Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

Dřevěná podlaha je poklad: Jak renovovat?

Dřevo je tradičním materiálem a po staletí slouží ke stavbě domů. Především pro starší stavby jsou typické dřevěné podlahy. Ať už jste ji zdědili v chaloupce po předcích nebo jste ji koupili i se starším bytem, nevzdávejte se jí. Jednoduchá renovace dodá dřevěné podlaze zašlí lesk a slávu. Jak na to?  

Dřevo je přírodní materiál, který slaví svou renesanci – moderní architektura přichází na chuť dřevostavbám a i v interiéru stále častěji toužíme po skutečném dřevěném nábytku místo dřevotřísky. A alespoň v obývacím pokoji si přejeme dřevěnou podlahu, protože má své neopakovatelné kouzlo. To však není jediná její výhoda.

Proč se nevzdávat dřevěné podlahy?

  • Dřevo je ekologický a obnovitelný materiál.
  • Dřevo je zdravotně nezávadné.
  • Dřevěná podlaha velmi dobře izoluje (není od ní chlad).
  • Dřevěná podlaha vytváří skutečné „teplo domova“.

Dřevěná podlaha patří v současné době k dražším krytinám. I proto je škoda zbavovat se jí a nahrazovat jinými typy podlah. Samozřejmě, že ne vždy jde dřevěnou podlahu zachránit – zejména pokud jsou prkna nahnilá nebo napadená červotočem, je lepší je vytrhat a položit nová.

Renovace dřevěné podlahy

Jestli je ale vaše dřevěná podlaha jen trochu zašlá a sešlapaná, pomůže jí renovace.

  • Broušení dřevěné podlahy – je prvním krokem renovace. Ještě před tím, než se do zbroušení podlahy pustíte, je třeba zbavit ji nečistoty, vystouplých hřebíků apod. Ideální je použít výkonné brusky s lapačem prachu (ty si lze i zapůjčit u některých firem). Na zbroušení podlahy si dejte záležet zejména v případě, že se ji rozhodnete natřít lakem – každá nerovnost se totiž po nalakování znásobí.
  • Olejování či voskování dřevěné podlahy – jde o starý způsob ošetřování dřevěné podlahy, které je účinný a ke dřevu zároveň shovívavější než lakování. Naolejování podlahy zvýrazní kresbu na dřevu a dodá mu hezkou patinu. Dřevěná podlaha je po napuštění olejem či voskem zároveň chráněna. Její údržba je však náročnější než v případě lakované podlahy.
  • Lakování dřevěné podlahy – je méně šetrný způsob ochrany dřeva. Jeho hlavní výhodou je, že podlahu v podstatě konzervuje a dřevo se snadno udržuje (stačí vysát a setřít). Lakovaná podlaha nicméně ztrácí kouzlo přímého kontaktu se dřevem a také se v případě lokálního poškození hůře opravuje (zpravidla je třeba zbrousit celou plochu a znovu natřít).
Foto: autorka

Foto: autorka

Jak udržovat dřevěnou podlahu?

Pokud jste si pořídili nový byt a do něho dřevěnou podlahu, je dobré začít s údržbou hned od začátku. Není dobré si říci, že dřevěná podlaha je odolná a vydrží vše, a tím o ní nepečovat. Čím více péče jí budete věnovat, tím déle vám vydrží jako nová

V případě nelakované dřevěné podlahy musí ke slovu čas od času přijít kartáč, horká voda a mýdlo. Drhnutí podlahy bývalo pravidelným zvykem v každé chalupě před významnými svátky nebo událostmi. Platí ale, že dřevo není vhodné namáčet často. Proto si drhnutí dřevěné podlahy nechte na velký úklid jednou za čtvrt roku. Pro běžný úklid stačí zamést, vyluxovat a setřít vlhkým hadrem.

Postup drhnutí podlahy

  • Podlahu dostatečně namočte pomocí hadru (vždy pouze část).
  • Přejeďte po ní mýdlem (nejlepší je to s jelenem).
  • Nyní namočený kus pořádně vydrhněte (samozřejmě rejžákem).
  • Nakonec setřete namočeným a čistým hadrem.
  • Nechte pořádně vyschnout.
Benkova Rezidence

Komentáře (2):

  1. Marek32

    3.4.2013 v 9.06

    My máme dřevěnou podlahu téměř 3 roky a je stále jako nová. To se u lina, které jsme měli předtím, nedalo říct. To bylo po měsíci poškrábané a nehezké.

  2. Dřevěná podlaha

    24.10.2013 v 12.46

    Voskování vypadá na dřevěné podlaze nejpřirozeněji, lak jde poznat a opravdu pokud se na podlaze objeví nějaký defekt můžete jí brousit rovnou celou. Doma podlahy voskujeme lakujeme jen venkovní.

Komentování je uzamčeno.

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

Energetická úspornost ve vašem domě: Zelené technologie pro každodenní bydlen

Zelené technologie se stávají nedílnou součástí moderních domácností s ohledem na udržitelnost a snižování spotřeby energie.

geosan development