element letňany

Magazín o bydlení

10 kroků k pořízení bydlení snů

Moderně zařízený byt v novostavbě nebo útulná chaloupka na okraji vesnice. Bydlení snů má pro každého jiné rozměry. To ale nic nemění na tom, že po domě nebo bytě, který splňuje naše nejtajnější přání, nepřestáváme toužit. Jak k němu dojít? A kdy na vaše bydlení snů přispěje stát?

Priority

Investice do vlastního bydlení je vysoká. Proto byste si v první řadě měli ujasnit své priority, a to nejen s ohledem na momentální potřeby. Je zřejmé, že nároky na dům nebo byt se budou měnit – jiné má mladý pár, jiné rodina s dětmi, jiné senioři. Vaše bydlení by mělo optimálně splňovat priority, které budete mít v průběhu svého života. Nic ale není ideální. Čím více však znáte své skutečné požadavky, tím spokojenější můžete být. To platí ostatně v různých oblastech života, nejen v případě bydlení. Ujasněte si, zda opravdu toužíte po romantickém domku na vesnici, zda bude velká zahrada vaším koníčkem nebo spíš na obtíž. A naopak, uvažte, jestli jste typ pro bydlení ve městě. Nové byty sice poskytují pohodlí, ale možná vám časem může chybět třeba práce na zahrádce.

Realita

Možná si jako bydlení snů představujete velkou usedlost v horách. Romantické představy jsou to pochopitelné, ale vaše realita je jiná. Momentální finanční nebo rodinná situace vám prostě neumožňuje přestěhovat se a investovat miliony do luxusního sídla. Stejně tak můžete toužit po atypickém bytě v centru Prahy, ale váš bankéř vám sdělí, že vám půjčí maximálně na panelový byt. S realitou, ačkoli je na hony vzdálená vašemu bydlení snů, pracujte. Hledejte kompromisy. I panelový byt na hezkém místě blízko zeleně můžete proměnit v útulný domov. A rezidenci v horách možná nakonec docela dobře nahradí dědictví po prarodičích – na jejich malebnou chaloupku navíc máte vzpomínky z dětství.

Rekonstrukce

Tím neříkáme, že se máte vzdávat svých snů o bydlení. Jen zkuste hledat cesty, které jsou smysluplné a splnitelné. Řešením může být koupě nemovitosti, která vyžaduje rekonstrukci a vy si tak domek nebo byt můžete přestavit podle svých snů. Samozřejmě, toto řešení je časově i finančně náročné. Rekonstruovat ale můžete postupně, jak to čas a peníze dovolí. Ano, nikdo přece neříká, že cesta ke splnění bydlení snů nebude trnitá.

Nový byt

Pokud toužíte po novém bytě, dobrou zprávou je, že developmentu se v poslední době daří a vznikají zajímavé projekty nejen v Praze. Navíc pokud byt kupujete ještě ve fázi výstavby, developerské společnosti vám vyjdou vstříc a dokážou dispozice nebo vybavení bytu uzpůsobit vašim představám. Vybrat si tak můžete například obklady, podlahy, kuchyňskou linku a další vybavení, které z nového bytu udělá bydlení snů.

Úspory

Pokud už nyní víte, že vaše nároky na bydlení snů jsou vysoké, není nikdy dost brzy začít šetřit. Nejlépe se zkušeným finančním poradcem si připravte finanční plán, který povede ke splnění vašeho snu. Zkombinovat můžete různé typy spoření, jejichž výsledkem bude dostatečně velká částka, za kterou pořídíte vysněný dům nebo byt.

Hypotéka

Našetřit na byt je během na dlouhou trať a bez půjčky se většinou nelze obejít. Dobrou zprávou je, že ceny hypotečních úvěrů se drží velmi nízko a úrokové sazby opět klesly. Banky pravidelně představují nové produkty, v poslední době například hypotéku s fixací úrokové sazby až na deset let. Podmínky, za nichž si lze dnes hypotéku sjednat jsou příznivé. Vše je ale především o počtech a upřímnosti. Příliš vysoká hypotéka, díky které se budíte v noci ze snu, může snadno proměnit vaše vysněné bydlení v noční můru.

Čtěte také: Je lepší hypotéka, nebo úvěr ze stavebka?

Státní podpora

Bydlení snů může za jistých okolností podpořit i stát, který chystá výhodné půjčky pro mladé lidi ve výši až 600 tisíc korun. Státní fond na úvěry pro letošní rok vyčlenil 100 milionů korun, v případě zájmu by se částka mohla ještě zvyšovat. O půjčky budou moci žádat lidé, kterým ještě nebylo 36 let, a navíc se starají o dítě mladší 6 let. V případě, že jsou rodiče manželé, musí být alespoň jeden z nich mladší 36 let. Důvodem je ztížená životní situace mladých rodin oproti bezdětným párům.

Svépomocí

Podle jednoho z průzkumů se Češi zaměřují především na rekonstrukce. Řadu prací jsou si přitom schopni realizovat svépomocí. I tudy může vést cesta k vysněnému bydlení. DIY je přitom trendem, který vede k originálnímu bydlení. Kombinace moderních prvků a vintage nebo retro je populární. Inspiraci lze najít například na oblíbeném Pinterest.com.

Akční nabídky

Slevy a akční nabídky nemusí být vždy rizikové, přesto platí, důvěřuj ale prověřuj. Pozor si dejte především na podezřelé nabídky, které slibují velmi nízkou cenu za docela luxusní bydlení. Zajímejte se o historii developera nebo stavební společnosti a o reference. Porovnejte, za kolik se v dané lokalitě prodávají jiné podobné nemovitosti.

Výhra

Pořízení bydlení je ve většině případů o kompromisu, který ale nemusí být vůbec špatný. Říká se, že nejkrásnější domov je tam, kde je láska. Také se ale říká, že lépe se životní útrapy snášejí v luxusu než v chudobě. Na někoho se také usměje štěstí a vyhraje. Třeba ve sportce.

Jaké je vaše bydlení snů? Bydlíte podle svých představ?

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development