Rezidence Neklanka II

Magazín o bydlení

11 tipů pro hygge bydlení

S nastávajícími dlouhými večery, kdy se bude brzy stmívat a teplota bude čím dál více klesat k nule, je třeba vytvořit si doma příjemné prostředí. Svíčky, vůně, plédy, dobrá knížka na čtení a šálek horkého čaje – takový recept na přečkání dlouhých zim mají Dánové. Ukážeme vám, jak si doma vytvořit hygge pohodu a bydlet stylově.

Víte, že podle mezinárodního srovnání European Social Survey jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi v Evropě? A to i přesto, že žijí na severu kontinentu, kde jsou dlouhé zimy. Není divu, že právě zde vznikl koncept hygge, který proniká jak do bydlení, tak do životního stylu. Jestli se chcete mít dobře jako Dánové, bude vám stačit jen pár maličkostí.

Co je hygge?

Pro termín hygge není adekvátní překlad. Můžete si ho představit jako stav, kdy vás nic neruší, netlačí, je vám příjemně a užíváte si právě přítomný okamžik. Je to pohoda, útulnost, slast, pocit bezpečí. Slovo pochází původně z norštiny a v dánštině se ukotvilo v 18. století. Hygge proniká do všech oblastí života: bydlení, jídlo, design, nápoje, oblečení. Dánové si život umí užít, potřebují k tomu ale málo, ruku v ruce s hygge jde i koncept minimalismu. Je to logické – prostě se zbavíte věcí, které vás ruší. A teď už se podíváme, jak si doma vytvořit hygge atmosféru.

Začněte úklidem

Připravte si místo a prostor pro hygge – vytřiďte prvky, které vás v interiéru ruší. Sošky, na něž se práší, hromadu časopisů, jež už nikdy nebudete číst, oblečení, jež už na sebe nikdy nevezmete. Interiér provětrejte a prosvětlete.

Světlo a svíčky

Venku pošmourno, uvnitř příjemné světlo. V Dánsku řadu dní prší, od října do března je zde málo světla, a tak nezbývá než si zapálit svíčky a lucerničky nebo zažhnout milou lampičku v rohu obýváku. Můžete vsadit na jednoduchý design, třeba klasické bílé svíčky, nebo si zapálit vonné svíčky pro větší pohodu. Když dáváte přednost modernímu stylu, možná vás osloví industriální lampy.

Krb a kamna

Praskání dřeva v krbu je uklidňující. Můžete si tady číst, tvořit, odpočívat, jen se dívat do hořících plamenů. Pokud žijete v bytě, zkuste popřemýšlet o krbu na biolíh nebo na elektřinu, plameny nejsou opravdové, ale efekt je kouzelný.

Místečko

Vytvořte si své místečko, kde vám bude dobře. Dánové takovému posezení říkají hyggekrog. Může to být křeslo v rohu. Místo před krbem. Posezení na širokém parapetu nebo výklenku. Přineste si sem polštářky, pléd, do něhož se zabalíte a knihy, do nichž se začtete. Nic vám tu nebude chybět.

Deky a koberečky

Dánský styl bydlení je jednoduchý. Hlavní slovo v něm mají přírodní materiály a nerušivé barvy. Proto si Dánové potrpí na vkusných doplňcích a bytovém textilu. Neváhejte si proto pořídit dostatek polštářků, koberečků a dek. Dejte přednost přírodním a hřejivým materiálům, tak si vytvoříte skutečný pocit tepla a bezpečí.

Dřevěné doplňky

Dánský design je proslulý svou jednoduchostí. Oblíbené je hlavně dřevo. Proto se neváhejte obklopit dřevěnými dekoracemi. Zkuste například slánku a pepřenku ze dřeva. Dřevěnou misku na ovoce nebo na pečivo.

Knihy

Znáte jiný prvek, který by dokázal interiér tak zpříjemnit jako knihy? Do dánských domovů jednoznačně patří. Dánové považují čtení za nejlepší hygge aktivitu. Je jedno, čemu dáte přednost, jestli to budou humorné povídky nebo detektivky. Obklopte se knihami a vyskládejte je do své vlastní knihovničky.

Čas na jídlo

Málo slunce znamená i potřebu lidského tepla. Dánové se rádi scházejí u jídla. Pozvěte přátele na večeři nebo zaveďte tradici rodinného společného hodování. Užijte si už samotnou tvorbu jídla. Nezapomeňte hezky prostřít stůl, například pomocí textilních ubrousků. Uprostřed zapalte svíčku.

Větve do vázy

Když se půjdete projít podzimní přírodou, dívejte se kolem sebe. Větev s červenými šípky, ulomená smrková větvička, jeřabiny… To vše můžete naaranžovat do vázy. Je to levné a efektivní. Kus přírody vám bude v bytě dělat radost.

Pohodlné posezení

Jestli chcete do hygge stylu trochu víc investovat, zamyslete se nad pořízením parádního ušáku nebo pohodlné pohovky. Ta by měla být středobodem vašeho obýváku, společně s pěkným konferenčním stolkem, na který budete odkládat hrnky s horkým čajem nebo kávou.

Místo na suvenýry

Ačkoli hygge přeje minimalismu a měli byste začít hlavně tím, že odstraníte vše rušivé, pamatuje zároveň na drobnosti, které ve vás rozžehnou vzpomínku na léto. Může to být třeba kamínek z pláže nebo váza z designového obchůdku v Kodani.

Líbí se vám hygge styl? A zkusíte ho letos na podzim?

Rezidence Radimova

Dvě barvy roku 2022: Kterou pozvete do svého bytu?

Už jsme si zvykli, že i interiéry podléhají trendům. Každý rok patří jiné barvě. Letos vyhrál odstín Very Peri – červeno-fialovo-modrý odstín, který připomíná borůvky. Populární je také olivově šedá. S trochou odvahy můžete obě barvy kombinovat. Anebo si vybrat jen jednu. Připravili jsme pro vás inspiraci, jak na to.

Byt jako bohatství a rodinné dědictví

Rodiny, které vlastní nemovitosti, jsou nyní ve výhodě, protože rostou jejich ceny a tím se zvyšuje i rodinné bohatství. Kdo má našetřeno, investuje do bytů nebo domů v lukrativních oblastech. Nemovitosti se tak stávají součástí rodinného dědictví a ukazatelem prestiže. Podle realitních znalců ale takové investiční nákupy nepřevažují – tvoří asi 5 procent všech nákupů.

geosan development