element letňany

Magazín o bydlení

Vzorová kalkulace rekonstrukce panelového bytu 3+1. Vyplatí se?

Zvažujete pořízení vlastního bydlení a váháte, zda investovat do staršího panelového bytu, nebo do dražší novostavby? Kolik stojí rekonstrukce bytu 3+1? Vyplatí se? Nebo je výhodnější rovnou nový byt?

Lidé chtějí čím dál více bydlet stylově, pohodlně a moderně. Limitem jsou ale finance. Ať už vlastní, našetřené, nebo vypůjčené od banky. Hypotéka je závazek a investici do vlastního bydlení je proto třeba pořádně zvážit. A hlavně spočítat. Mladé páry, které plánují založení rodiny, zpravidla uvažují nad dvěma řešeními – koupí staršího bytu za nižší náklady, který si mohou zrekonstruovat, nebo koupí dražšího, ale zcela nového a moderního bytu.

Co od bydlení očekáváte?

Ještě před tím, než přijde na řadu kalkulačka a počty, je třeba zvážit, co od bydlení očekáváte. Jaké jsou vaše sny a představy?

 • Toužíte po obýváku propojeném s kuchyní?
 • Chcete mít doma velkou rohovou vanu?
 • Je pro vás důležitý balkon nebo rozměrná terasa?
 • Budete chtít rekonstrukci věnovat týdny a měsíce práce?
 • Nebo se chcete rovnou nastěhovat a bez starosti bydlet?

To je jen několik málo bodů, nad kterými byste měli uvažovat, pokud přemýšlíte nad pořízením vlastního bydlení a na jednu misku vah pokládáte panelový byt a na druhou byt v novostavbě. Pochopitelně, preference jsou individuální, proto si je neváhejte vypsat na papír. Pro někoho může být důležitý výtah v domě, pro jiného extra koupelna pro hosty nebo koutek, kde si zařídí pracovnu. Bude to především váš byt – váš život.

Kolik stojí rekonstrukce panelového bytu 3+1?

Na jedné straně jsou přání, na druhé konkrétní rozpočet. Je rozdíl, pokud vám na rekonstrukci panelového bytu zbude 250 tisíc nebo 500 tisíc korun. A potom je už vše jen o kompromisech, zvolených materiálech a také o tom, jak moc přiložíte ruku k dílu. Někteří lidé si na rekonstrukci najmou firmu, jiní organizují jednotlivé řemeslníky nebo se do prací pustí svépomocí. Jaké to má výhody a nevýhody si můžete přečíst v článku Koho vybrat při rekonstrukci bytu? Firmu, živnostníka nebo sebe?

Rozpočet rekonstrukce panelového bytu se bude odvíjet i od toho, zda budete měnit dispozice – populární je například změna 3+1 na 4+kk, kdy spojíte kuchyni s obývacím pokojem a vznikne tak příjemný sdílení prostor. Vybourání příček nebo naopak jejich výstavba pochopitelně ukrojí další část z vašeho rozpočtu.

Při rekonstrukcích panelového bytu je typické, že se mění rozvody elektřiny, které mohou být zejména u starší výstavby zastaralé, vybourává se jádro, demontuje se stará kuchyňská linka, strhávají se staré PVC podlahy, aby se mohly položit nové. Důležité je si na základě vašich priorit stanovit harmonogram prací. S tím vám pomůže pochopitelně i firma, pokud si ji na rekonstrukci bytu objednáte.

Celková rekonstrukce bytu zpravidla zahrnuje

 • Elektroinstalace, vodoinstalace, odpady, podlahy, výměnu oken a dveří, vyzdění bytového jádra a kuchyně, budování nové koupelny, úpravu příček.

Základní rekonstrukce bytu, která nebude příliš náročná na materiály nebo změnu dispozic, začíná na nějakých 100 tisících korunách, a to včetně projektu. Firmy, které rekonstrukce realizují, mají zpravidla na svých stránkách orientační ceník. Některé firmy uvádějí, že rekonstrukce bytu 3+1 začíná zhruba na 250 tisících korunách. Rekonstrukce bytového jádra vyjde asi na 100 tisíc korun a rekonstrukce koupelny na 70 až 80 tisíc korun.

Orientační ceník rekonstrukce bytu

 • obklady a dlažby – 350 Kč/metr čtvereční
 • štukování – 120 Kč/metr čtvereční
 • sádrokartonové stropy – 550 Kč/metr čtvereční
 • sádrokartonová příčka – 600 Kč/metr čtvereční
 • plovoucí podlahy – 200 Kč/metr čtvereční

Pro řadu rodin je při rekonstrukci důležitá kuchyně. Ceny za jeden metr čtvereční kuchyňské linky se pohybují kolem 12 až 15 tisíc korun. Záleží opět na preferencích – levné kuchyňské linky, které nejsou vyráběné na míru, stojí pochopitelně méně.

