element letňany

Magazín o bydlení

Zkrášlete letní zahrádku nebo terasu. Jaké květiny sázet a jak o ně pečovat?

Je vaše zahrádka nebo terasa pořád prázdná, ale každý den obdivujete květiny svých sousedů? Pusťte se také do zahradničení! Ukážeme vám, jaké květiny se pro městské pěstování hodí, jak je sázet a také jak o ně během léta pečovat.

Rozkvetlý balkon nebo městská předzahrádka u bytu potřebují péči. Především rostliny musíte pravidelně zalévat, přihnojovat a plít. V péči o květinovou zahrádku ale můžete najít smysluplný odpočinek.

Záleží také na tom, jak náročné rostliny si pro svoji letní zahrádku vyberete a jakému stylu dáte přednost. Oblíbené jsou terasy osázené ve stylu Provence, kdy do velkých terakotových hrnců vysadíte trsy levandule nebo středomořských bylinek. Přednost ale můžete dát eleganci, střídmým tvarům i barvám.

Vyberte truhlíky pro svoji terasu

Pokud plánujete osázet terasu květinami, vyplatí se sáhnout po samozavlažovacích truhlících. Oceníte je zejména v případech, kdy často trávíte dny mimo domov. Zásobíte je vodou a rostliny ji budou kořeny postupně odčerpávat. Pokud budete vysazovat trvalky, zvolte nepromrzavé nádoby.

Truhlíky si pořiďte přiměřeně velké. Některé rostliny se budou rozrůstat. Myslete na to, že s těžšími nádobami, zvlášť když je naplníte zeminou, se vám bude hůře manipulovat – v takovém případě oceníte pojízdný podstavec. Naopak drobný plastový květináč zase může snadno nabrat vichr. Myslete proto i na bezpečnost, zvlášť když chcete truhlíky zavěšovat na balkonové zábradlí, dobře je připevněte.

Rostliny podle světových stran

Balkonové rostliny nebo rostliny do městské zahrádky můžete vysazovat v podstatě od jara do podzimu. Každé roční období má své květiny – na jaře to jsou například krokusy, petrklíče nebo sedmikrásky, na podzim zase chryzantémy, vřesy nebo astry.

O tom, jakými květinami a rostlinami terasu osázet, rozhoduje orientace. Zatímco na jižní straně, kam celý den praží slunce, se bude dařit levanduli, ve stínu na severní a chladné straně bude skomírat. A naopak, jsou rostliny, například okrasné kapradí, které na výžehu prostě růst nebudou. Krom slunce sledujte i proudění vzduchu. Pokud totiž chcete balkon osadit stálezelenými rostlinami, některým se nemusí dařit kvůli ledovému vichru.

Kombinujte rostliny harmonicky

Aby vaše květinová terasa působila udržovaným a promyšleným dojmem, kombinujte nejlépe kvetoucí a stálezelené rostliny. Sáhněte například po praktických bylinkách – ve stínu se bude dařit mátě, na plném slunci levanduli, v polostínu dobře poroste dobromysl nebo tymián.

Kombinujte letničky s trvalkami, například zmiňovanými bylinkami, které můžete na zimu přenést do bytu a postavit je na parapet. Zvolte i rostliny různé velikosti. Nejlépe si pořiďte jednu dominantní rostlinu a doplňte ji menšími květinami.

Balkonové květiny podle světových stran

  • Na slunných terasách se bude dařit petúniím a pelargoniím.
  • Ve stínu dobře pokvetou begonie nebo fuchsie.

7 krásných květiny pro vaši terasu i zahradu

  • Levandule – libuje si na slunném místě. Pod slunečními paprsky nádherně voní. Květy si můžete nastříhat a usušit na zimu. Z levandule můžete mít i jiný užitek – například z ní vyrobit limonádu. Levandule není náročná na zálivku. Vyžaduje ale propustnou půdu, proto zvolte vhodný substrát. Po odkvětu levandulový keřík zastřihněte. Na zimu přeneste levanduli raději z terasy do bytu. Na záhonu ji zakryjte chvojím.
  • Fuchsie – naopak, pokud máte balkon na sever a ve stínu, sáhněte po fuchsii. Tyto krásné květiny, které můžete mít i v převislé variantě, si libují ve stínu a polostínu. Jsou vhodné na severní nebo východní strany terasy. Dopřát si můžete různé barvy fuchsií. Vydatně je zalévejte a občas jim dopřejte také hnojivo.
  • Begonie – tyto krásné květiny potřebují dostatek světla, ale nesnáší, pokud na ně svítí celý den slunce. Vhodné jsou proto na východní nebo severní stranu balkonu. Vybrat si můžete jednoleté rostliny i trvalky. Zalévejte je odstátou vodou, kterou lijte přímo ke kořenům, nikoli na listy.
  • Lobelky – drobné romantické květy, nejčastěji modré, ale i bílé či růžové, vám budou dělat radost celé léto. Vybrat si můžete i lobelky převislé, které se hodí například do truhlíků na balkonové zábradlí. Těmto vděčným květinám se bude dařit téměř všude, snesou stín, stejně jako horko.
  • Chryzantémy – ani na podzim se nemusíte vzdávat pestrého balkonu! Letničky už budou odkvétat, ale chryzantémy budou hýřit barevností. Ačkoli je máte možná spojené se hřbitovy a dušičkami, v Japonsku jsou symbolem dlouhověkosti a štěstí. Vybírat můžete z různých druhů a barev chryzantém a vyhnout se tak nastupující podzimní šedi. Dostupné jsou také letní chryzantémy (známé také jako pařížské kopretiny). Ty potřebují slunné stanoviště a vydatnou zálivku.
  • Sedmikráska – pokud milujete drobné květy sedmikrásek, neváhejte je vysadit i na balkon. K pěstování v truhlíkách je určená sedmikráska ponponková. Tuto dvouletou rostlinu můžete mít v bílé, růžové nebo červené barvě. Libovat si bude na slunečném místě.
  • Macešky – okaté a nenáročné rostliny vás budou bavit celé léto. Vysazovat je můžete hned na jaře, stejně jako na podzim. Kvetou dlouho a bohatě. Vyhovovat jim bude světlo, ale ne přímé slunce. Mají rády propustnou a dobře živenou půdu. Pamatujte také na pravidelnou zálivku.
element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development