element letňany

Magazín o bydlení

Byt po rekonstrukci, nebo před? Jakému bydlení dát přednost?

Rozhodujete se, zda koupíte byt po rekonstrukci, abyste se hned mohli nastěhovat, nebo dáte přednost bytu, jenž potřebuje úpravy? Jaké jsou výhody a nevýhody obou variant? A co vychází lépe finančně?

V inzerátech, které prezentují byty k prodeji, vypadají lépe vždy ty rekonstruované. Jsou načančané, jen se nastěhovat. Říkáte si, že by to bylo tak snadné: vyřídit si hypotéku v bance, přinést si bedny s oblečením a hned bydlet. Tahle varianta rozhodně uspoří váš čas a nervy s plánováním rekonstrukce. To ale neznamená, že je i finančně nejvýhodnější. Nikdy nevíte, jak rekonstrukce proběhla a zda pod nově položenou podlahou nebují plíseň.

Pořizování nového bydlení, bytu nebo domu, je vždy o kompromisech a stanovení priorit. Vedle místa vybíráte i dispozice bytu, jeho orientaci, umístění nebo se právě rozhodujete, zda dát přednost dražšímu rekonstruovanému bytu, nebo levnějšímu bytu, který si ale vyžádá stavební úpravy. Na kolik taková rekonstrukce panelového bytu 3+1 vyjde, si můžete přečíst tady.

Výhody a nevýhody bytu před rekonstrukcí

Byt, který je před rekonstrukcí má dvě zásadní výhody: je levnější než zrekonstruovaný byt a můžete si ho přetvořit podle svých představ. Jinak řečeno, nemusíte se smiřovat s oranžovými dlaždičkami v koupelně, když byste si přáli modré. Nespornou výhodou je i kontrola průběhu rekonstrukce. Můžete si být jisti, že předchozímu majiteli šlo opravdu o kvalitu? Nebo šil rekonstrukci horkou jehlou, aby zvýšil cenu bytu a nakonec ho výhodně prodal?

Samozřejmě, koupit byt před rekonstrukcí, ať už v paneláku nebo ve starším činžáku s sebou nese i několik nevýhod, na které musíte pamatovat.

 • K ceně bytu je třeba připočítat náklady na rekonstrukci. Podívejte se na vzorovou kalkulaci.
 • Pokud byt potřebuje kompletní rekonstrukci (koupelna, kuchyně, rozvody, podlahy), nemůžete se nastěhovat hned.
 • Rekonstrukce vyžaduje čas a často představuje i nápor na nervy (jednání s řemeslníky).
 • Rekonstrukce nemusí dopadnout podle vašich představ, i když se opravdu snažíte.

Na druhou stranu, k rekonstrukci bytu můžete přistoupit i pozitivně: naučíte se nové práce, jako je třeba štukování, můžete popustit uzdu fantazii a kreativitě. Rekonstrukci můžete provádět i postupně. Místnost po místnosti.

Byt po rekonstrukci má také své výhody

Ne vše ale hovoří pro koupi bytu před rekonstrukcí. Také zrekonstruovaný byt má své výhody. Jeho cena je konečná. Nemusíte počítat s dalšími náklady na úpravy. Nemusíte ani čekat a nastěhujete se hned. Pokud vám byt navíc vyhovuje dispozičně a vybavení ladí vašemu oku, není co řešit.

Rekonstruovanému bytu dejte přednost, pokud

 • Vám vyhovuje z hlediska dispozic. Nebudete muset vybourávat příčky nebo je naopak stavět.
 • Líbí se vám kuchyňská linka a nebudete ji tak za měsíc nebo dva likvidovat, abyste investovali dalších 80 tisíc korun do nové.
 • Jste spokojeni s koupelnou. Vyhovuje vám barva obkladů i vzhled baterií. Jste smířeni s tím, že v koupelně je vana místo sprchového koutu nebo naopak.
 • V bytě jsou nové rozvody i podlahy a vyměněná okna, takže vás nečekají žádné investice navíc.
 • Rekonstrukce je kvalitní. To dokáže posoudit především odborník, proto si ho na prohlídku bytu přiveďte.

Sepište si seznam preferencí

Někde bydlíte. A asi tušíte, co vám v současném domově chybí a co by mělo vaše nové bydlení mít. Proto si sepište seznam preferencí. I to vám může pomoci se rozhodnout, zda je pro vás lepší byt před nebo po rekonstrukci.

Možná toužíte po propojení obýváku s kuchyní, ale zrekonstruovaný byt, který se vám jinak líbí, má obě místnosti oddělené? Potom raději dejte přednost bytu před rekonstrukcí a dispozičně si ho upravte. Nebo hledáte byt, ve kterém zbude místo na malou pracovnu či nutně musíte mít balkon, abyste mohli pěstovat květiny? I to nakonec může rozhodnout o tom, zda dáte přednost bytu zrekonstruovanému nebo před stavebními úpravami.

A tady je ještě další klíč, který vám může pomoci se rozhodnout.

Pro rekonstruovaný byt se rozhodněte, když

 • Vás rekonstrukce děsí a přijde vám příliš složitá.
 • Nemáte na rekonstrukci čas nebo nervy.
 • Chcete mít náklady na bydlení pod kontrolou.

Naopak byt před rekonstrukcí zvolte, když

 • Milujete vybírání dekorů, plánování a organizaci.
 • Nemusíte se stěhovat ihned a máte čas.
 • Chcete si byt zařídit podle svých představ.

A co cena?

Klíčovou roli při výběru nového bydlení hraje pochopitelně hlavně cena. Rozpočet ani hypotéka nejsou napínací. Nerekonstruované byty jsou sice levnější, ale je nutné připočítat náklady na vybourání příček, nové rozvody, položení podlah nebo instalaci kuchyňské linky. A kdo už rekonstruoval, dobře ví, že rozpočet se hýbe, většinou směrem nahoru. Naopak rekonstruovaný byt by vás už neměl stát v ideálním případě ani korunu navíc.

Jakému bydlení dáváte přednost vy? Rekonstruovanému, nebo před rekonstrukcí?

element letňany

Jak vydělat na volném bytě? Studentský pronájem je výnosný

S končícím létem se po bydlení v univerzitních městech rozhlíží tisíce studentů. Pokud vlastníte byt nebo aspoň pokoj, můžete na nemovitosti vydělat. Jaké byty si studenti nejraději pronajímají? Na co při pronájmu myslet a jaké jsou aktuální trendy na realitním trhu?

Drahé byty zvyšují poptávku po domech a pozemcích. Kam se lidé nejčastěji stěhují?

Utáhnout v Praze hypotéku je čím dál tím náročnější. Ačkoli zdražování bytů zpomalilo, kvůli vyšším úrokovým sazbám a přísnějším podmínkám bank, se pro některé rodiny staly byty v hlavním městě nedostupné. Podobná situace je i v dalších velkých městech Česka. A tak se lidé stěhují do jejich okolí do rodinných domků. Kvůli zvyšujícím se cenám pozemků snižují své nároky na jejich velikost.

geosan development