Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Zdražování pražských a brněnských bytů nebere konce. Za kolik se prodávají?

Ani první pololetí letošního roku nezastavilo růst cen nemovitostí. Nejvíce je zdražování patrné v Praze, v Brně a v dalších velkých městech. Kolik za metr čtvereční bytu lidé zaplatí, záleží i na tom, zda se rozhodnou pro novostavbu, starší cihlovou zástavbu nebo panelák. Panelákové byty patří stále k nejlevnějším nemovitostem, nejdráže se prodávají novostavby. Rozhoduje přitom i lokalita, její vybavenost nebo blízkost stanice městské hromadné dopravy.

V létě stoupaly nejen venkovní teploty, ale také ceny bytů, i když nikoli tak prudce jako před několika měsíci. Nemovitosti se v meziročním srovnání prodávají řádově o procenta dráž. Podle statistik společnosti M&M Reality jsou byty v Praze v porovnání s červencem 2018 dražší o 11 %, nemovitosti v moravské metropoli pak podražily o 8,5 %. Růst cen bytů ale už od jara zpomaluje. Všímá si toho Hypoteční banka. V prvním letošním čtvrtletí vzrostly ceny nejméně od roku 2015. V Moravskoslezském kraji ceny stagnovaly a v Ústeckém kraji dokonce lehce klesly. Zpomalení se ale neprojevilo v Praze, v Jihočeském a Olomouckém kraji.

Metr čtvereční bytu za 100 tisíc

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitosti pak vyplynulo, že ceny bytů za první kvartál letošního roku vzrostly o 1,4 % a meziročně se zvýšily o 9,6 %. Jde o průměr za celou republiku, který pochopitelně táhne pražská metropole. „Meziroční růst klesl po delší době pod 10 %. Mírné zdražování se ale ještě dotklo většiny krajů nejvýrazněji Jihočeského a Olomouckého. Ceny starších panelových bytů rostly prakticky stejným tempem jako cihlové. Největší zájem je dlouhodobě o byty 2+1 a 2+kk,“ shrnul situaci Petr Němeček z Hypoteční banky. Lidé, kteří nenajdou cenově dostupné bydlení v Praze se podle něho přesouvají do středních Čech.

V Praze zůstávají nejlevnější panelové byty, které se v průměru prodávají za 76 tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena bytů v novostavbách už překročila psychologickou hranici 100 tisíc korun a dnes se prodává kolem 105 tisíc korun za metr čtvereční. U starších cihlových pražských bytů je průměrná cena kolem 92 tisíc korun za metr čtvereční.

Jak podotýká realitní makléř Jan Martina, hodně záleží na konkrétní adrese. „Starší cihlové byty v dobrém technickém stavu v žádaných lokalitách od Vršovic a Vinohrad přes centrum až na Smíchov se cenám v novostavbách přibližují. V užším centru přece jen nevzniká tolik nových projektů a zrekonstruované byty v původní zástavbě patří k velmi žádaným,“ dodává.

Byty jsou ve srovnání s loňským rokem dražší i v Brně. Podle realitní makléřky Jarmily Odehnalové lze ale sledovat útlum v růstu cen nemovitostí, které od začátku letošního roku povyrostly jen o 3 %. A pochopitelně, že ve srovnání s Prahou jsou levnější. „Průměrná cena prodaných novostaveb se aktuálně pohybuje okolo 64 tisíc korun za čtvereční metr, u starších cihlových bytů je to 55 tisíc korun a u panelových 51 tisíc korun za metr čtvereční,“ říká makléřka. V porovnání s červencem 2016 se podle ní u všech typů nemovitostí jedná o téměř 27%cenový nárůst.

