element letňany

Magazín o bydlení

11 tipů pro hygge bydlení

S nastávajícími dlouhými večery, kdy se bude brzy stmívat a teplota bude čím dál více klesat k nule, je třeba vytvořit si doma příjemné prostředí. Svíčky, vůně, plédy, dobrá knížka na čtení a šálek horkého čaje – takový recept na přečkání dlouhých zim mají Dánové. Ukážeme vám, jak si doma vytvořit hygge pohodu a bydlet stylově.

Víte, že podle mezinárodního srovnání European Social Survey jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi v Evropě? A to i přesto, že žijí na severu kontinentu, kde jsou dlouhé zimy. Není divu, že právě zde vznikl koncept hygge, který proniká jak do bydlení, tak do životního stylu. Jestli se chcete mít dobře jako Dánové, bude vám stačit jen pár maličkostí.

Co je hygge?

Pro termín hygge není adekvátní překlad. Můžete si ho představit jako stav, kdy vás nic neruší, netlačí, je vám příjemně a užíváte si právě přítomný okamžik. Je to pohoda, útulnost, slast, pocit bezpečí. Slovo pochází původně z norštiny a v dánštině se ukotvilo v 18. století. Hygge proniká do všech oblastí života: bydlení, jídlo, design, nápoje, oblečení. Dánové si život umí užít, potřebují k tomu ale málo, ruku v ruce s hygge jde i koncept minimalismu. Je to logické – prostě se zbavíte věcí, které vás ruší. A teď už se podíváme, jak si doma vytvořit hygge atmosféru.

Začněte úklidem

Připravte si místo a prostor pro hygge – vytřiďte prvky, které vás v interiéru ruší. Sošky, na něž se práší, hromadu časopisů, jež už nikdy nebudete číst, oblečení, jež už na sebe nikdy nevezmete. Interiér provětrejte a prosvětlete.

Světlo a svíčky

Venku pošmourno, uvnitř příjemné světlo. V Dánsku řadu dní prší, od října do března je zde málo světla, a tak nezbývá než si zapálit svíčky a lucerničky nebo zažhnout milou lampičku v rohu obýváku. Můžete vsadit na jednoduchý design, třeba klasické bílé svíčky, nebo si zapálit vonné svíčky pro větší pohodu. Když dáváte přednost modernímu stylu, možná vás osloví industriální lampy.

Krb a kamna

Praskání dřeva v krbu je uklidňující. Můžete si tady číst, tvořit, odpočívat, jen se dívat do hořících plamenů. Pokud žijete v bytě, zkuste popřemýšlet o krbu na biolíh nebo na elektřinu, plameny nejsou opravdové, ale efekt je kouzelný.

Místečko

Vytvořte si své místečko, kde vám bude dobře. Dánové takovému posezení říkají hyggekrog. Může to být křeslo v rohu. Místo před krbem. Posezení na širokém parapetu nebo výklenku. Přineste si sem polštářky, pléd, do něhož se zabalíte a knihy, do nichž se začtete. Nic vám tu nebude chybět.

Deky a koberečky

Dánský styl bydlení je jednoduchý. Hlavní slovo v něm mají přírodní materiály a nerušivé barvy. Proto si Dánové potrpí na vkusných doplňcích a bytovém textilu. Neváhejte si proto pořídit dostatek polštářků, koberečků a dek. Dejte přednost přírodním a hřejivým materiálům, tak si vytvoříte skutečný pocit tepla a bezpečí.

Dřevěné doplňky

Dánský design je proslulý svou jednoduchostí. Oblíbené je hlavně dřevo. Proto se neváhejte obklopit dřevěnými dekoracemi. Zkuste například slánku a pepřenku ze dřeva. Dřevěnou misku na ovoce nebo na pečivo.

Knihy

Znáte jiný prvek, který by dokázal interiér tak zpříjemnit jako knihy? Do dánských domovů jednoznačně patří. Dánové považují čtení za nejlepší hygge aktivitu. Je jedno, čemu dáte přednost, jestli to budou humorné povídky nebo detektivky. Obklopte se knihami a vyskládejte je do své vlastní knihovničky.

Čas na jídlo

Málo slunce znamená i potřebu lidského tepla. Dánové se rádi scházejí u jídla. Pozvěte přátele na večeři nebo zaveďte tradici rodinného společného hodování. Užijte si už samotnou tvorbu jídla. Nezapomeňte hezky prostřít stůl, například pomocí textilních ubrousků. Uprostřed zapalte svíčku.

Větve do vázy

Když se půjdete projít podzimní přírodou, dívejte se kolem sebe. Větev s červenými šípky, ulomená smrková větvička, jeřabiny… To vše můžete naaranžovat do vázy. Je to levné a efektivní. Kus přírody vám bude v bytě dělat radost.

Pohodlné posezení

Jestli chcete do hygge stylu trochu víc investovat, zamyslete se nad pořízením parádního ušáku nebo pohodlné pohovky. Ta by měla být středobodem vašeho obýváku, společně s pěkným konferenčním stolkem, na který budete odkládat hrnky s horkým čajem nebo kávou.

Místo na suvenýry

Ačkoli hygge přeje minimalismu a měli byste začít hlavně tím, že odstraníte vše rušivé, pamatuje zároveň na drobnosti, které ve vás rozžehnou vzpomínku na léto. Může to být třeba kamínek z pláže nebo váza z designového obchůdku v Kodani.

