Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Zdražování pražských a brněnských bytů nebere konce. Za kolik se prodávají?

Ani první pololetí letošního roku nezastavilo růst cen nemovitostí. Nejvíce je zdražování patrné v Praze, v Brně a v dalších velkých městech. Kolik za metr čtvereční bytu lidé zaplatí, záleží i na tom, zda se rozhodnou pro novostavbu, starší cihlovou zástavbu nebo panelák. Panelákové byty patří stále k nejlevnějším nemovitostem, nejdráže se prodávají novostavby. Rozhoduje přitom i lokalita, její vybavenost nebo blízkost stanice městské hromadné dopravy.

V létě stoupaly nejen venkovní teploty, ale také ceny bytů, i když nikoli tak prudce jako před několika měsíci. Nemovitosti se v meziročním srovnání prodávají řádově o procenta dráž. Podle statistik společnosti M&M Reality jsou byty v Praze v porovnání s červencem 2018 dražší o 11 %, nemovitosti v moravské metropoli pak podražily o 8,5 %. Růst cen bytů ale už od jara zpomaluje. Všímá si toho Hypoteční banka. V prvním letošním čtvrtletí vzrostly ceny nejméně od roku 2015. V Moravskoslezském kraji ceny stagnovaly a v Ústeckém kraji dokonce lehce klesly. Zpomalení se ale neprojevilo v Praze, v Jihočeském a Olomouckém kraji.

Metr čtvereční bytu za 100 tisíc

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitosti pak vyplynulo, že ceny bytů za první kvartál letošního roku vzrostly o 1,4 % a meziročně se zvýšily o 9,6 %. Jde o průměr za celou republiku, který pochopitelně táhne pražská metropole. „Meziroční růst klesl po delší době pod 10 %. Mírné zdražování se ale ještě dotklo většiny krajů nejvýrazněji Jihočeského a Olomouckého. Ceny starších panelových bytů rostly prakticky stejným tempem jako cihlové. Největší zájem je dlouhodobě o byty 2+1 a 2+kk,“ shrnul situaci Petr Němeček z Hypoteční banky. Lidé, kteří nenajdou cenově dostupné bydlení v Praze se podle něho přesouvají do středních Čech.

V Praze zůstávají nejlevnější panelové byty, které se v průměru prodávají za 76 tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena bytů v novostavbách už překročila psychologickou hranici 100 tisíc korun a dnes se prodává kolem 105 tisíc korun za metr čtvereční. U starších cihlových pražských bytů je průměrná cena kolem 92 tisíc korun za metr čtvereční.

Jak podotýká realitní makléř Jan Martina, hodně záleží na konkrétní adrese. „Starší cihlové byty v dobrém technickém stavu v žádaných lokalitách od Vršovic a Vinohrad přes centrum až na Smíchov se cenám v novostavbách přibližují. V užším centru přece jen nevzniká tolik nových projektů a zrekonstruované byty v původní zástavbě patří k velmi žádaným,“ dodává.

Byty jsou ve srovnání s loňským rokem dražší i v Brně. Podle realitní makléřky Jarmily Odehnalové lze ale sledovat útlum v růstu cen nemovitostí, které od začátku letošního roku povyrostly jen o 3 %. A pochopitelně, že ve srovnání s Prahou jsou levnější. „Průměrná cena prodaných novostaveb se aktuálně pohybuje okolo 64 tisíc korun za čtvereční metr, u starších cihlových bytů je to 55 tisíc korun a u panelových 51 tisíc korun za metr čtvereční,“ říká makléřka. V porovnání s červencem 2016 se podle ní u všech typů nemovitostí jedná o téměř 27%cenový nárůst.

Stagnace ceny bytů

V dalších měsících by měl růst cen bytů ve velkých městech zvolnit nebo dokonce stagnovat, shodují se na tom odborníci i realitní makléři. Důvodem by měl být útlum poptávky kvůli vysokým cenám nemovitostí a ztíženému financování. Od října loňského roku totiž banky zpřísnily podmínky pro přiznání hypoték a poskočily také úrokové sazby hypotečních úvěrů. Získat úvěr na bydlení tak mají potíž nejen nízkopříjmové skupiny, ale v některých oblastech i střední třída. I proto bude podle Petra Němečka tempo růstu cen bytů nadále mírně zpomalovat. „Pokračující stagnující nabídka a vyšší poptávka u tržního nájemného ve velkých městech bude nadále tlačit na pokračující mírný růst nájemného,“ doplnil.

Roli v růstu, stagnaci nebo poklesu cen sehraje tedy hlavně poptávka, spolu s ní i ceny množství bytů na trhu. Zvlášť v Praze je ale situace kritická. Poptávka po bytech v metropoli stále převyšuje nabídku, a to i přesto, že od října 2018 trochu polevila. „Dokud je poptávka silná, mohou ceny pěkných nemovitostí v žádaných lokalitách i nadále pozvolna narůstat. Ale tempo růstu se během posledních měsíců zpomaluje. Jednotliví kupci, stejně jako investoři stále více zvažují, jakou nemovitost pořídit a zda je její cena adekvátní,“ vysvětluje Jan Martina. Ten očekává stagnaci hlavně u bytů, jejichž cílová skupina potenciálních kupců dnes řeší problematicky možnosti financování. Jde hlavně o větší rodinné byty v méně žádaných lokalitách, jako jsou například panelová sídliště. Menší byty na dobré adrese pak o kupce nouzi nemají ani nyní.

Rovněž v moravské metropoli poptávka po bytech stále převyšuje nabídku. „Ubývá ale lidí, kteří nákupem řeší vlastní bytovou situaci. Zvyšuje se naopak počet klientů, kteří kupují za účelem následného pronajímání. U bytů prodaných v Brně je takto využit až každý druhý,“ přibližuje situaci Jarmila Odehnalová.  Zpomalení tempa růstu cen tak podle ní není způsobeno slábnoucí poptávkou, ale spíše tím, že u mnohých nemovitostí už jsou částky na hranici toho, co kupující chtějí, a hlavně si mohou dovolit zaplatit.

Staví se nové byty, ale málo

Realitnímu trhu by mohla ulehčit výstavba nových bytů, zvlášť pak ve velkých městech, jako je Praha a Brno. Vyřízení stavebního povolení je ale náročné a zdlouhavé, navíc ubývá i lukrativních pozemků, kde nové bytové domy postavit. V prvním čtvrtletí letošního roku stavební firmy zahájily stavbu 3 737 bytů v bytových domech, což je o 83 % více než loni. Nejvíce jich bylo v Praze, kde počet zahájených staveb stoupl téměř čtyřnásobně. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku meziročně vzrostl o desetinu, vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj může v Praze v roce 2030 chybět až 50 000 bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6 000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povoleno zhruba 3000 bytů za rok. Pomalé tempo při povolování staveb je podle expertů jednou z příčin výrazného růstu cen bytů.

Jak vnímáte vývoj na realitním trhu vy?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development