Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Bydlení snů: Jaký je ideální domov pro většinu Čechů?

Každý si pod „bydlením snů“ představí něco jiného. Někomu se vybaví rozlehlý měšťanský byt ve starém činžáku s vysokými stropy a parketovými podlahami. Jinému ryze moderní byt v novostavbě. Někdo by se zase rád přestěhoval do dřevostavby na samotě. Bydlení, které nakonec zvolíme, bývá většinou výsledkem kompromisů. Velkou roli při výběru bytu nebo domu hraje totiž stav nemovitosti, lokalita a pochopitelně také finance. I proto se například lidé z Prahy stěhují do středních Čech, kde za menší peníze pořídí lepší bydlení – třeba rodinný domek nebo větší byt.

To dokazují i průzkumy, které zjišťují, jak se Češi k bydlení staví. Poslední takový uspořádala společnost NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu. Dvě třetiny dotázaných uvedly, že hledají nemovitost v dobrém stavu. Pro stejné množství respondentů hraje klíčovou roli klidná lokalita. A pro většinu (70 %) jsou důležité o celkové náklady na provoz domácnosti.

Chceme velké byty, kupujeme menší

Téměř polovina lidí pak považuje za zásadní celkovou velikost nemovitosti. Ideální bydlení má podle 37 % dotázaných rozlohu 101–200 metrů čtverečních, dalších 34 % lidí pak touží po prostoru 71–100 metrů čtverečních. Do 70 metrů čtverečních se chce vejít 17 % lidí a zbylých 12 % sní o nemovitosti větší než 200 metrů čtverečních.

„Přestože lidé většinou touží po nemovitosti okolo 100 metrů čtverečních, nejprodávanější jsou byty 2+kk o rozloze okolo 60 metrů čtverečních. Důvodem jsou jednak ceny nemovitostí a také minimální úspory domácností. Ve většině případů lidé také preferují novostavbu před starší nemovitostí, a to z důvodů nižších provozních nákladů,“ komentuje situaci na realitním trhu realitní makléř Martin Březina.

Při výběru bydlení se Češi řídí také lokalitou – rozhodující je přitom dobrá dopravní dostupnost. Zda je u nemovitosti dostatek parkovacích míst, bude při výběru nového bydlení zvažovat jen každý pátý Čech. Přes 40 % respondentů chce žít v místě, kde je dostatek zeleně. Celých 37 % lidí potom vyzdvihlo přátelské sousedské vztahy nebo dobrou občanskou vybavenost – podstatné je zejména blízkost školy či školky, případně pracoviště.

Začít šetřit na bydlení co nejdříve

Nemalou roli při výběru bydlení hrají rovněž finance. Jak už jsme psali, ceny nemovitostí jsou nyní vysoké, dobrých bytů na trhu ubývá, hypotéky zpřísnily – to vše se promítá do zdražování realit. Proto by lidé měli začít šetřit na vysněné bydlení co nejdříve. „Podle doporučení České národní banky je třeba mít pro koupi nemovitosti naspořeno alespoň 20 % její pořizovací ceny. Myslete na to, až budete vybírat nový domov pro sebe nebo pro své děti,“ doporučuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Byty zdražily hlavně v Praze, a tak se lidé žijící v metropoli rozhlíží i v přilehlých oblastech. Podle portálu Bezrealitky.cz se Středočeský kraj připravuje na pravděpodobně největší příliv nových obyvatel ve své historii. „Pokud bude pokračovat aktuální trend na trhu s bydlením, z Prahy se do něj v následujících letech přestěhují tisícovky domácností. Za pražské platy si zde totiž pořídí výrazně lepší a kvalitnější bydlení než v hlavním městě,“ uvádí Hendrik Meyer.

Některé platy na pražské byty nestačí

Průměrná česká mzda v posledním čtvrtletí rostla 5,2% tempem. V Praze byl tento růst sice nižší, jen 2,3 %, ale i tak je Praha jediný region v republice, kde je hrubá mzda vysoko nad celorepublikovým průměrem.

Podle ČSÚ si průměrný Pražan vydělá 39 309 korun hrubého. Jenže optikou cen nemovitostí si za tento plat pořídí ve svém městě méně než obyvatelé ostatních krajů. Na rodinný dům v Praze může zapomenout – odkládal by na něj celou hrubou mzdu 25 let. Byt pořídí za 12 celoročních hrubých mezd. Obojí je nejvíce z celé republiky.

Pokud však svůj zájem směřuje za hranice Prahy, situace se výrazným způsobem mění – na středočeský dům postačí necelých 12 pražských platů, na byt dokonce méně než 6. Kdo navíc nemovitost vybere v dohledné době, vyhne se zdražování, které zájem Pražanů pravděpodobně vyvolá.

Kolik mezd zaplatí Pražan kupující nemovitost ve středních Čechách?

  • Rodinný dům ve Středočeském kraji – 11,7 průměrných pražských mezd
    (dům v Praze 25,6 pražských mezd)
  • Byt ve Středočeském kraji – 5,7 průměrných pražských mezd
    (byt v Praze 11 pražských mezd)

Zájem o bydlení mimo Prahu roste

Pro Středočeský kraj by nával nových obyvatel mohl znamenat postupné zdražení nemovitostí, zároveň s tím však výrazné oživení některých lokalit. „Na realitním trhu sledujeme zcela přirozený jev, který v minulosti potkal i jiné evropské metropole. Dá se očekávat, že v následujících letech bude bydlení ve Středočeském kraji plnohodnotnou a běžně zvažovanou variantou pro většinu Pražanů, kteří budou plánovat svůj budoucí život,“ dodává Hendrik Meyer.

Na rozdíl od Prahy, která své možnosti pomalu vyčerpává, nabízí Středočeský kraj dostatek různorodých nemovitostí a má z mého pohledu potenciál přijmout až třicet tisíc nových obyvatel v následujících pěti letech. Podle Meyera tak vznikne nová generace středočeských obyvatel, která oživí menší středočeská města i vesnice. Jediným limitem tohoto trendu by se mohla stát dopravní infrastruktura – většina nových obyvatel totiž bude chtít i nadále pracovat v Praze.

Pro Středočeský kraj to bude znamenat intenzivní práci na snižování dojezdových časů hromadné dopravy do hlavního města. Ve spolupráci se státními firmami bude třeba zvyšovat kapacitu železničních tratí a podnítit výstavbu nových, především ve formě takzvaných ‚středočeských tramvají‘. Dále pak vystavět chráněná parkoviště pro auta a kola u přestupních uzlů. Pokud se to nepodaří, bude to znamenat jen další nárůst automobilové dopravy na hlavních silničních tepnách.

Přestěhovali byste se z pražského bytu do domku ve středočeské vsi? A jaké je vaše bydlení snů?

 

 

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development