Do plánů na rekonstrukci bytu je nutné zahrnout nejen vybourání jádra, což je pochopitelně nejvíc viditelné. Je nutné počítat i s drobnými úpravami, jako je například tmelení nebo broušení podlah, pokud jsou v bytě například parkety. Celková rekonstrukce bytu tak může obsahovat nespočet jiných položek: vyrovnání povrchů stěn a podlah, instalace žaluzií, montáž bezpečnostních dveří, výměna interiérových dveří nebo obložkové zárubně, osvětlení a elektrospotřebiče. V konečné faktuře za rekonstrukci bytu se samozřejmě objeví také likvidace původního zařízení nebo odvoz materiálu.

Vyplatí se rekonstruovat byt, nebo koupit nový?

A jsme opět u otázky, na kterou není snadné odpovědět. Vyplatí se koupit starší byt a rekonstruovat ho? Například panelový byt 3+1 před rekonstrukcí se v Praze nyní prodává v průměru za 3,5 milionu korun. To znamená, že v takovém bytě je ještě původní kuchyně, podlahy nebo rozvody. Za kompletní rekonstrukci zaplatíte v průměru od 250 do 500 tisíc korun, což znamená, že výsledná cena bydlení bude od 3,75 milionů korun do 4 milionů korun. Za 3+kk nebo 3+1 v novostavbě či v developerském projektu zaplatíte zhruba od 3,5 do 5,5 milionů korun. Záleží pochopitelně na lokalitě, dispozici a velikosti bytu.

element letňany

Praha už nestačí. Lidé hledají bydlení ve středních Čechách

Nedostatek bytů v hlavním městě a jejich vysoké ceny nutí Pražany hledat bydlení za hranicí metropole. Podle propočtů developerů by se v Praze mělo stavět kolem 10 tisíc bytů ročně, což je zhruba stejně jako v Mnichově. V reálu jich tady vzniká mnohem méně. Proto se lidé stále častěji stěhují do regionů, zejména do středních Čech. To menším obcím a městům způsobuje nemalé potíže a byty zdražují i tady.

 

Na dlouhodobý nedostatek bytů v Praze poukazují dlouhodobě developeři i realitní makléři. Protože ale lidé chtějí bydlet, staví se jinde – konkrétně tam, kde vyřízení stavebního povolení netrvá roky. Trh si tak podle Pavla Klimenta z KPMG pomáhá výstavbou za hlavním městem. Potíž je ale v tom, že příjezdové cesty bývají zatížené dopravou a z řady měst a vesnic už přestává být Praha dojedná. Toho si všímají i starostové některých středočeských obcí a měst.

 

Bydlení za Prahou je dostupnější

Nápor Pražanů, kteří opouštějí hlavní město, tak způsobuje nemalé potíže. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozornil Martin Kupka, starosta Líbeznice.

 

Zatímco dříve lákala Pražany do přilehlého regionu hlavně touha po bydlení v přírodě a po domku se zahradou za cenu bytu, dnes mají jiné důvody. Ceny pražských bytů v novostavbách totiž mnohdy atakují hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční, a tak už nejsou pro běžně vydělávající rodinu dostupné. „Nůžky se otevřely. Dostupnost bydlení v Praze se snížila, ve Středočeském kraji vztaženo k metropoli narostla,“ dodal Pavel Kliment.

 

Středočeský kraj navíc výstavbu nezanedbává. Jen loni se tady stavební firmy pustily do výstavby 459 bytů na 100 tisíc obyvatel. V metropoli to bylo pouze 322 bytů na 100 tisíc obyvatel. A tento nepoměr může ještě narůstat.

 

Oblíbené jsou Říčany i Jesenice

Už dříve si lidé z Prahy oblíbili přilehlé obce a městečka. V kurzu jsou hlavně takové, které od metropole dělí vzdálenost do 30 kilometrů. Přilehlejší obce, jako jsou Říčany nebo Jesenice, jsou přitom už na pokraji svých možností. Kvůli dojíždění za prací se pak na silnicích táhnou dopravní zácpy.

 

Přesto tady poptávka po bydlení roste, což má vliv i na ceny nemovitostí. Příkladem jsou právě Říčany, kde je v současné době největší poptávka po novém bydlení. „Ve městě je obecně silný přebytek poptávky nad nabídkou. Žádané jsou všechny kategorie nemovitostí od malých bytů, přes chaty, levnější i dražší domy, luxusní vily, menší stavební parcely až po pozemky na luxusní sídlo,“ sdělil realitní makléř Jan Bareš.

