element letňany

Magazín o bydlení

Jak zařídit byt? Ušetřete za architekta a bydlete stylově!

Kolem vás je prázdné místo. Podlaha, okna, čtyři stěny. Rozhlížíte se a přemítáte, kam postavit sedačku, komodu, stůl a židle. K tomu musíte vybrat závěsy, koberečky, polštáře a další drobnosti, které zútulní váš byt. Jde vám z toho hlava kolem? S naším návodem, jak zařídit byt, to zvládnete.

Mimochodem, vzít si při zařizování bytu na pomoc bytového architekta nebo designéra není nic, za co byste se měli stydět. Podobná služba nemusí být cenově náročná. Pokud se ale chcete do zařizování interiéru pustit na vlastní pěst, pojďme na to.

Plánujte, jak byt vybavíte

Brouzdáte po internetu nebo se procházíte po velkém nákupním domě plném nábytku a oči vám přecházejí, protože kolem je plno inspirace? Je to podobné, jako v módě. Trendy ovládají i bydlení, ale to neznamená, že musíte mít interiér jako ze žurnálu. Kombinujte nové a staré. Vsaďte na osobitost a hlavně respektujte prostor, který máte (svůj byt) a své potřeby (životní styl).

Rozhodně plánujte. Základní poučka zní: napřed byt vymalujte a potom si zkuste rozvrhnout, kam postavíte nábytek. Nakreslete si plánek na kostičkovaný papír. A to i v případě, že byt budete zařizovat postupně a koupíte si napřed jen postel a stůl. Zaznamenávejte si výrobní čísla nábytku, abyste se vyhnuli tomu, že barva nebude ladit. Kombinace dekorů je vůbec na zařizování bytu těžkou disciplinou.

Vybavte se metrem a při plánování si klidně pokreslete podlahu křídou, pokud ještě nemáte položené lino nebo koberec. Případně vezměte barevné lepicí pásky a vyznačte si obrysy komody, skříně nebo pohovky. Pomůže vám to lépe si představit, jak velký nábytek ve skutečnosti bude a kolik prostoru zabere.

Dva dekory dřeva jsou tak akorát

Největším kamenem úrazu jsou dekory, barvy a jejich kombinace. Byt zařizujte vždy jako celek. Když obývák bude žlutý, dětský pokoj modrý a ložnice červená, nebude to působit příliš stylově. S barvami si pohrajte. Jednu stěnu vymalujte třeba tmavším odstínem, další nechte světlé. Znovu jsou populární tapety nebo různé přírodní dekory, na stěnách se například objevuje korek, působivý je i rustikální šindel, který se ale nehodí všude. Znovu proto pamatujte, že vše se sebou musí ladit.

Řiďte se pravidlem, že dva dekory dřeva jsou tak akorát! Mistři dokážou zkombinovat i tři, ale chce to praxi. Pokud máte dřevěnou podlahu a dřevěné dveře (každý kus v jiném dekoru), vybrat ten správný odstín nábytku z masivu bude oříšek.

Rozhodně kombinujte staré a nové kousky. Křeslo ze šedesátých let postavte k nové designové lampě, starožitný sekretář po babičce vynikne i v moderním obýváku, a starou bytelnou tonetku můžete znovu natřít a udělat z ní nádherný solitér v kuchyni. Ovšem pozor, jakmile se příbuzní a kamarádi dozvědí, že zařizujete byt, budou se chtít zbavit nepoužívaného stolku, křesílek nebo zaprášené sedačky. Takové kusy nábytku neberte. Výsledek by vás zklamal. Rozhodně se vyplatí zbavit se při stěhování i starých nepoužívaných věcí. Mimochodem, minimalismus je trendy.