Líbí se vám hygge styl? A zkusíte ho letos na podzim?

element letňany

Byty zdražují i v roce 2019. Starší nemovitosti dotahují novostavby

Ani letos většina realitních makléřů a analytiků neočekává zlevnění nemovitostí. Byty by měly nadále zdražovat, především v Praze a ve větších městech. Komplikované povolování nových staveb, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a zdražení stavebních prací jsou tři hlavní faktory, které podněcují růst cen nových bytů. Spolu s nimi zdražují i starší nemovitosti.

Jevy, které brzd bytovou výstavbu v České republice by měly přetrvat i v letošním roce, proto se podle expertů nedá očekávat výrazné zlevňování nemovitostí. Ceny bytů budou naopak růst. Odhady se přitom liší a oscilují mezi 2,9 až 5 %.

Chybí pozemky i legislativa

„Očekávám, že ceny nových bytů v Praze budou stagnovat či nepatrně růst, zhruba kolem 5 %. Zatím nevidím žádné impulsy, které by ceny bytů tlačily dolů. Zdražování stavebních prací, hlavně ze strany řemesel, bude pokračovat, protože na stavební firmy bude stále více dopadat nedostatek pracovníků,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Potíže se nedostatkem pozemků vhodných k bytové výstavbě by mohlo vyřešit odblokování brownfieldů. Tovární areály jsou ale často plné nebezpečných látek a jejich odstranění je nákladné, což by výstavbu prodražilo.

„V příštím roce se nevyřeší ani zaseknutý povolovací proces, byť ministerstvo pro místní rozvoj připravuje jak novelu stavebního zákona tak zcela novou normu. Ani rychlejší novela však nepřijde během několika měsíců, než totiž projde standardním povolovacím procesem, bude tu příští podzim. Tedy pokud půjde vše bez problémů, což se příliš očekávat nedá,“ dodává Evžen Korec.

Byty zdraží hlavně v Praze 1 a v Praze 8

I z těchto důvodů by mělo zdražování bytů, především v hlavním městě, pokračovat. Analýza CEEC Research očekává, že ceny bytů budou letos v metropoli růst zhruba o 2,9 %.

Nejvíce se zdražování dotkne rezidenčních nemovitostí na území Prahy 8 a Prahy 1. Citelněji by se mělo zdražení promítnout do cen rezidenčních nemovitostí Prahy 3 a Prahy 7. Nejméně budou podle odhadů nemovitosti zdražovat v Praze 12 a v Praze 11.

Cena za metr čtvereční se bude pohybovat od 82 tisíc korun na perifériích po 180 tisíc korun v samotném centru. V oblastech přiléhajících k Praze by se měla cena bytů pohybovat okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Slábnoucí poptávka zmírňuje růst

Pavel Kliment ze společnosti KPMG Česká republika očekává spíše mírný růst cen, případně stagnaci. Průměrná prodejní cena bytů se v posledních letech dostala na takovou úroveň, že byty už nejsou dostupné širšímu okruhu obyvatel.

„Vysoká cena tak pomalu oslabuje poptávku a růst cen se zmírňuje. Na druhou stranu Prahu stále trápí deficit nové výstavby, který se nakumuloval za několik let, a tlačí ceny bytů nahoru,“ dodává.

Zdražují i starší byty

Vedle novostaveb zdražuje také starší zástavba. Podle průzkumu portálu Bezrealitky.cz narostly starší byty za poslední rok o třetinu, v Praze dokonce o 60 %. Průměrná cena za metr čtvereční se na konci loňského roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem.

Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby. Meziroční nárůst je tak zmiňovaných 60 %. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.

Situace se pravděpodobně nezlepší ani letos. Prostor pro zdražování starších nemovitostí totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka. Tedy především v širším pražském centru, ve středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.

Ve výhodě jsou vlastníci nemovitostí

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ říká Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky a dodává, že i nadále budou ze současného stavu realitního trhu profitovat hlavně majitelé nemovitostí.

Najít zájemce o koupi bytu nebo domu je v současnosti otázkou několika týdnů a 98 % všech nemovitostí se nyní v Česku prodá do 3 měsíců. Ve složité situaci naopak stále budou zájemci o bydlení, a to nejen kvůli nedostatku nemovitostí, ale také s ohledem na přísnější podmínky hypoték a rostoucí hypoteční stavby.

Rychlé řešení neexistuje

Rychlé řešení situace navíc neexistuje. Většina z nutných opatření, které by realitní trh mohly rozvolnit, bude potřebovat roky. Jedná se nejen o zmiňovanou novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také o další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí.

„Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Jak situaci na trhu s nemovitostmi vnímáte vy?

 

5 triků realitních makléřů, které zavání nekalostí. Na co si dát pozor?

Ať už se nemovitost chystáte prodat nebo ji naopak koupit, mohou na vás číhat různá rizika. Zvlášť pokud narazíte na nepoctivou realitní kancelář nebo makléře, který se neštítí podrazů, může se vám život pořádně zkomplikovat. Naštěstí existují varovné signály, jež by vás od jednání se „šmejdy“ měly odradit. Seznámíme vás s nimi.

geosan development