element letňany

Magazín o bydlení

10 tipů, jak neprotopit majlant a mít doma teplo

Když je venku sychravo a teploty postupně klesají k bodu mrazu, je příjemné zatopit si. Aby pro vás zúčtování topné sezóny nebylo nepříjemné, pohlídejte si spotřebu i místa, kudy se může teplo ztrácet. Mnohdy stačí maličkosti a váš účet za energie může být o stovky až tisíce korun nižší.

Máte chladnou chodbu? Profukuje pod prahem? Cítíte od oken závany chladného vzduchu? Právě na podobná místa se zaměřte, abyste spotřebu tepelné energie ve své domácnosti snížili. Poradíme vám, jak na to.

Použijte izolační pásky

Okna, od nichž táhne izolujte. Pro začátek stačí těsnění, které koupíte v každém hobby marketu. Jsou to třeba lepicí pásky, jejichž aplikaci zvládne každý. Na dveře můžete namontovat speciální „kartáč“, který zabrání, aby od nich táhlo. Na noc můžete zatahovat závěsy a rolety, díky nimž se teplo v místnosti déle udrží.

Odvzdušněte radiátory

Nejlépe ještě před topnou sezónou obejděte radiátory a zkontrolujte, zda jsou v pořádku, nekape z nich voda, nejsou prorezlé nebo jinak poškozené. Prohlédněte také ventily. Radiátory odvzdušněte – budou lépe topit a vy spotřebujete méně energie. I během topné sezóny je občas překontrolujte. Pokud se pravidelně zavzdušňují, může být problém v topné soustavě.

Odkryjte radiátory

Aby teplo mohlo do interiéru proudit, nesmí mu nic stát v cestě. Před radiátory nestavte těžký nábytek, jako jsou komody nebo skříně. Nezakrývejte je záclonami nebo závěsy. Udržujte je čisté. I prach a nečistota totiž mohou navyšovat spotřebu.

Místnost nepřetápějte

Každý stupeň navíc se počítá – na vašem účtu za teplo může znamenat 6% nárůst energie. Jinak řečeno, pokud teplotu stáhnete o jeden stupeň, spotřeba tepla klesne až o 6 %. Češi jsou prý známí tím, že interiéry přetápí, 25°C v panelákovém bytě není výjimkou. Běžně by měla dostačovat teplota o tři nebo čtyř stupně nižší, v místnostech na spaní je dobré teplotu ještě víc stáhnout.

Na jakou teplotu topit?

  • 20 až 21°C dostačuje v obýváku nebo v pracovně.
  • 16 až 18°C je příjemná teplota pro spánek v ložnici.
  • Pod 12°C by neměla klesnout teplota v místnostech, které temperujete.
  • Na 15 až 16°C můžete temperovat, když jedete na delší dobu pryč.
  • Když jdete do práce, můžete snížit teplotu na 17 až 18°C.

Topení nevypínejte

Ve snaze šetřit některé domácnosti vypínají topení úplně. To je ale podle odborníků chyba. Pokud doma nikdo není, vyplatí se topení stáhnout, ale nevypínat. Pokud se totiž topit nebude a byt vychladne, spotřebujete hodně energie na jeho vytopení na komfortní teplotu.

Důvěřujte termostatu

Vytápět na správnou teplotu a udržovat v různých místnostech různou teplotu vám pomůže termostat. Nastavení teploty si můžete propojit třeba s chytrým mobilem a mít tak vytápění pod kontrolou, i když jste v práci. Moderní řídicí jednotky totiž umožňují spravovat teplotu i na dálku, například pomocí chytrého telefonu. Uzpůsobte si vytápění svému režimu – jestli u vás doma není mezi osmou a šestou hodinou ani noha, nemá smysl vytápět na stejnou teplotu, jako když zde trávíte celý den.

Pohlídejte vlhkost

Možná topíte, ale místnost nemůžete vytopit, pořád máte pocit chladu. Je možné, že ve vašem interiéru je nadměrná nebo naopak nízký vlhkost vzduchu, která ovlivňuje vnímání tepelné pohody. Snažte se proto udržovat vlhkost kolem hodnoty 50 %, která je optimální.

Vytvořte si pohodu

Chladná podlaha v předsíni ve vás může budit dojem tepelné nepohody. Stačí, když použijete silné koberce, které pocit tepelného komfortu zvyšují. Vybavte se také plédy, přehozy a dalším příjemným bytovým textilem, podobně jako lidé ve skandinávských zemích, kteří nedají dopustit na hygge atmosféru.

Větrejte chytře

V létě můžete mít ventilku otevřenou celé dny i noci, jenže s příchodem zimy a topné sezóny je třeba větrací návyky změnit. Vzduchu je potřeba i v zimě, jen větrání by mělo být krátké a intenzivní, takzvaně luftem. Otevřete na pět nebo deset minut okenice, nechte vzduch vyměnit a pak je znovu zavřete. Místnost se nestihne ochladit a nestoupne vám spotřeba tepelné energie.

Změňte dodavatele

Jestli v bytě nebo v domě vytápíte elektřinou či plynem, popřemýšlejte o změně dodavatele. Energetických společností existuje na trhu kolem osmdesáti, mají různou úroveň cen i služeb. Zrovna v případě vytápění elektřinou či plynem může účet při změně dodavatele klesnout o tisíce korun.

Snažíte se doma šetřit teplo? Jak?

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development