 

Například průměrná cena panelového bytu v Říčanech se už vyšplhala na 70 tisíc korun za metr čtvereční. Malé byty po rekonstrukci se pohybují okolo 85 tisíc korun za čtvereční metr. Sehnat ve městě byt v novostavbě, je nyní v podstatě nemožné. Nové bytové domy tu sice v posledních letech vyrostly, jenže co se postaví, se ale téměř okamžitě prodá, a to za částky kolem 100 tisíc korun za metr čtvereční menšího bytu a 80 tisíc u bytů velkých. „Rovněž kvalitních stavebních pozemků je jako šafránu. Většinu těch, které jsou ještě v nabídce, je komplikované připojit na sítě,“ upozornil Jan Bareš. Průměrná cena stavebních parcel se podle údajů společnosti M&M Reality pohybuje okolo 5 tisíc korun za metr čtvereční.

 

Zdražuje i bydlení za Prahou

Podobná je i situace v Jesenici, kde ceny menších bytů do 50 metrů čtverečních v posledních letech vzrostly o statisíce. Je zřejmé, že stěhování proměňuje skladbu vesnic, takže například Jesenice už dávno není vesnicí se starousedlíky. Vznikla tu řada novostaveb, v některých částech dokonce nová sídliště a další výstavba se plánuje.

 

Svůj podíl na tom má i pracovní uplatnění. „Příležitostí je v okolí dostatek, podniky se tady množí jako houby po dešti. Nedávno se rozšířila místní základní škola, nová základka se staví ve vedlejší vesnici, vznikají tady soukromé školky,“ všiml si realitní makléř Petr Török.

 

Některé byty v Jesenici zdražily do roku 2016 až o polovinu. Nahoru šly i pozemky, jež za poslední tři roky podražily zhruba o 2 tisíce korun na metr čtvereční. Dosáhly tak horní hranice okolo 8 tisíc korun za jeden čtvereční metr. Rozmach by do budoucna mohl být umocněn také plánovanou trasou metra D, která má končit právě v Jesenici.

 

Velmi silnou poptávku po nemovitostech, prudký nárůst cen i značné populační přírůstky lze sledovat i v dalších městech na dosah Prahy, například v Hostivici, Chýni, Dobřichovicích, Černošicích nebo v Berouně. V tomto velkém středočeském městě v posledních letech rovněž vzniká nová výstavba. Další lokalitou za Prahou jsou Zbuzany, kde nedávno vyrostly nové viladomy.

 

„Obecně jsou to města buď těsně u Prahy, nebo pak až do 30 kilometrů od ní, nacházejí-li se v blízkosti dopravních tepen. Vzhledem k tomu, že v metropoli již v podstatě nepořídíte rodinný dům za cenu pod 8 milionů korun, navíc jsou vlivem opatření ČNB pro lidi hůře dostupné hypoteční úvěry, je logické, že zájem o nákup nemovitostí v těchto lokalitách prudce roste,“ dodal realitní makléř Jan Martina.

 

Řešením je i nájemní bydlení

Kromě stěhování se za Prahu mají lidé, kteří nedosáhnou na byty v Praze ještě další možnost: jít do nájmu. I zde je ale patrné zdražování. Průměrný čistý nájem bez služeb byl v metropoli ke konci roku 3 540 korun za metr čtvereční. Růst by mohl i v příštích letech. Poměr obyvatel, kteří bydlí v nájmu, je ve srovnání s jinými městy v Praze je ale zatím stále velmi nízký. Důvodem je mimo jiné i dostupnost bydlení v 90. letech minulého století, kdy byly hypotéky vůči platům relativně levné.

 

Investici do vlastního bydlení chápe většina lidí jako dobrou strategie pro zajištění se na stáří. Aby si ale mohla dovolit koupi bytu v Praze střední třída, muselo by podle developerů město odblokovat povolování bytů, které je nyní zdlouhavé, často trvá až 10 let. Větší nabídka bytů by pak mohla pomoci stlačit ceny opět dolů.

 

Pokud se ale bude povolovat tak málo bytů jako v posledních letech, bude v roce 2030 chybět v Praze 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba 200 tisíc lidí. Ve městě už nyní chybí zhruba 20 tisíc bytů.

Odstěhovali byste se kvůli vlastnímu bytu za Prahu?

Daň z nemovitosti zaplaťte do konce května. Jak na to?

S vlastnictvím bytu nebo domu je spojená řada povinností. Jednou z nich je i platba daně z nemovitosti. Už od poloviny dubna finanční úřady ve vlnách rozesílají ve složenky více než 3,3 milionům majitelů nemovitostí v České republice. Ti mají za zaplacení daně čas do konce května. Pokud je platba vyšší než 5 tisíc korun, je možné si ji rozdělit do dvou splátek. První je potřeba zaplatit do konce května, druhou stačí doplatit do konce letošního listopadu. Daň z nemovitých věcí je jediná z daní, která se přiznává a platí dopředu.

geosan development