Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Byty bez realitky: Při koupi ušetříte, ale vyplatí se to?

Hledáte vlastní bydlení? Chcete si koupit nový byt a váháte, zda ho pořídit přes realitku? Jaké jsou výhody a nevýhody nákupu bytu bez realitky? Jaké služby naopak realitní kanceláře poskytují a kdy se vyplatí je využít?

Nákup vlastní nemovitosti není jen tak. Čeká vás spoustu hledání, pátrání po zajímavých inzerátech a nabídkách. Pravděpodobně absolvujete několik prohlídek bytů, které vás zaujaly. A když konečně najdete svoji vysněnou nemovitost, nic neskončí, naopak.

Při koupi bytu či domu byste měli být vždy obezřetní, a to v případě, že ho kupujete bez realitky i přes ní. Vždy je třeba prověřit si, zda se na nemovitost nevážou exekuce nebo věcná břemena, zjistit si co nejvíce informací o majiteli a samozřejmě věnovat náležitou pozornost kupní smlouvě.

Bez realitky kupujeme byty kvůli úspoře

Celá řada vlastníků nemovitostí prodává byty, domy, pozemky a další nemovitosti na vlastní pěst, tedy bez služeb realitní kanceláře. Tato možnost se zdá příznivá jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího. Oba mohou ušetřit – kupující nemusí platit vyšší cenu, která narůstá díky provizi (ta u realitních kanceláří může činit mezi 4 až 10 % z ceny nemovitosti), a více peněz tak zbude i na vlastníka nemovitosti.

„Když jsem hledal nové bydlení, skutečně jsem pátral hlavně po serverech, kde inzerují přímo vlastníci nemovitostí. Prostě jsem nechtěl dávat peníze navíc realitní kanceláři, která si samozřejmě naúčtuje provize. Pořídil jsem dobře. S majitelem byla skvělá domluva, vše proběhlo bez problémů. Měl jsem to štěstí, že můj kamarád je právník, takže mi i zkontroloval smlouvy,“ podělil se s námi o zkušenost pan Martin K. z Prahy.

Ne vždy ale může nákup bytu bez realitky skončit úspěchem. „Nemám moc dobré zkušenosti s přímým nákupem nemovitosti bez realitní kanceláře. Na poslední chvíli jsem přes známého zjistila, že na dům, o který mám zájem je uvalena exekuce, a to už jsem málem podepisovala kupní smlouvu,“ řekla nám paní Hana N. z Kladna.

Čtěte také: Je lepší pronájem bytu bez realitky?

 

Když kupujeme byt na vlastní pěst

Nejen exekuce, které děsí stále více kupců, se mohou stát zádrhelem při nákupu bytu nebo jiné nemovitosti. Na co si ještě dát pozor, pokud se octnete v pozici kupujícího, který se zajímá o nemovitost prodávanou bez realitní kanceláře?

  • Zjistěte si co nejvíce informací o bytě, domě nebo jiné nemovitosti, která vás zaujala.
  • Prověřte si zejména to, zda na nemovitost není uvalena exekuce nebo věcná břemena.
  • Ověřte si vlastnictví nemovitosti prostřednictvím katastru nemovitostí.
  • Prověřte si stav bytu nebo závady nemovitosti.
  • Ověřte si, jaké jsou měsíční poplatky za energie nebo příspěvky do fondu.
  • Zkuste si zjistit, jakým způsobem funguje společenství vlastníků, případně družstvo.

Mimo to se připravte na fakt, že poplatkům se při nákupu bytu bez realitky stejně nevyhnete. Pokud chcete mít jistotu, že kupní smlouva je v pořádku a nevyplývají z ní pro vás žádné negativní skutečnosti, bude vhodné nechat ji prověřit či sepsat zkušeným právníkem. Při převodu financí z kupce na vlastníka nemovitosti je vhodné využít notářskou úschovnu. Samozřejmě v případě, že si budete brát hypotéku bude nutný také odhad ceny nemovitosti.

V čem dobrá realitka pomáhá?

Nákup nemovitosti bez realitky je vhodný pro aktivní lidi s dostatkem času, kteří budou věnovat celé záležitosti potřebnou energii. Prodej, resp. koupě bytu nebo jiné nemovitosti je relativně náročnou záležitostí. Dobrá a zavedená realitní kancelář vám v této situaci přitom může podat pomocnou ruku.

Její služby můžete ocenit jako kupující již v samotném počátku hledání nemovitosti. Makléři totiž mají přehled o nabízených nemovitostech, takže vám mohou dát dobrý tip. Prodávající mají někdy problém s tím stanovit rozumnou cenu za byt či dům. Také v tomto případě může ve váš prospěch zasáhnout realitní makléř, který s prodávajícím bude vyjednávat o ceně. Dobře pracující realitní makléř, pro něhož není důležitý jen rychlý prodej a zisk, vás také upozorní na možné nedostatky nemovitosti.

V neposlední řadě realitní kanceláře poskytují také právní servis (příprava kupní smlouvy apod.), které jsou zpravidla v ceně provize. Kromě toho mají nasmlouvanou i spolupráci s bankami a jsou schopné vám zajistit výhodnější podmínky hypotéky nebo zajistit znalecké posudky za lepší ceny.

Samozřejmě, vše vždy záleží na lidech. Můžete mít štěstí na prodávajícího a pořídit byt bez realitky za skvělou cenu a bez jakýchkoli problémů. Na druhou stranu, můžete se plně spolehnout na realitní kancelář, ale ve výsledku zjistíte, že nepracovala správně. Proto si vždy vše raději ověřujte, buďte ostražití a i v případě pořizování bytu přes realitku si raději zjistěte její reference. Jde totiž v první řadě o vaše peníze a o váš majetek.

Jaký je váš názor? Jste zastánci pořízení bytu bez realitky? Nebo raději s realitní kanceláří?

Benkova Rezidence

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development