Villa Střížkovská

Magazín o bydlení

Chcete bydlet stylově? Podívejte se na 10 trendů v bydlení

Co byt, to originál. Každé bydlení má své dispozice a limity. Důmyslnost a nápaditost ale dokážou zázraky. A protože stylů a možností je nepřeberné množství, podívali jsme se na aktuální trendy v bydlení. Domům a bytům podle návrhářů nyní sluší hlavně tlumené tóny a přírodní materiály. Z barev vede především zelená, modrá nebo růžová.

Byt se stává domovem ve chvíli, když se v něm cítíte dobře. Mít židli, stůl a postel je sice fajn, ale potřebujete také místo, kde se můžete odreagovat. Pro někoho může takové místo představovat designové křeslo se starožitnou lampou, pro jiného je to velký kuchyňský stůl, za nějž se poskládá celá rodina. I když trendy každý rok diktují jiné barvy, styly nebo materiály, zůstává nadčasovost, která se nese ve znamení pohodlného bydlení.

Pohodlí a útulnost

Je to právě pohodlí a útulnost, která je hlavním rysem současného bydlení. Dost bylo anonymního sektorového nábytku a odtažitých materiálů. Harmonie a komfort jdou ruku v ruce s přírodními materiály. Zapomeňte proto na vše umělé. Pusťte do svého interiéru dřevo, barvy v přírodních odstínech a živé rostliny.

Světlo a jednoduchost

Dalším silným trendem, který pravděpodobně překoná řadu sezón, je zdrženlivost. Méně totiž znamená více. Pokud už má být něčeho více, tak hlavně světla a tlumených tónů, jež oživuje zelená barva, případně ještě zimní modř. Nábytek pořizujte ve světle béžové, světle šedé nebo bílé. Zajímavým designovým doplňkem na první pohled obyčejného nábytku se stávají neopracované dřevěné nohy pohovek.

Odstíny zelené i růžové

Aby tlumených tónů nebylo příliš, objevují se v interiérech i barvy. Moderní je hlavně zelená, modrá nebo růžová. Tóny můžete nápaditě kombinovat. Barvy, například na textilních doplňcích, které můžete snadno obměnit, vám pomohou navodit příjemnou atmosféru. Navíc budou působit svěže.

Souznění s přírodou

Více než kdy jindy je v interiérech akcentovaná příroda. To se projevuje hlavně zelenými a modrými tóny i touhou po skutečných rostlinách. Motivy listí nebo trávy se mohou objevovat i v částech bytu, kde byste je nečekali, například v koupelnách. Styl bydlení, v němž je zdůrazněna příroda, pomáhá vytvářet oázu pro odpočinek.

Rustikální a zemité tóny

Pokud je vám sympatický rustikální styl, nebojte se ho. Místo robustního nábytku ale sáhněte spíše po dřevěné podlaze a zařiďte interiér v zemitých a přírodních tónech. Do jisté míry nepohodlnou rustikálnost ztlumte textilními doplňky, polštáři nebo tkanými koberci. Záměrem je totiž vytvořit útulný domov.

Ve znamení hygge

Jestli někdo umí bydlet jednoduše a stylově, jsou to lidé ze severu Evropy. Zvlášť Dánové proslavili svůj hygge styl, jenž je jednoduchý, přitom velmi příjemný, vytváří prostor pro odpočinek a lenošení, eliminuje cokoli rušivého.

Podívejte se na 11 tipů, jak na hygge bydlení.

Drahé kameny

S opravdovostí souvisí i útlum umělých materiálů. Pokud toužíte po trendech, vpusťte do bytu opravdové kameny, nikoli jejich napodobeninu. Znovu se vrací mramor, oblíbený je achát nebo onyx. Tyto materiály jsou pochopitelně dražší, ale interiéru dodají originální nádech a mohou se objevit hlavně na detailech.

Květinové vzory

Stále ještě patří k trendům, které by vás neměly minout, pokud ve vás tepe romantická duše. Květinové vzory na závěsech, polštářích nebo na povlečení či ubrusech jsou žádoucí. Vyhněte se ale květinovým motivům na stěnách, zvlášť pokud jde o laciné tapety pořízené v supermarketech.

Kousek orientu

Pokud tíhnete k nápaditosti, mohlo by vás oslovit japonské umění Wabi-Sabi spatřující krásu v nedokonalostech. Vystavte si doma svůj výtvor! Například podomácku vyrobenou keramiku, ručně ušitý povlak na polštář, neuhlazené lněné textilie, vyřezávaný stojan na láhev vína. Cokoli, na čem se otiskla nedokonalost lidské ruky.

Zavěste si rostliny

Vertikální stěny plné rostlin nebo mechové koule se závěsnými rostlinami – to jsou pravé dekorace v roce 2018, které nesmí chybět v moderním domově. Nechte se jimi inspirovat. Do kuchyně pusťte bylinky. Osaďte parapet kořením. Zelené rostliny mohou zdobit i předsíň, pracovnu nebo koupelnu. Oživte proto své bydlení a vpusťte do něho hlavní trend současnosti – zeleň.

Jaký styl bydlení oslovil vás? Řídíte se aktuálními trendy, nebo svým vkusem?

Villa Střížkovská

Kde se v Praze staví nové byty?

Navzdory koronavirové krizi vrostl zájem o nové byty. A to i přesto, že ceny nových nemovitostí rostou – nejen v Praze, ale i v některých regionech. V metropoli se přitom bytů dlouhodobě nedostává. Podívali jsme se, kde se aktuálně staví a jak se trh s rezidenčním bydlením v posledních měsících proměnil.

Dopad pandemie koronaviru na nemovitostní trh není tak velký, jak někteří odborníci očekávali. Například podle nedávného šetření společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group se za první pololetí letošního roku se v Praze prodalo 2 400 nových bytů. To je jen o tisícovku méně než loni za stejné období.

