element letňany

Magazín o bydlení

Zkrášlete letní zahrádku nebo terasu. Jaké květiny sázet a jak o ně pečovat?

Je vaše zahrádka nebo terasa pořád prázdná, ale každý den obdivujete květiny svých sousedů? Pusťte se také do zahradničení! Ukážeme vám, jaké květiny se pro městské pěstování hodí, jak je sázet a také jak o ně během léta pečovat.

Rozkvetlý balkon nebo městská předzahrádka u bytu potřebují péči. Především rostliny musíte pravidelně zalévat, přihnojovat a plít. V péči o květinovou zahrádku ale můžete najít smysluplný odpočinek.

Záleží také na tom, jak náročné rostliny si pro svoji letní zahrádku vyberete a jakému stylu dáte přednost. Oblíbené jsou terasy osázené ve stylu Provence, kdy do velkých terakotových hrnců vysadíte trsy levandule nebo středomořských bylinek. Přednost ale můžete dát eleganci, střídmým tvarům i barvám.

Vyberte truhlíky pro svoji terasu

Pokud plánujete osázet terasu květinami, vyplatí se sáhnout po samozavlažovacích truhlících. Oceníte je zejména v případech, kdy často trávíte dny mimo domov. Zásobíte je vodou a rostliny ji budou kořeny postupně odčerpávat. Pokud budete vysazovat trvalky, zvolte nepromrzavé nádoby.

Truhlíky si pořiďte přiměřeně velké. Některé rostliny se budou rozrůstat. Myslete na to, že s těžšími nádobami, zvlášť když je naplníte zeminou, se vám bude hůře manipulovat – v takovém případě oceníte pojízdný podstavec. Naopak drobný plastový květináč zase může snadno nabrat vichr. Myslete proto i na bezpečnost, zvlášť když chcete truhlíky zavěšovat na balkonové zábradlí, dobře je připevněte.

Rostliny podle světových stran

Balkonové rostliny nebo rostliny do městské zahrádky můžete vysazovat v podstatě od jara do podzimu. Každé roční období má své květiny – na jaře to jsou například krokusy, petrklíče nebo sedmikrásky, na podzim zase chryzantémy, vřesy nebo astry.

O tom, jakými květinami a rostlinami terasu osázet, rozhoduje orientace. Zatímco na jižní straně, kam celý den praží slunce, se bude dařit levanduli, ve stínu na severní a chladné straně bude skomírat. A naopak, jsou rostliny, například okrasné kapradí, které na výžehu prostě růst nebudou. Krom slunce sledujte i proudění vzduchu. Pokud totiž chcete balkon osadit stálezelenými rostlinami, některým se nemusí dařit kvůli ledovému vichru.

Kombinujte rostliny harmonicky

Aby vaše květinová terasa působila udržovaným a promyšleným dojmem, kombinujte nejlépe kvetoucí a stálezelené rostliny. Sáhněte například po praktických bylinkách – ve stínu se bude dařit mátě, na plném slunci levanduli, v polostínu dobře poroste dobromysl nebo tymián.

Kombinujte letničky s trvalkami, například zmiňovanými bylinkami, které můžete na zimu přenést do bytu a postavit je na parapet. Zvolte i rostliny různé velikosti. Nejlépe si pořiďte jednu dominantní rostlinu a doplňte ji menšími květinami.

Balkonové květiny podle světových stran

  • Na slunných terasách se bude dařit petúniím a pelargoniím.
  • Ve stínu dobře pokvetou begonie nebo fuchsie.

7 krásných květiny pro vaši terasu i zahradu

  • Levandule – libuje si na slunném místě. Pod slunečními paprsky nádherně voní. Květy si můžete nastříhat a usušit na zimu. Z levandule můžete mít i jiný užitek – například z ní vyrobit limonádu. Levandule není náročná na zálivku. Vyžaduje ale propustnou půdu, proto zvolte vhodný substrát. Po odkvětu levandulový keřík zastřihněte. Na zimu přeneste levanduli raději z terasy do bytu. Na záhonu ji zakryjte chvojím.
  • Fuchsie – naopak, pokud máte balkon na sever a ve stínu, sáhněte po fuchsii. Tyto krásné květiny, které můžete mít i v převislé variantě, si libují ve stínu a polostínu. Jsou vhodné na severní nebo východní strany terasy. Dopřát si můžete různé barvy fuchsií. Vydatně je zalévejte a občas jim dopřejte také hnojivo.
  • Begonie – tyto krásné květiny potřebují dostatek světla, ale nesnáší, pokud na ně svítí celý den slunce. Vhodné jsou proto na východní nebo severní stranu balkonu. Vybrat si můžete jednoleté rostliny i trvalky. Zalévejte je odstátou vodou, kterou lijte přímo ke kořenům, nikoli na listy.
  • Lobelky – drobné romantické květy, nejčastěji modré, ale i bílé či růžové, vám budou dělat radost celé léto. Vybrat si můžete i lobelky převislé, které se hodí například do truhlíků na balkonové zábradlí. Těmto vděčným květinám se bude dařit téměř všude, snesou stín, stejně jako horko.
  • Chryzantémy – ani na podzim se nemusíte vzdávat pestrého balkonu! Letničky už budou odkvétat, ale chryzantémy budou hýřit barevností. Ačkoli je máte možná spojené se hřbitovy a dušičkami, v Japonsku jsou symbolem dlouhověkosti a štěstí. Vybírat můžete z různých druhů a barev chryzantém a vyhnout se tak nastupující podzimní šedi. Dostupné jsou také letní chryzantémy (známé také jako pařížské kopretiny). Ty potřebují slunné stanoviště a vydatnou zálivku.
  • Sedmikráska – pokud milujete drobné květy sedmikrásek, neváhejte je vysadit i na balkon. K pěstování v truhlíkách je určená sedmikráska ponponková. Tuto dvouletou rostlinu můžete mít v bílé, růžové nebo červené barvě. Libovat si bude na slunečném místě.
  • Macešky – okaté a nenáročné rostliny vás budou bavit celé léto. Vysazovat je můžete hned na jaře, stejně jako na podzim. Kvetou dlouho a bohatě. Vyhovovat jim bude světlo, ale ne přímé slunce. Mají rády propustnou a dobře živenou půdu. Pamatujte také na pravidelnou zálivku.
element letňany

Jak ušetřit za teplo? Seřiďte kotel a zkontrolujte platby za energie

Klesající venkovní teploty předznamenávají příchod další topné sezóny. S mrazivými dny a dlouhými večery narůstá spotřeba energií – tepla na vytápění a elektřiny na svícení. Aby účet nebyl přehnaně vysoký, vyplatí se věnovat pozornost kotlům, radiátorům i ceníkům dodavatelů. Stačí totiž málo a účet za teplo může klesnout o stovky až tisíce korun.

Byty jsou drahé, pronájmy zdražují. Praha se blíží západoevropským metropolím

Už je to rok, co Česká národní banka doporučila bankám zpřísnit podmínky hypoték. Přibylo lidí, kteří na úvěr na bydlení nedosáhnou, a tak se raději poohlíží po pronájmu. Průměrné nájemné ale rovněž poskočilo nahoru – hlavně v Praze. Ta je atraktivní pro zahraniční investory, což bydlení nadále zdražuje. Poslední studie ukazují, že se hlavní město může brzy vyrovnat západoevropským metropolím.

geosan development