Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Vlhkost v bytě: Jak se jí zbavit a dosáhnout optimálních hodnot

Příliš suchý vzduch nám nedělá dobře. Ani nadměrná vlhkost neprospívá našemu zdraví a kromě toho se nepříjemně podepisuje na zdivu, kde se mohou objevit plísně. Jaká by měla být optimální vlhkost vzduchu v interiéru? Najdeme lepší podmínky v novostavbách, starých domech nebo v panelácích? Jak si poradit s vlhkostí nebo s příliš suchým vzduchem?

Možná jste to také zažili. Vešli jste do starého cihlového domu nebo chalupy a při prvním nádechu vám bylo jasné, že vlhkost v interiéru překročila únosnou mez. Vzduch byl prosycen nejen vlhkem, ale také plísní, která se objevila na stěnách jako důsledek vysoké vlhkosti a špatného větrání objektu. Na druhou stranu, řada obyvatel panelových domů si stěžuje na příliš suchý vzduch, který dráždí jejich dýchací cesty.

Optimální prostředí z hlediska vlhkosti vzduchu bývá většinou zajištěno v novostavbách, a to jak v rodinných tak v bytových domech. Při jejich stavbě jsou používány moderní materiály i technologie (například řízené větrání s rekuperací), které minimalizují vznik nadměrné vlhkosti a zároveň zajišťují dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

Nízká versus vysoká relativní vlhkost

Ještě než se pustíme do samotného boje s nadměrnou vlhkostí, je třeba zastavit se u pojmů nízká a vysoká relativní vlhkost. Vnímání vlhkosti může být individuální. Někomu prostě vyhovuje vlhčí vzduch, jiný ho zase nesnese a preferuje vzduch sušší. Relativní vlhkost vzduchu ovlivňuje také spotřebu tepla, protože významně přispívá k vnímání tepelné pohody. Nízká vlhkost vzduchu nás nutí vytápět interiér na vyšší teplotu, a to o 2 až 3°C. Za optimální bývá v obytných místnostech považována vlhkost vzduchu kolem 50 %.

  • Nízká relativní vlhkost – jsou za ní považovány hodnoty nižší než 40 %.
  • Vysoká relativní vlhkost – jsou za ní považovány hodnoty vyšší než 60 %.

Jak vzniká nadměrná vlhkost

Na vlhkost si stěžují zejména obyvatelé starších bytových a rodinných domů, u nichž došlo k dodatečnému zateplení a výměně oken. Tyto domy jsou zpravidla stavěny z materiálů, které potřebují dýchat. Kromě toho nejsou v některých případech vhodně odizolovány, což rovněž přispívá k tvorbě vlhkosti. Pokud k tomu přidáme nedostatečné větrání, má vlhkost více než příznivé podmínky, aby nás začala v interiéru obtěžovat.

K tvorbě vlhkosti v bytě přispívá následující:

  • Používání neporézních (nepórovitých) materiálů, které nedýchají. Jde například o plastové rámy oken, laminátové podlahy apod. Tyto materiály způsobují problémy zejména ve starších bytech a domech, které jsou stavěny z materiálů a technologií, jež potřebují dýchat.
  • Zateplování domů – především u starších domů se zateplování bez instalace řízeného větrání s rekuperací ukazuje jako problematické. Domy přestávají dýchat, pára kondenzuje, vzniká nadměrná vlhkost, která zpravidla vede ke vzniku plísní.
  • Sprchování a sušení prádla – nejen tyto činnosti pomáhají zvyšovat relativní vlhkost v bytě. Z důvodů úspory vody dáváme přednost sprchování, které však vytváří více páry než koupání ve vaně. Také sušené prádla v interiéru zvyšuje podíl vlhkosti ve vzduchu. Nemluvě o párách vznikajících při vaření, které nepohltí digestoř, protože její výkon není dostatečný.
  • Nedostatečné větrání a vytápění – pokud interiér nedostatečně větráme, vlhkost se uvnitř kumuluje a způsobuje problémy. Nevhodné je také nedostatečné vytápění interiéru nebo pouhé temperování některých místností.

Co pomáhá proti vysoké vlhkosti vzduchu

Pokud jste začali pociťovat vyšší vlhkost vzduchu, ale zatím tento stav nestihl napáchat paseku v podobě opadávání omítek nebo vzniku plísně, zkuste přijmout jednoduchá opatření.

  • Pravidelně větrejte. V zimě je vhodné rychlé a intenzivní vyvětrání, v létě nechávejte klidně po celý den otevřené ventilačky, večer a ráno větrejte rovněž intenzivně.
  • Po sprchování ihned odvětrejte vlhký vzduch.
  • Při vaření používejte odsávání prostřednictvím digestoře a po dovaření pokrmů kuchyni vyvětrejte.
  • Nesušte prádlo v interiéru, pokud je to jen trochu možné.
  • Využijte pohlcovače vlhkosti – jde o jednoduchá zařízení, která koupíte za cca 300 korun a jež dokážou celkem efektivně pohltit nadměrnou vlhkost (ta se v nich sráží na vodu).

Jak vlhkost v bytě zvýšit

Je dost možné, že ale řešíte opačný problém a byli byste rádi za trochu té vlhkosti navíc. Během topné sezóny (kdy může vlhkost v bytě ještě více poklesnout), využijte jednoduchý trik – na topení položte mokrý ručník nebo na radiátory umístěte nádobu s vodou.

Voda se bude odpařovat a zvlhčovat vzduch. Nezapomeňte ale v tomto případě pravidelně větrat. Vlhkost samozřejmě zvýšíte i sušením prádla v bytě. Pomáhají také pokojové květiny nebo zvlhčovače vzduchu. V současné době najdete na trhu celou řadu zvlhčovačů – parní, studené nebo ultrazvukové.

Vlhkost zohledněte již při výběru nového bydlení

Ukázali jsme si, že vlhkost v interiéru hraje klíčovou roli. Ovlivňuje vnímání tepelné pohody a přispívá k tomu, jak se celkově uvnitř bytu cítíme. Pokud jste zrovna ve fázi, kdy hledáte nové bydlení, zohledněte i potenciál vzniku nadměrné vlhkosti a dejte přednost zdravému a kvalitnímu prostředí.

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development