element letňany

Magazín o bydlení

Vlhkost v bytě: Jak se jí zbavit a dosáhnout optimálních hodnot

Příliš suchý vzduch nám nedělá dobře. Ani nadměrná vlhkost neprospívá našemu zdraví a kromě toho se nepříjemně podepisuje na zdivu, kde se mohou objevit plísně. Jaká by měla být optimální vlhkost vzduchu v interiéru? Najdeme lepší podmínky v novostavbách, starých domech nebo v panelácích? Jak si poradit s vlhkostí nebo s příliš suchým vzduchem?

Možná jste to také zažili. Vešli jste do starého cihlového domu nebo chalupy a při prvním nádechu vám bylo jasné, že vlhkost v interiéru překročila únosnou mez. Vzduch byl prosycen nejen vlhkem, ale také plísní, která se objevila na stěnách jako důsledek vysoké vlhkosti a špatného větrání objektu. Na druhou stranu, řada obyvatel panelových domů si stěžuje na příliš suchý vzduch, který dráždí jejich dýchací cesty.

Optimální prostředí z hlediska vlhkosti vzduchu bývá většinou zajištěno v novostavbách, a to jak v rodinných tak v bytových domech. Při jejich stavbě jsou používány moderní materiály i technologie (například řízené větrání s rekuperací), které minimalizují vznik nadměrné vlhkosti a zároveň zajišťují dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

Nízká versus vysoká relativní vlhkost

Ještě než se pustíme do samotného boje s nadměrnou vlhkostí, je třeba zastavit se u pojmů nízká a vysoká relativní vlhkost. Vnímání vlhkosti může být individuální. Někomu prostě vyhovuje vlhčí vzduch, jiný ho zase nesnese a preferuje vzduch sušší. Relativní vlhkost vzduchu ovlivňuje také spotřebu tepla, protože významně přispívá k vnímání tepelné pohody. Nízká vlhkost vzduchu nás nutí vytápět interiér na vyšší teplotu, a to o 2 až 3°C. Za optimální bývá v obytných místnostech považována vlhkost vzduchu kolem 50 %.

 • Nízká relativní vlhkost – jsou za ní považovány hodnoty nižší než 40 %.
 • Vysoká relativní vlhkost – jsou za ní považovány hodnoty vyšší než 60 %.

Jak vzniká nadměrná vlhkost

Na vlhkost si stěžují zejména obyvatelé starších bytových a rodinných domů, u nichž došlo k dodatečnému zateplení a výměně oken. Tyto domy jsou zpravidla stavěny z materiálů, které potřebují dýchat. Kromě toho nejsou v některých případech vhodně odizolovány, což rovněž přispívá k tvorbě vlhkosti. Pokud k tomu přidáme nedostatečné větrání, má vlhkost více než příznivé podmínky, aby nás začala v interiéru obtěžovat.

K tvorbě vlhkosti v bytě přispívá následující:

 • Používání neporézních (nepórovitých) materiálů, které nedýchají. Jde například o plastové rámy oken, laminátové podlahy apod. Tyto materiály způsobují problémy zejména ve starších bytech a domech, které jsou stavěny z materiálů a technologií, jež potřebují dýchat.
 • Zateplování domů – především u starších domů se zateplování bez instalace řízeného větrání s rekuperací ukazuje jako problematické. Domy přestávají dýchat, pára kondenzuje, vzniká nadměrná vlhkost, která zpravidla vede ke vzniku plísní.
 • Sprchování a sušení prádla – nejen tyto činnosti pomáhají zvyšovat relativní vlhkost v bytě. Z důvodů úspory vody dáváme přednost sprchování, které však vytváří více páry než koupání ve vaně. Také sušené prádla v interiéru zvyšuje podíl vlhkosti ve vzduchu. Nemluvě o párách vznikajících při vaření, které nepohltí digestoř, protože její výkon není dostatečný.
 • Nedostatečné větrání a vytápění – pokud interiér nedostatečně větráme, vlhkost se uvnitř kumuluje a způsobuje problémy. Nevhodné je také nedostatečné vytápění interiéru nebo pouhé temperování některých místností.

Co pomáhá proti vysoké vlhkosti vzduchu

Pokud jste začali pociťovat vyšší vlhkost vzduchu, ale zatím tento stav nestihl napáchat paseku v podobě opadávání omítek nebo vzniku plísně, zkuste přijmout jednoduchá opatření.

 • Pravidelně větrejte. V zimě je vhodné rychlé a intenzivní vyvětrání, v létě nechávejte klidně po celý den otevřené ventilačky, večer a ráno větrejte rovněž intenzivně.
 • Po sprchování ihned odvětrejte vlhký vzduch.
 • Při vaření používejte odsávání prostřednictvím digestoře a po dovaření pokrmů kuchyni vyvětrejte.
 • Nesušte prádlo v interiéru, pokud je to jen trochu možné.
 • Využijte pohlcovače vlhkosti – jde o jednoduchá zařízení, která koupíte za cca 300 korun a jež dokážou celkem efektivně pohltit nadměrnou vlhkost (ta se v nich sráží na vodu).

Jak vlhkost v bytě zvýšit

Je dost možné, že ale řešíte opačný problém a byli byste rádi za trochu té vlhkosti navíc. Během topné sezóny (kdy může vlhkost v bytě ještě více poklesnout), využijte jednoduchý trik – na topení položte mokrý ručník nebo na radiátory umístěte nádobu s vodou.

Voda se bude odpařovat a zvlhčovat vzduch. Nezapomeňte ale v tomto případě pravidelně větrat. Vlhkost samozřejmě zvýšíte i sušením prádla v bytě. Pomáhají také pokojové květiny nebo zvlhčovače vzduchu. V současné době najdete na trhu celou řadu zvlhčovačů – parní, studené nebo ultrazvukové.

Vlhkost zohledněte již při výběru nového bydlení

Ukázali jsme si, že vlhkost v interiéru hraje klíčovou roli. Ovlivňuje vnímání tepelné pohody a přispívá k tomu, jak se celkově uvnitř bytu cítíme. Pokud jste zrovna ve fázi, kdy hledáte nové bydlení, zohledněte i potenciál vzniku nadměrné vlhkosti a dejte přednost zdravému a kvalitnímu prostředí.

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development