Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

11 tipů pro hygge bydlení

S nastávajícími dlouhými večery, kdy se bude brzy stmívat a teplota bude čím dál více klesat k nule, je třeba vytvořit si doma příjemné prostředí. Svíčky, vůně, plédy, dobrá knížka na čtení a šálek horkého čaje – takový recept na přečkání dlouhých zim mají Dánové. Ukážeme vám, jak si doma vytvořit hygge pohodu a bydlet stylově.

Víte, že podle mezinárodního srovnání European Social Survey jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi v Evropě? A to i přesto, že žijí na severu kontinentu, kde jsou dlouhé zimy. Není divu, že právě zde vznikl koncept hygge, který proniká jak do bydlení, tak do životního stylu. Jestli se chcete mít dobře jako Dánové, bude vám stačit jen pár maličkostí.

Co je hygge?

Pro termín hygge není adekvátní překlad. Můžete si ho představit jako stav, kdy vás nic neruší, netlačí, je vám příjemně a užíváte si právě přítomný okamžik. Je to pohoda, útulnost, slast, pocit bezpečí. Slovo pochází původně z norštiny a v dánštině se ukotvilo v 18. století. Hygge proniká do všech oblastí života: bydlení, jídlo, design, nápoje, oblečení. Dánové si život umí užít, potřebují k tomu ale málo, ruku v ruce s hygge jde i koncept minimalismu. Je to logické – prostě se zbavíte věcí, které vás ruší. A teď už se podíváme, jak si doma vytvořit hygge atmosféru.

Začněte úklidem

Připravte si místo a prostor pro hygge – vytřiďte prvky, které vás v interiéru ruší. Sošky, na něž se práší, hromadu časopisů, jež už nikdy nebudete číst, oblečení, jež už na sebe nikdy nevezmete. Interiér provětrejte a prosvětlete.

Světlo a svíčky

Venku pošmourno, uvnitř příjemné světlo. V Dánsku řadu dní prší, od října do března je zde málo světla, a tak nezbývá než si zapálit svíčky a lucerničky nebo zažhnout milou lampičku v rohu obýváku. Můžete vsadit na jednoduchý design, třeba klasické bílé svíčky, nebo si zapálit vonné svíčky pro větší pohodu. Když dáváte přednost modernímu stylu, možná vás osloví industriální lampy.

Krb a kamna

Praskání dřeva v krbu je uklidňující. Můžete si tady číst, tvořit, odpočívat, jen se dívat do hořících plamenů. Pokud žijete v bytě, zkuste popřemýšlet o krbu na biolíh nebo na elektřinu, plameny nejsou opravdové, ale efekt je kouzelný.

Místečko

Vytvořte si své místečko, kde vám bude dobře. Dánové takovému posezení říkají hyggekrog. Může to být křeslo v rohu. Místo před krbem. Posezení na širokém parapetu nebo výklenku. Přineste si sem polštářky, pléd, do něhož se zabalíte a knihy, do nichž se začtete. Nic vám tu nebude chybět.

Deky a koberečky

Dánský styl bydlení je jednoduchý. Hlavní slovo v něm mají přírodní materiály a nerušivé barvy. Proto si Dánové potrpí na vkusných doplňcích a bytovém textilu. Neváhejte si proto pořídit dostatek polštářků, koberečků a dek. Dejte přednost přírodním a hřejivým materiálům, tak si vytvoříte skutečný pocit tepla a bezpečí.

Dřevěné doplňky

Dánský design je proslulý svou jednoduchostí. Oblíbené je hlavně dřevo. Proto se neváhejte obklopit dřevěnými dekoracemi. Zkuste například slánku a pepřenku ze dřeva. Dřevěnou misku na ovoce nebo na pečivo.

Knihy

Znáte jiný prvek, který by dokázal interiér tak zpříjemnit jako knihy? Do dánských domovů jednoznačně patří. Dánové považují čtení za nejlepší hygge aktivitu. Je jedno, čemu dáte přednost, jestli to budou humorné povídky nebo detektivky. Obklopte se knihami a vyskládejte je do své vlastní knihovničky.

Čas na jídlo

Málo slunce znamená i potřebu lidského tepla. Dánové se rádi scházejí u jídla. Pozvěte přátele na večeři nebo zaveďte tradici rodinného společného hodování. Užijte si už samotnou tvorbu jídla. Nezapomeňte hezky prostřít stůl, například pomocí textilních ubrousků. Uprostřed zapalte svíčku.

Větve do vázy

Když se půjdete projít podzimní přírodou, dívejte se kolem sebe. Větev s červenými šípky, ulomená smrková větvička, jeřabiny… To vše můžete naaranžovat do vázy. Je to levné a efektivní. Kus přírody vám bude v bytě dělat radost.

Pohodlné posezení

Jestli chcete do hygge stylu trochu víc investovat, zamyslete se nad pořízením parádního ušáku nebo pohodlné pohovky. Ta by měla být středobodem vašeho obýváku, společně s pěkným konferenčním stolkem, na který budete odkládat hrnky s horkým čajem nebo kávou.

Místo na suvenýry

Ačkoli hygge přeje minimalismu a měli byste začít hlavně tím, že odstraníte vše rušivé, pamatuje zároveň na drobnosti, které ve vás rozžehnou vzpomínku na léto. Může to být třeba kamínek z pláže nebo váza z designového obchůdku v Kodani.

Líbí se vám hygge styl? A zkusíte ho letos na podzim?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development