element letňany

Magazín o bydlení

Co přináší novela zákona o energetických štítcích budov 2015?

Musím, nebo nemusím mít při prodeji nemovitosti průkaz energetické náročnosti budov (PENB)? Jsem za průkaz zodpovědný já, nebo realitní kancelář? Opravdu je průkaz nutný u starých domů před rekonstrukcí? I takové otázky si pokládají majitelé nemovitostí, pro které je někdy obtížné se v legislativě upravující PENB zorientovat. Připravena je novela zákona o energetických štítcích budov. Podívejte se, jaké novinky zavádí, zda do chaosu kolem PENB konečně vnáší jasno a kdy začne platit.

Průkaz energetické náročnosti budov vstoupil na trh s nemovitostmi v roce 2009, kdy byl povinný při výstavbě nových objektů. Později nastala i povinnost předkládat PENB při prodeji nemovitostí – nových i starých staveb, bytů i domů. Očekávalo se, že PENB se bude objevovat u inzerátů s nabídkami nemovitostí. Majitelům se ale příliš nechce investovat do zhotovení PENB, který může v případě rodinných domů přijít na 3 až 10 000 korun (záleží na firmě, u které si necháte průkaz zpracovat, i na velikosti domu).

Co je PENB?

  • Průkaz energetické náročnosti budov bývá přirovnáván ke štítkům elektrospotřebičů. Dostal grafickou podobu, kde je nemovitost zařazena do některé ze sedmi kategorií („A“ – mimořádně úsporná až „G“ – mimořádně nehospodárná).
  • Průkaz má novému majiteli nemovitosti napovědět, jak náročný nový dům nebo byt z hlediska spotřeby energií bude. (Ukazuje tedy potřebu energií na vytápění, chlazení, osvětlení nebo větrání).
  • Současně je cílem usnadnit srovnání objektů z hlediska kvality obalových konstrukcí (zateplení).
  • PENB hodnotí budovu na základě celkové energetické náročnosti (tepelné ztráty prostupem, větráním), zohledňuje způsob vytápění, ohřev vody, osvětlení a do srovnání zahrnuje i pasivní zisky.
  • POZOR! Neplést s Energetickým štítkem obálky budovy – ta stavbu hodnotí jen podle kvality obalových konstrukcí (na základě průměrného součinitele prostupu tepla). Tento štítek není na rozdíl od PENB povinný.

Kdy začne platit novela zákona o PENB?

Původně měla novela zákona 406/2000 začít platit od 1. ledna 2015. Poslanecká sněmovna ale nestihla legislativu projednat včas. Podle posledních informací by mohla novela začít platit ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Novela zákona o PENB

Dva roky povinnosti zhotovit při prodeji nemovitosti průkaz energetické náročnosti budov ukázaly, že legislativa má své mouchy. Novela zákona přináší několik klíčových změn. Současně zpřísňuje i sankce za nedodržení zákona. Zvýšit se má také počet kontrol Státní energetické inspekce, která na dodržování legislativy dohlíží.

  • Zodpovědnost za PENB bude mít realitní kancelář. Jestli jste v poslední době kupovali dům, možná jste u některých inzerátů objevili, že nemovitost spadá do té či oné energetické třídy. Jenže ne všichni majitelé si průkaz nechali zhotovit. V takovém případě má realitní kancelář povinnost uvést u inzerátu nejhorší energetickou třídu G (samozřejmě to ne vždy dělá, protože se tím může zhoršit prodejnost objektu). Novela zákona říká, že za uvádění PENB u inzerátů bude realitní kancelář zodpovědná. Pokud u nabídky nemovitosti PENB zveřejněn nebude, může být pokutován majitel nemovitosti i realitní makléř (pokuta až 100 000 Kč).
  • Domy před rokem 1947 bez průkazu. Tato zpráva potěší určitě majitele starých domů postavených před rokem 1947, které neprošly rekonstrukcí a modernizací. Pokud se prodávající s kupujícím písemně dohodnou, že PENB není nutný, nemusí ho majitel zřizovat. Novela v tomto případě vychází z předpokladu, že staré domy spadají z velké většiny do nehospodárné kategorie. Výjimkou jsou pochopitelně rekonstrukce, u nichž je PENB povinný.
  • Kontrola kvality a jedinečnosti. PENB zpracovává celá řada firem a odborníků (někteří lépe, jiní hůře). Státní energetická inspekce bude mít posílený dohled nad kvalitou PENB, a to díky tzv. identifikátorům, kterými budou průkazy opatřeny. Snadno tak bude možné dohledat odborníka, který průkaz zpracoval. Tento krok přispěje i k ověření unikátnosti průkazu.
  • Průkaz dostanou i nedokončené stavby. Další významnou novinkou, kterou novela zavádí, je nutnost zpracování průkazu rozestavěné stavby v rámci kolaudace, resp. rekolaudace.
  • Obnovení průkazu při výměně kotle. PENB bude pravděpodobně nutné obnovit i při výměně kotle na vytápění nebo zařízení na ohřev vody. Instalace nového spotřebiče totiž proměňuje energetickou náročnost budovy.

Jaký je váš názor na PENB? Má smysl?

element letňany

Do jakého věku bydlet u rodičů? A jaké jsou dnes šance sehnat první byt?

Tři čtvrtiny mladých lidí v České republice si myslí, že bydlet u rodičů po třicítce je nepatřičné. Osamostatnit se většinou chtějí do pětadvaceti let. Dosáhnout na vlastní bydlení je pro ně ale složité. Dobrých bytů je na trhu málo, jejich ceny jsou vysoké a odborníci říkají, že zlevňování je v nedohlednu. Pomoci by podle mladých lidí měl stát. Někteří z nich zase spoléhají na rodiče nebo pověstnou fortunu.

Byty v Praze: O jaké nemovitosti je zájem a proč se málo staví?

Za poslední roky se toho v českém stavebnictví příliš nezměnilo. Staví se, ale málo. Byty jsou hlavně ve větších městech drahé, rekordy trhá Praha. A zdá se, že ani v roce 2020 se neblýská na lepší časy. Nová povolení na stavbu bytů jsou sice vydaná, ale v metropoli jich budou chybět tisíce. Kdo má peníze, byty nakupuje a pronajímá je. To je další aspekt současného trhu s bydlením. Ten, kdo nedosáhne na hypotéku, musí do nájmu.

geosan development