Zájem je i o dražší byty

Nepotvrdily se ani předpoklady, že ceny nemovitostí půjdou dolů. V Praze narostla průměrná cena nových bytů z původních 106 392 korun na 108 261 korun za metr čtvereční. Cena mimopražských bytů stoupla z 60 053 na 61 933 korun za metr čtvereční.

„Dopad pandemie na ceny nových bytů se doposud nepotvrdil. Naopak sledujeme dvouprocentní nárůst cen oproti předcházejícím třem měsícům. Dochází k naplnění prognózy, že ceny realit v dobrých lokalitách z důvodu nedostatečné nabídky, vysokých cen projekčních a stavebních prací a zdlouhavých povolovacích procesů budou pravděpodobně i nadále stoupat, a to v řádu jednotek procent,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jinými slovy, zatímco hodnota peněz spíše klesá, u nemovitostí je to naopak. Jejich hodnota se průběžně zvyšuje. Zájemcům o bydlení hrají do karet i klesající průměrné sazby hypoték, a tak podle řady odborníků představuje investice do nového bytu perspektivní příležitost. „Do dalších měsíců lze očekávat, že se poptávka po bydlení bude ještě zvedat a celkové prodeje budou stejné jako před dvěma lety, nebo dokonce ještě vyšší,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Výstavba bytů v Praze

Trh s novými byty se ovšem dlouhodobě potýká s jejich nedostatkem. Získat stavební povolení je zdlouhavé, navíc například v Praze ubývá pozemků vhodných pro výstavbu. Přesto postupně v některých místech metropole vzniká nové rezidenční bydlení. „Nedávno jsme dokončili projekt v Letňanech se 107 byty. Ještě jsme nepřevzali stavbu od dodavatele, a už jsou všechny byty prodány,“ uvádí Petr Beneš, ředitel společnost Geosan Development.

Tato společnost pak pracuje také na rezidenčním projektu ve Zbuzanech u Prahy. „Zbuzany jsou – kromě Choťánek u Poděbrad, kde prodáváme pozemky pro výstavbu rodinných domů, náš jediný projekt mimo prahu. Zápasíme tam ale s povolovacím procesem. Projekt má územní rozhodnutí. Změnilo se však vedení radnice, které se postavilo proti projektu, a hází nám klacky pod nohy. Nemáme proto stále stavební povolení. Kromě tohoto projektu se ale nechceme příliš posunovat mimo Prahu. Tyto projekty jsou ještě mnohem citlivější na cenu než ty pražské,“ dodává Petr Beneš.

Geosan Development pak bude stavět byty také na pražském Chodově. Tady se plánuje komorní projekt dvou viladomů v původní zástavbě rodinných domů a vil na Praze 4. Výhodou lokality je blízkost místa Opatov. Byty by se měly začít prodávat příští rok.

V přípravě je také projekt Rezidence Radimova v Břevnově. Tato výstavba je zasazena do malebné části Břevnova přímo u břehu rybníka Vincentinum. Oblast je formovaná potokem Brusnice, který pramení nedaleko, a vděčí mu za svůj členitý reliéf. Před stovkami let se údolím pnuly rozsáhlé vinice. Později zde vznikl klášter Kajetánů. Nedávno revitalizovaný rybník je v současnosti obklopený zelení. Developer zde plánuje nejen bydlení, ale také další úpravy – vytvoří například nové koryto Brusnice, kterou tím vrátí na povrch terénu, a provede rozsáhlé úpravy parku v severní části projektu. Díky tomu vznikne příjemný prostor, kde budou moct rezidenti odpočívat a trávit volný čas.

Architektura a městské části

Stále větší roli při rezidenčním bydlení hraje architektura. „Snažíme se, aby naše projekty byly architektonicky zajímavé. Na druhou stranu jsou ale projekty, u nichž se kupci rozhodují jen podle ceny, třeba investiční byty určené na pronájem. Je to škoda. Dobrá architektura se netýká jen peněz, ale i nápadu. Architektura se neodehrává jen na fasádě, ale i v dispozičním řešení, jak pohodově se v bytech bydlí. Důležitý je výraz domu, jak je mohutný, jak zapadá do lokality. Jde o celkový koncept domu,“ konstatuje Petr Beneš.

Nové výstavbě bytů v Praze a v dalších velkých městech by mohla pomoci koordinovanější spolupráce s radnicemi a komunálními politiky. Aktuálně je spolupráce nastavena individuálně, protože každá městská část je jinak orientovaná, má jiné představy a potřeby, neexistuje osvědčený návod.

Dnes se spolupráce řeší především individuálně. „Stává se, že volby změní priority městské části. A mezi městskými částmi a developery stále panuje nedůvěra. Vše dlouho trvá, narážíme na obstrukce. Městské části se bojí, co na jejich území vznikne. Často tomu lidé, kteří mají rozhodovat, ani nerozumějí. Je to pochopitelné, protože to nejsou stavaři. Mám zkušenosti z Nizozemska. Tam je spolupráce komunálu a developerů mnohem užší. A možná i díky tomu jsou ve výstavbě dále než my,“ uzavírá Petr Beneš.

Jak na výstavbu nových bytů nahlížíte vy?

Potíže se sousedy? Podívejte se, jaká jsou vaše práva

Najít příjemné bydlení za dobrou cenu je v současné době náročné. Dobrých bytů je stále málo a nové se staví jen pomalu. Když už hezké bydlení najdete, může vám život znepříjemnit soused – například hlukem, nepořádkem na společné chodbě nebo pravidelným grilováním na balkoně, z něhož jde kouř do vašich oken. Co si v takové situaci počít?

geosan development