Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Závěsná postel pro atraktivní design interiéru i problém s nespavostí

Závěsné postele – v českých ložnicích výjimečný jev, přesto velmi originální, extravagantní a dokonce i zdravý, jak tvrdí odborníci. Do interiéru vnesou nádech exotiky a je prokázáno, že pomáhají řešit problém s nespavostí. Dopomohou vám ke klidnějšímu spánku a na unavený organismus působí jako balzám.

Jak že takové spaní na závěsné posteli vypadá? Máte z ní obavy? Zbytečně. Zpočátku pro vás možná bude obtížné zvyknout si na neustálé pohupování, ale  určitě jen dočasně.

Spánek ve vzduchu

Visutá postel je zavěšená na ocelových lankách ke stropu a na první pohled budí dojem způsobu spaní ve Středomoří nebo dalekém Japonsku. Uchycení postele je skutečně důležité. Ocelová lanka jsou nejideálnější vzhledem k tomu, že musí udržet i několik set kilo, stejně tak jako skoby. Pokud by se vám ocelová lanka svým designem nehodila do interiéru, nahradit je můžete například dřevem, řetězem, kovovými tyčemi nebo silným lanem.

Je to zdravé?

Bezesporu ano. Základem je samozřejmě postel samotná, kvalitní rošt a pohodlná matrace. Mírné pohupování je jen vedlejším produktem. Jestliže si vyberete lamelový rošt, matraci, která vaši páteř udrží v přirozeném stavu a postel s pevnou konstrukcí, pak je váš zdravý spánek zajištěn bez ohledu na to, zda se pohupujete či nikoli.

Závěsná postel se proto hodí pro každodenní spánek, protože pohybový aparát tímto nijak neutrpí.

Ve srovnání s klasickou postelí máte u té závěsné možnost volit nejrůznější tvary a celkově si pohrávat s designem nejen postele, ale celé ložnice. Mimo klasická lůžka jsou k dispozici také kruhové postele.

Pro relaxaci a odpočinek vám postačí pouze sítě nebo měkké matrace. Pro závěsnou postel však vybírejte kvalitní a pevné materiály.

Nábytek podobný houpacím postelím je v současné době oblíbený také v dětských pokojích. Není však příliš vhodné kupovat tento nábytek v plastu. Klasická závěsná postel je však v každém případě vhodná i do dětských pokojů.

Pohupování uklidňuje

Je známo, že mírné pohupování uklidňuje malé děti, a že stejný účinek má také na dospělé. Starověcí Řekové závěsných lůžek a křesel využívali s vysokou hojností a určitě taky věděli proč.

Asklepiades ve starém Řecku doporučoval místo pouštění žilou praktikovat houpání na závěsné posteli v místnosti s dostatkem přirozeného světla.

Mírné pohupování máme zafixované z dob dětství, kdy nás rodiče houpali v kolíbce nebo kočárku. Biorytmus houpání z boku do boku příznivě působí na lidskou psychiku. Závěsná postel je skvělým prvkem v případě, že máte problém s nespavostí.

Jak závěsnou postel upevnit?

Jak již bylo řečeno, k zavěšení postele se často využívají ocelová lanka, řetězy, silná lana, dřevěné či kovové tyče a další prvky. Příliš silné upevnění může zamezovat přirozenému pohybu houpání. Základem jsou také kvalitní a pevné skoby upevněné ve stropě.

Je také možné závěsnou postel vybavit mechanismem, pomocí kterého se postel vytáhne ke stropu a zase spustí dolů. Ve výšce by však postel neměla být trvale umístěna vzhledem k tomu, že u stropu je větší teplo.

Závěsná postel představuje designový i praktický prvek, jehož pořízení se vůbec nemusíte bát. Nevyjde příliš draho a navíc pozvedne atraktivitu vašeho interiéru. Jediný problém může představovat jen to, že vám samotné houpání nebude dělat dobře.

 

Villa Střížkovská

Ceny nemovitostí: Je správný čas pořídit si byt?

Žádné velké zlevňování se zatím na realitním trhu nekoná. Ceny nemovitostí sice zpomalily svůj růst, ale pořád stoupají, i když mírnějším tempem. V některých regionech ovšem domy a byty zlevnily, a protože jsou hypotéky dostupné, přibývá zájemců o pořízení vlastní nemovitosti. Svoji roli hraje i jistota – mít možnost bydlet ve vlastním je v době, jako je tato, k nezaplacení.

Chalupa a chata jako druhé bydlení? Zájem roste, ceny také

Když Češi nemůžou do zahraničí, jedou na chatu nebo chalupu. Fenomén známý z normalizace z minulého století se v trochu jiné formě vrací i v době koronavirové krize. Touha po pobytu v přírodě je natolik silná, že lidé neváhají brát si na „druhé bydlení“ hypotéku. A to i přesto, že rekreační nemovitosti díky vyšší poptávce v posledních měsících zdražují. Na druhou stranu, vlastnit dům, chalupu, chatu nebo byt v rekreační oblasti může představovat určitou jistotu v nejisté době.

geosan development