Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

10 kroků k pořízení bydlení snů

Moderně zařízený byt v novostavbě nebo útulná chaloupka na okraji vesnice. Bydlení snů má pro každého jiné rozměry. To ale nic nemění na tom, že po domě nebo bytě, který splňuje naše nejtajnější přání, nepřestáváme toužit. Jak k němu dojít? A kdy na vaše bydlení snů přispěje stát?

Priority

Investice do vlastního bydlení je vysoká. Proto byste si v první řadě měli ujasnit své priority, a to nejen s ohledem na momentální potřeby. Je zřejmé, že nároky na dům nebo byt se budou měnit – jiné má mladý pár, jiné rodina s dětmi, jiné senioři. Vaše bydlení by mělo optimálně splňovat priority, které budete mít v průběhu svého života. Nic ale není ideální. Čím více však znáte své skutečné požadavky, tím spokojenější můžete být. To platí ostatně v různých oblastech života, nejen v případě bydlení. Ujasněte si, zda opravdu toužíte po romantickém domku na vesnici, zda bude velká zahrada vaším koníčkem nebo spíš na obtíž. A naopak, uvažte, jestli jste typ pro bydlení ve městě. Nové byty sice poskytují pohodlí, ale možná vám časem může chybět třeba práce na zahrádce.

Realita

Možná si jako bydlení snů představujete velkou usedlost v horách. Romantické představy jsou to pochopitelné, ale vaše realita je jiná. Momentální finanční nebo rodinná situace vám prostě neumožňuje přestěhovat se a investovat miliony do luxusního sídla. Stejně tak můžete toužit po atypickém bytě v centru Prahy, ale váš bankéř vám sdělí, že vám půjčí maximálně na panelový byt. S realitou, ačkoli je na hony vzdálená vašemu bydlení snů, pracujte. Hledejte kompromisy. I panelový byt na hezkém místě blízko zeleně můžete proměnit v útulný domov. A rezidenci v horách možná nakonec docela dobře nahradí dědictví po prarodičích – na jejich malebnou chaloupku navíc máte vzpomínky z dětství.

Rekonstrukce

Tím neříkáme, že se máte vzdávat svých snů o bydlení. Jen zkuste hledat cesty, které jsou smysluplné a splnitelné. Řešením může být koupě nemovitosti, která vyžaduje rekonstrukci a vy si tak domek nebo byt můžete přestavit podle svých snů. Samozřejmě, toto řešení je časově i finančně náročné. Rekonstruovat ale můžete postupně, jak to čas a peníze dovolí. Ano, nikdo přece neříká, že cesta ke splnění bydlení snů nebude trnitá.

Nový byt

Pokud toužíte po novém bytě, dobrou zprávou je, že developmentu se v poslední době daří a vznikají zajímavé projekty nejen v Praze. Navíc pokud byt kupujete ještě ve fázi výstavby, developerské společnosti vám vyjdou vstříc a dokážou dispozice nebo vybavení bytu uzpůsobit vašim představám. Vybrat si tak můžete například obklady, podlahy, kuchyňskou linku a další vybavení, které z nového bytu udělá bydlení snů.

Úspory

Pokud už nyní víte, že vaše nároky na bydlení snů jsou vysoké, není nikdy dost brzy začít šetřit. Nejlépe se zkušeným finančním poradcem si připravte finanční plán, který povede ke splnění vašeho snu. Zkombinovat můžete různé typy spoření, jejichž výsledkem bude dostatečně velká částka, za kterou pořídíte vysněný dům nebo byt.

Hypotéka

Našetřit na byt je během na dlouhou trať a bez půjčky se většinou nelze obejít. Dobrou zprávou je, že ceny hypotečních úvěrů se drží velmi nízko a úrokové sazby opět klesly. Banky pravidelně představují nové produkty, v poslední době například hypotéku s fixací úrokové sazby až na deset let. Podmínky, za nichž si lze dnes hypotéku sjednat jsou příznivé. Vše je ale především o počtech a upřímnosti. Příliš vysoká hypotéka, díky které se budíte v noci ze snu, může snadno proměnit vaše vysněné bydlení v noční můru.

Čtěte také: Je lepší hypotéka, nebo úvěr ze stavebka?

Státní podpora

Bydlení snů může za jistých okolností podpořit i stát, který chystá výhodné půjčky pro mladé lidi ve výši až 600 tisíc korun. Státní fond na úvěry pro letošní rok vyčlenil 100 milionů korun, v případě zájmu by se částka mohla ještě zvyšovat. O půjčky budou moci žádat lidé, kterým ještě nebylo 36 let, a navíc se starají o dítě mladší 6 let. V případě, že jsou rodiče manželé, musí být alespoň jeden z nich mladší 36 let. Důvodem je ztížená životní situace mladých rodin oproti bezdětným párům.

Svépomocí

Podle jednoho z průzkumů se Češi zaměřují především na rekonstrukce. Řadu prací jsou si přitom schopni realizovat svépomocí. I tudy může vést cesta k vysněnému bydlení. DIY je přitom trendem, který vede k originálnímu bydlení. Kombinace moderních prvků a vintage nebo retro je populární. Inspiraci lze najít například na oblíbeném Pinterest.com.

Akční nabídky

Slevy a akční nabídky nemusí být vždy rizikové, přesto platí, důvěřuj ale prověřuj. Pozor si dejte především na podezřelé nabídky, které slibují velmi nízkou cenu za docela luxusní bydlení. Zajímejte se o historii developera nebo stavební společnosti a o reference. Porovnejte, za kolik se v dané lokalitě prodávají jiné podobné nemovitosti.

Výhra

Pořízení bydlení je ve většině případů o kompromisu, který ale nemusí být vůbec špatný. Říká se, že nejkrásnější domov je tam, kde je láska. Také se ale říká, že lépe se životní útrapy snášejí v luxusu než v chudobě. Na někoho se také usměje štěstí a vyhraje. Třeba ve sportce.

Jaké je vaše bydlení snů? Bydlíte podle svých představ?

Rezidence Radimova

Vánoční výzdoba na poslední chvíli? Tohle máte hned hotové

Advent je v plném proudu a vaše domácnost vypadá jako by se nechumelilo? Nestihli jste ještě ani naaranžovat větvičky do vázy? Ukážeme vám, jak si během jednoho odpoledne vyzdobit byt z toho, co máte doma nebo pro co si doběhnete na zahradu.

Inspirace: Jaké jsou trendy v interiérech pro zimu 2021?

Každé roční období si žádá své. Podzim je tady se vším všudy a brzy se přehoupne v zimu. Z interiérů se vytrácí zářivé letní barvy. Je třeba převléct polštáře a změnit dekorace. Ukážeme vám, jaké jsou hlavní trendy závěru letošního roku.

geosan development