Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

10 tipů, jak neprotopit majlant a mít doma teplo

Když je venku sychravo a teploty postupně klesají k bodu mrazu, je příjemné zatopit si. Aby pro vás zúčtování topné sezóny nebylo nepříjemné, pohlídejte si spotřebu i místa, kudy se může teplo ztrácet. Mnohdy stačí maličkosti a váš účet za energie může být o stovky až tisíce korun nižší.

Máte chladnou chodbu? Profukuje pod prahem? Cítíte od oken závany chladného vzduchu? Právě na podobná místa se zaměřte, abyste spotřebu tepelné energie ve své domácnosti snížili. Poradíme vám, jak na to.

Použijte izolační pásky

Okna, od nichž táhne izolujte. Pro začátek stačí těsnění, které koupíte v každém hobby marketu. Jsou to třeba lepicí pásky, jejichž aplikaci zvládne každý. Na dveře můžete namontovat speciální „kartáč“, který zabrání, aby od nich táhlo. Na noc můžete zatahovat závěsy a rolety, díky nimž se teplo v místnosti déle udrží.

Odvzdušněte radiátory

Nejlépe ještě před topnou sezónou obejděte radiátory a zkontrolujte, zda jsou v pořádku, nekape z nich voda, nejsou prorezlé nebo jinak poškozené. Prohlédněte také ventily. Radiátory odvzdušněte – budou lépe topit a vy spotřebujete méně energie. I během topné sezóny je občas překontrolujte. Pokud se pravidelně zavzdušňují, může být problém v topné soustavě.

Odkryjte radiátory

Aby teplo mohlo do interiéru proudit, nesmí mu nic stát v cestě. Před radiátory nestavte těžký nábytek, jako jsou komody nebo skříně. Nezakrývejte je záclonami nebo závěsy. Udržujte je čisté. I prach a nečistota totiž mohou navyšovat spotřebu.

Místnost nepřetápějte

Každý stupeň navíc se počítá – na vašem účtu za teplo může znamenat 6% nárůst energie. Jinak řečeno, pokud teplotu stáhnete o jeden stupeň, spotřeba tepla klesne až o 6 %. Češi jsou prý známí tím, že interiéry přetápí, 25°C v panelákovém bytě není výjimkou. Běžně by měla dostačovat teplota o tři nebo čtyř stupně nižší, v místnostech na spaní je dobré teplotu ještě víc stáhnout.

Na jakou teplotu topit?

  • 20 až 21°C dostačuje v obýváku nebo v pracovně.
  • 16 až 18°C je příjemná teplota pro spánek v ložnici.
  • Pod 12°C by neměla klesnout teplota v místnostech, které temperujete.
  • Na 15 až 16°C můžete temperovat, když jedete na delší dobu pryč.
  • Když jdete do práce, můžete snížit teplotu na 17 až 18°C.

Topení nevypínejte

Ve snaze šetřit některé domácnosti vypínají topení úplně. To je ale podle odborníků chyba. Pokud doma nikdo není, vyplatí se topení stáhnout, ale nevypínat. Pokud se totiž topit nebude a byt vychladne, spotřebujete hodně energie na jeho vytopení na komfortní teplotu.

Důvěřujte termostatu

Vytápět na správnou teplotu a udržovat v různých místnostech různou teplotu vám pomůže termostat. Nastavení teploty si můžete propojit třeba s chytrým mobilem a mít tak vytápění pod kontrolou, i když jste v práci. Moderní řídicí jednotky totiž umožňují spravovat teplotu i na dálku, například pomocí chytrého telefonu. Uzpůsobte si vytápění svému režimu – jestli u vás doma není mezi osmou a šestou hodinou ani noha, nemá smysl vytápět na stejnou teplotu, jako když zde trávíte celý den.

Pohlídejte vlhkost

Možná topíte, ale místnost nemůžete vytopit, pořád máte pocit chladu. Je možné, že ve vašem interiéru je nadměrná nebo naopak nízký vlhkost vzduchu, která ovlivňuje vnímání tepelné pohody. Snažte se proto udržovat vlhkost kolem hodnoty 50 %, která je optimální.

Vytvořte si pohodu

Chladná podlaha v předsíni ve vás může budit dojem tepelné nepohody. Stačí, když použijete silné koberce, které pocit tepelného komfortu zvyšují. Vybavte se také plédy, přehozy a dalším příjemným bytovým textilem, podobně jako lidé ve skandinávských zemích, kteří nedají dopustit na hygge atmosféru.

Větrejte chytře

V létě můžete mít ventilku otevřenou celé dny i noci, jenže s příchodem zimy a topné sezóny je třeba větrací návyky změnit. Vzduchu je potřeba i v zimě, jen větrání by mělo být krátké a intenzivní, takzvaně luftem. Otevřete na pět nebo deset minut okenice, nechte vzduch vyměnit a pak je znovu zavřete. Místnost se nestihne ochladit a nestoupne vám spotřeba tepelné energie.

Změňte dodavatele

Jestli v bytě nebo v domě vytápíte elektřinou či plynem, popřemýšlejte o změně dodavatele. Energetických společností existuje na trhu kolem osmdesáti, mají různou úroveň cen i služeb. Zrovna v případě vytápění elektřinou či plynem může účet při změně dodavatele klesnout o tisíce korun.

Snažíte se doma šetřit teplo? Jak?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development