Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Bydlení v Praze: Víme, které lokality jsou oblíbené a kde se staví nové byty

Poptávka po bytech je tradičně největší v Praze. Mezi částmi metropole ale existují rozdíly. Některé čtvrti jsou populárnější než druhé, což se odráží i na ceně nemovitostí. Vysoký zájem o vlastní bydlení vyhnal ceny reality nahoru a u dobrých novostaveb se dveře netrhnou. Zjistili jsme, které pražské čtvrti jsou aktuálně nejoblíbenější, kde se staví nové byty a kolik v průměru za nový byt zaplatíte.

Začneme v samotném srdci Prahy. Nejdražší rezidenční lokality totiž kopírují historické čtvrti metropole. Jde hlavně o Staré Město, Josefov, Malou Stranu a Hradčany. Draho je také ve vilových čtvrtích Bubeneč, Střešovice, Dejvice nebo Troja. Za nimi lehce zaostávají některé části Smíchova a Vinohrad se svou secesní zástavbou. Chutě investorů se ale v poslední době proměňují a společně s tím, jak se lidé znovu vrací bydlet do měst roste hodnota nemovitostí v blízkosti zeleně, typicky jde o Podolí, Braník nebo Hlubočepy.

Dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější lokality v metropoli Praha 5 a Praha 9, případně Praha 4. Právě tady se v posledních letech prodává nejvíce nových bytů. Atraktivní je pro investory také Smíchov, zájem roste o byty ve Vysočanech a Libni. Naopak nejmenší zájem je tradičně o byty v centru Prahy, konkrétně v Praze 1 a v Praze 2. Má to dva důvody. Byty jsou tady drahé a panující turistický ruch není vždy příjemný pro běžný život.

Podle čeho lidé vybírají lokalitu v Praze?

  • Stále důležitější je dostatek zeleně v okolí.
  • Cenu nemovitosti navyšuje blízkost stanice metra.
  • Rozhodující je také občanská vybavenost.

Výše uvedená kritéria splňují hlavně byty v okrajových částech Prahy. Dopravní obslužnost se vylepšuje, zeleň je na okraji metropole dostupnější, přibývá místních školek, obchodů nebo hospůdek.

O ceně bytu pochopitelně rozhoduje také lokalita. Nemovitosti jsou tradičně dražší v centru města. U nových projektů hraje pochopitelně roli i cena pozemků, protože ve středu města se prodávají draze.

Průměrná cena bytu v Praze narostla

V letošním roce průměrná cena nového bytu v Praze opět vzrostla. Na konci letošního pololetí se podle údajů developerů pohybovala v průměru kolem 92 900 korun za metr čtvereční. Podle výpočtu serveru Valuo.cz jsou byty u stanice metra o 10 % dražší než vzdálenější nemovitosti.

  • Průměrná cena bytů na trase A je 106 tisíc korun a meziročně ceny vzrostly o 15 procent.
  • Průměrná cena bytů na trase B je 87 600 korun a meziročně ceny vzrostly o 13 procent.
  • Průměrná cena bytů na trase C je 81 100 a meziročně ceny vzrostly o 12 procent.

Poznámka: Ceny se týkají novostaveb nebo bytů po rekonstrukci ve vzdálenosti do jednoho kilometru od metra.

Nejvyšší ceny zůstávají ve dvou centrálních částech Prahy, kde cena za metr čtvereční výrazně přesahuje 100 tisíc korun. Statistika v těchto lokalitách však vychází z menšího počtu rezidenčních projektů, kterých je zde oproti ostatním částem hlavního města výrazně méně. Nad stotisícovou hranici se letos dostala také Praha 8. Naopak nejlevnější zůstávají Praha 9 a 4, které patří mezi zájemci o nové bydlení dlouhodobě k nejvyhledávanějším,“ uvedl cenové statistiky hlavní analytik EKOSPOLU Matyáš Hančl. Nutno dodat, že tyto ceny nejsou koncové – pokud chcete sklep, garáž nebo vlastní parkovací stání, připlatíte si.

Čtěte také: Hypotéky zdražily. Dosáhnete ještě na úvěr na bydlení?

Protože zdražily nejen byty, ale také hypotéky, roste zároveň poptávka po levnější, takzvaných secondhandových bytech. Jedná se o nemovitost, kterou už vlastnil někdo jiný, než developer. Může jít třeba i o nový byt starý jen pět let, stejně tak o byt z padesátých let, kde se vystřídalo hned několik vlastníků.

Kde se v Praze staví nové byty?

I přes ztenčující se počet pozemků vhodných k výstavbě nových bytů se v Praze staví. Například v Praze 5 vyrostly nové byty Rezidence Neklanka, a to mezi Pavím vrchem a Radlickým údolím. Projekt tak splňuje většinu současných požadavků na bydlení: je blízko zeleně, v místě je veškerá občanská vybavenost, v blízkosti je stanice metra (Radlická) a na Pražský okruh je to minuta jízdy autem.

Nové byty vyrůstají také v pražských Letňanech v Praze 9, a to v rámci projektu Element. I zde se spojuje blízkost zeleně, výborná dopravní dostupnost a občanská vybavenost – v blízkosti je obchodní dům nebo sportoviště.

Bydlení nedaleko centra Prahy a zároveň mimo ruch hlavního města blízko zeleně slibuje projekt Viladomy Zbuzany. Nové byty jsou vhodné zejména pro lidi pracující v Praze, kteří chtějí využívat benefity, jež metropole nabízí, a zároveň se nechtějí vzdávat klidného života s venkovskou atmosférou.

Jakou lokalitu v Praze byste si pro bydlení vybrali vy?

Foto: Geosan Development

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development