Stagnace ceny bytů

V dalších měsících by měl růst cen bytů ve velkých městech zvolnit nebo dokonce stagnovat, shodují se na tom odborníci i realitní makléři. Důvodem by měl být útlum poptávky kvůli vysokým cenám nemovitostí a ztíženému financování. Od října loňského roku totiž banky zpřísnily podmínky pro přiznání hypoték a poskočily také úrokové sazby hypotečních úvěrů. Získat úvěr na bydlení tak mají potíž nejen nízkopříjmové skupiny, ale v některých oblastech i střední třída. I proto bude podle Petra Němečka tempo růstu cen bytů nadále mírně zpomalovat. „Pokračující stagnující nabídka a vyšší poptávka u tržního nájemného ve velkých městech bude nadále tlačit na pokračující mírný růst nájemného,“ doplnil.

Roli v růstu, stagnaci nebo poklesu cen sehraje tedy hlavně poptávka, spolu s ní i ceny množství bytů na trhu. Zvlášť v Praze je ale situace kritická. Poptávka po bytech v metropoli stále převyšuje nabídku, a to i přesto, že od října 2018 trochu polevila. „Dokud je poptávka silná, mohou ceny pěkných nemovitostí v žádaných lokalitách i nadále pozvolna narůstat. Ale tempo růstu se během posledních měsíců zpomaluje. Jednotliví kupci, stejně jako investoři stále více zvažují, jakou nemovitost pořídit a zda je její cena adekvátní,“ vysvětluje Jan Martina. Ten očekává stagnaci hlavně u bytů, jejichž cílová skupina potenciálních kupců dnes řeší problematicky možnosti financování. Jde hlavně o větší rodinné byty v méně žádaných lokalitách, jako jsou například panelová sídliště. Menší byty na dobré adrese pak o kupce nouzi nemají ani nyní.

Rovněž v moravské metropoli poptávka po bytech stále převyšuje nabídku. „Ubývá ale lidí, kteří nákupem řeší vlastní bytovou situaci. Zvyšuje se naopak počet klientů, kteří kupují za účelem následného pronajímání. U bytů prodaných v Brně je takto využit až každý druhý,“ přibližuje situaci Jarmila Odehnalová.  Zpomalení tempa růstu cen tak podle ní není způsobeno slábnoucí poptávkou, ale spíše tím, že u mnohých nemovitostí už jsou částky na hranici toho, co kupující chtějí, a hlavně si mohou dovolit zaplatit.

Staví se nové byty, ale málo

Realitnímu trhu by mohla ulehčit výstavba nových bytů, zvlášť pak ve velkých městech, jako je Praha a Brno. Vyřízení stavebního povolení je ale náročné a zdlouhavé, navíc ubývá i lukrativních pozemků, kde nové bytové domy postavit. V prvním čtvrtletí letošního roku stavební firmy zahájily stavbu 3 737 bytů v bytových domech, což je o 83 % více než loni. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl téměř čtyřnásobně. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku meziročně vzrostl o desetinu, vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj může v Praze v roce 2030 chybět až 50 000 bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6 000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povoleno zhruba 3000 bytů za rok. Pomalé tempo při povolování staveb je podle expertů jednou z příčin výrazného růstu cen bytů.

Jak vnímáte vývoj na realitním trhu vy?

Villa Střížkovská

Letní rekonstrukci ještě stihnete. Na co se připravit?

Že jsou Češi národem kutilů, kteří rádi vylepšují své domy, byty i zahrady, je neoddiskutovatelné. S ohledem na epidemiologickou situaci se řada lidí rozhodla strávit léto doma – a část času své dovolené věnovat rekonstrukcím. Zlepšení svého bydlení nebo přípravě topení na zimu věnují i několik dní svého placeného volna. Pokud vás dovolená teprve čeká, rozhodně ještě toto léto stihnete vymalovat, natřít plot nebo vzít rekonstrukci pořádně z gruntu.

Jak se rychle zabydlet a zútulnit si byt za pár korun?

Léto přeje stěhování i rekonstrukcím. Jestli jste si zrovna přinesli krabice s věcmi do svého nového bytu nebo si chcete bydlení zútulnit své stávající bydlení, aby se vám lépe žilo, máme pro vás několik jednoduchých tipů a triků. Jsou levné a používají je bytoví designéři i interiéroví architekti. Snadno je zvládnete i s minimálním rozpočtem a zkušenostmi.

geosan development