Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

Zeleninová zahrádka na balkóně: Jak na to?

Voňavé rajče z vlastní zahrádky? Vždy čerstvé bylinky po ruce? Závidíte lidem na venkově, že si mohou kdykoli skočit na záhon pro čerstvou petržel do polévky? Tak přestaňte závidět a rychle s tím něco udělejte. Nastal čas vypěstovat si vlastní zeleninu i ve městě!

Trendy současného stravování přejí čerstvým a lokálním surovinám, ale všichni víme, že se nákup na farmářských trzích může i prodražit. Navíc není vždy čas pro chutnou zeleninu zajít. Nejen proto se řada lidí vrací k vlastnímu pěstování. Důvodů, proč se lopotit v zemi, by nadšení pěstitelé našli celou řadu: radost z toho, když ze semínka vzejde rostlinka, které se urodí plody, relaxace a odpočinek, protože práce s půdou je i jistou formou terapie.

Co potřebujete pro pěstování ve městě?

Není toho mnoho a záleží především na tom, co očekáváte a jaké možnosti máte. Jestliže si chcete vypěstovat bylinky do polévky a salátů, stačí vám několik květníků na parapetu okna. Pokud si troufáte i na tyčková rajčata, papriky nebo čerstvý špenát, potřebujete již rozsáhlejší truhlíky a prostor na balkónu.

S tím, jak se pěstování zeleniny na balkóně rozmáhá, se výrobci předhánějí v tom, který nabídne důmyslnější systém. Objevují se například různé vertikální sestavy pro pěstování rozličné druhy zeleniny. Nemusíte ale hned investovat peníze do těchto zařízení, jejichž cenu samozřejmě ženou nahoru i módní vlny. V pohodě si vystačíte s tradičními květníky anebo můžete být originální a použít třeba staré hrnce nebo jiné nádoby.

Pro pěstování zeleniny na balkóně si připravte

  • Kvalitní zeminu a substrát (buď si přivezte od známých z venkova, nebo můžete zakoupit v hobby marketech či zahradnictví).
  • Dostatek květníků, truhlíků, mističek.
  • Malou zahradní lopatku a motyčku.
  • Kropáč a nádobu na vodu (ideálně, když ji necháte vždy odstát, než zalijete).
  • Kvalitní semínka (v prodeji jsou i bio) a sazenice (zkuste například drobná zahradnictví)
  • Alespoň nějakou základní příručku, která se pro vás stane užitečným průvodcem.

Jakou zeleninu pěstovat na balkóně?

Je jasné, že v rámci městského pěstování zeleniny se budete muset některých plodin vzdát. Brambory vám na balkóně prostě nenarostou, s tím je třeba se smířit. Ne každý balkón je přitom pro pěstování zeleniny příhodný – pokud ho máte na sever a ještě mu stíní sousední panelák, nebudou mít rostliny dostatek slunce a tepla. Jinak řečeno – možná vám vyrostou, ale plody neuzrají.

Jako ideální se pro pěstování jeví zasklené lodžie, které zároveň použijete jako skleník – když bude rostlinám zima, zavřete a dopřejete jim teplo, v horkých dnech pak stačí otevřít lodžii a nechat pracovat přírodu.

Ideální plodiny pro balkónové pěstování

  • Tyčková rajčata
  • Cherry rajčátka
  • Papriky
  • Chilli papričky
  • Salátové okurky
  • Špenát
  • Rukola
  • Bylinky (máta, petržel, pažitka, rozmarýn, bazalka, majoránka…)

Také další druhy zeleniny jde pěstovat v truhlíkách – pokud je budete mít dostatečně hluboké, tak si můžete zkusit vypěstovat i nějakou tu mrkev nebo petržel.

Rezidence Neklanka II

Je lepší byt nebo dům

Rozhodnutí, zda investovat do bytu nebo domu, je zásadní rozhodnutí, které vyžaduje pečlivé zvážení. Byt je samostatný obytný prostor ve větší budově. Naproti tomu dům je typicky samostatná budova, která nabízí více obytného prostoru a venkovních ploch. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody a je důležité je zvážit před konečným rozhodnutím.

Moderní typy vytápění rodinného domu – Jakou variantu si vybrat?

Při volbě typu vytápění rodinného domu je důležité zvážit několik faktorů, jako jsou velikost domu, počet obyvatel, energetická náročnost, místní podmínky a nejdůležitěji, vaše osobní preference. V dnešní době existuje několik moderních typů vytápění, které nabízejí různé výhody a nevýhody. V tomto článku si projdeme tepelné čerpadlo, kotel na plyn, kotel na tuhá paliva, elektrokotel a různé druhy vytápěcích těles.

geosan development