Myslete na úložný prostor

Když už jsme u těch věcí, co nemáte, nepotřebujete uložit. Nicméně, někam potřebujete složit ručníky, povlečení, úklidové prostředky, koště nebo manželovu rozsáhlou kolekci cédéček. Bez úložných prostorů se neobejde žádný byt. Pokud do něčeho investovat, tak právě do skříní na míru, které využijí i minimální prostor. Máte větší chodbu, kde by vznikl nevyužívaný prostor? Potom můžete mluvit o štěstí a nechte si vyrobit vestavěné skříně. Zvažte, zda se vám také nevyplatí zmenšit ložnici a postavit do ní pořádnou šatní skříň, kde budete moct schovat své oblečení, zimní i jarní kabáty.

Úložné a šatní skříně koncentrujte co nejvíce na chodbu, do ložnice, případně do pracovny. Obytný prostor by měl být vybavený minimem nábytku, protože tak se vám v něm bude lépe žít a dýchat. Výjimkou jsou velké knihovny, které se znovu vracejí do českých interiérů. Zaplňte je ale opravdu knihami a nikoli soškami, kamínky a suvenýry z dovolených.

Prosvětlujte každý kout

Správně zvolené světlo je pro dobré žití klíčové. Proto prosvětlujte každý kout. Investujte do pořádného centrálního osvětlení, ke čtecímu křeslu si pořiďte lampu, nezapomeňte ani na lampičku na pracovní stůl. V bytě jsou potřeba různé typy osvětlení, abyste dobře viděli na práci, budete potřebovat kvalitní lampu, stejně tak oceníte tlumenější světlo, například při relaxaci. Trendem jsou také různé světelné dekorace, které můžete rozvěsit v interiéru nebo je postavit do tmavších koutů, které ihned zpříjemní.

Nebojte se výprodejů a frců

Při zařizování bytu se hodí každá koruna. Abyste bydleli stylově, nemusíte zrovna nakupovat drahý designový nábytek. Buďte chytří a kombinujte. Pořiďte si klidně levný nábytek, ve slevových akcích, na e-shopech nebo v diskontech. Laminovaný nábytek dnes patří k těm nejpoužívanějším a cenově nejdostupnějším. Má i další výhody: snadno se udržuje a drží si stálou barvu, na rozdíl například od dřeva, které postupem času barvu mění. Levnější kousky nábytku zkombinujte s dražšími designovými prvky. Nebo si zajděte do frců a antiků a pátrejte po zajímavých starožitných kouscích. Mnohdy stačí staré křeslo jen nově potáhnout a proměníte ho v kouzelný solitér, který se bude vyjímat vedle vaší sektorové knihovny.

Buďte originální

Konečný vzhled propůjčí vašemu interiéru doplňky, bytový textil a obrazy. Vyhněte se reprodukcím z řetězců s nábytkem. Vsaďte na originály, obrazy malované na plátno, v antiku je mnohdy seženete ještě levněji než reprodukce z obchodů.

Jak jste zařizovali byt vy? Podělte se s námi o své zkušenosti a tipy!

element letňany

Investiční byty se nyní vyplatí víc než jindy. Hlavně v Praze

Pokud máte byt navíc, můžete vydělat. Strmý růst totiž žene ceny nemovitostí nahoru a někteří lidé si nemohou dovolit vlastní bydlení. Proto sílí poptávka i po nájemních bytech. Především v hlavním městě se podle realitních makléřů prodává stále více bytů k investičním účelům. Tento trend v poslední době dohání i menší města v České republice. Je právě teď nejlepší doba koupit investiční byt?

Rezervační smlouva je při koupi bytu běžná. Na co si dát pozor?

Jakmile najdete nemovitost, která se vám líbí, splňuje vaše očekávání a můžete si ji dovolit, realitní makléř vám připraví rezervační smlouvu. Spolu s podpisem přidáte i rezervační zálohu. Vy tím vyjádříte skutečný zájem o byt nebo dům, majitel a realitní makléř si mohou oddechnout, že jiného zájemce hledat nemusí. I když je rezervace nemovitosti běžnou součástí obchodu s realitami, přesto byste měli být opatrní. Na co si konkrétně dát pozor?

geosan development