

Zdroj: Ekospol a.s.

Nové byty v Praze – z čeho mohou klienti vybírat a kde všude se staví?

V současné době je developerských projektů v Praze celá řada, přičemž některé z nich jsou právě ve výstavbě, u jiných se výstavba v brzké době plánuje. Je samozřejmě složité a především zdlouhavé vytvořit seznam všech developerských projektů, nabízejících nové byty v Praze, především také proto, že nabídka se stále mění. Následující výčet přináší jakýsi aktuální výřez nabídky nových bytů.

Aktuálními projekty a novostavbami v Praze je například projekt Keplerova, lokalizovaný nedaleko Pražského hradu. Zajímavý je také projekt, navržený podle zásad Feng Shui s názvem Rezidence Jeseniova. Dalšími projekty jsou například Bytový dům Pod Vodárenskou věží nebo Jubileum House.

Projekt Trigon Hostivař nabízí nové byty k nastěhování od ledna roku 2014, nachází se nedaleko Hostivařské přehrady.

Rezidence Sacre Couer 2 – tak zní název projektu, nabízejícího nové byty v Praze 5 na adrese Holečkova, Hřebenky, a to od června roku 2015. Jedná se o projekt s nabídkou luxusních bytů nedaleko Petřína, Malé Strany a Pražského hradu.

Celkem 21 nových bytů v Praze 9 vznikne v rámci projektu U Smetánky. Jedná se o klidnou lokalitu s poměrně dobrou dostupností do centra Prahy.

Další velmi zajímavé projekty nabízí například společnost Geosan v rámci projektů Liberty Building nebo Zelený Botič. Zmiňme také Rezidenci Lesopark na Toužimské ulici v Praze 9, Rezidenci Pod Stárkou v Praze 4 – Michle a nebo Byty Anděl v Praze 5 – Smíchov, které budou k nastěhování od března 2014.

V létě roku 2013 pak budou k dispozici nové byty v rámci projektu Harfa Park V na Praze 9, rezidence Drahobejlova bude nové byty nabízet od léta 2014 a Viladomy Na Větráku v Praze 9 jsou k dispozici už od prosince roku 2012.

element letňany

Investiční byty se nyní vyplatí víc než jindy. Hlavně v Praze

Pokud máte byt navíc, můžete vydělat. Strmý růst totiž žene ceny nemovitostí nahoru a někteří lidé si nemohou dovolit vlastní bydlení. Proto sílí poptávka i po nájemních bytech. Především v hlavním městě se podle realitních makléřů prodává stále více bytů k investičním účelům. Tento trend v poslední době dohání i menší města v České republice. Je právě teď nejlepší doba koupit investiční byt?

Rezervační smlouva je při koupi bytu běžná. Na co si dát pozor?

Jakmile najdete nemovitost, která se vám líbí, splňuje vaše očekávání a můžete si ji dovolit, realitní makléř vám připraví rezervační smlouvu. Spolu s podpisem přidáte i rezervační zálohu. Vy tím vyjádříte skutečný zájem o byt nebo dům, majitel a realitní makléř si mohou oddechnout, že jiného zájemce hledat nemusí. I když je rezervace nemovitosti běžnou součástí obchodu s realitami, přesto byste měli být opatrní. Na co si konkrétně dát pozor?

geosan development