Benkova Rezidence

Magazín o bydlení

O faktorech ovlivňujících cenu nemovitosti

Zrekonstruovaný byt, nejlépe třípokojový, ve 2 podlaží, orientovaný jihozápadním směrem, s moderní kuchyní, velkou koupelnou a balkónem – vlastníte zrovna takovou nemovitost? Pak můžete být mimořádně spokojení, protože právě takové byty jsou momentálně nejžádanější a pokud se ho chystáte prodat, můžete si být jisti, že ho neprodáte pod cenou.

Rozdílnost v cenách bytů v České republice je mnohdy až propastná a na první pohled nelogická. Podíváme-li se ale na faktory, které ovlivňují cenu nemovitosti, jistou logiku v cenách najdeme, přestože rozdíl mnohdy činí i víc jak milion korun. Co je zásadním faktorem, ovlivňujícím cenu nemovitosti? Samozřejmě především lokalita, jak asi správně tušíte, ovšem jsou to i maličkosti, které by vás hned nenapadly: orientace bytu, druh podlahy nebo i to, zda je v bytě uklizeno!

Pojďme se podívat na faktory, které v ceně nemovitosti hrají největší roli:

  • Lokalita – údajně právě lokalita cenu nemovitosti ovlivňuje až z 90%. V každém případě je umístění bytu tím hlavním hlediskem, které má rozhodující vliv na cenu. V České republice je nejlukrativnější lokalitou Praha a její okolí. Vysoce ceněné byty jsou pak v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Ústecký a Olomoucký kraj je opakem, tedy lokalitou, kde se byty dají sehnat levně. Kromě lokality – města a kraje – je velmi podstatným faktorem také dobrá dopravní dostupnost, občanská vybavenost, ráz okolí. Cena bytu zpravidla stoupá s vyšší životní úrovní lokality.
  • Stav a typ domu – obecně platí, že cihlové byty jsou až o 30% dražší, než byty v paneláku. Cenu bytu ovlivní stav domu, absence výtahu, špína na společných prostorách, zanedbanost. Velkou výhodou je nová elektroinstalace, zateplení domu, nové rozvody, bezpečnostní kamery a jiné prvky.
  • Stav bytu – patří mezi faktory, které cenu bytu ovlivňují především. Nejdražší jsou zrekonstruované byty se zděným jádrem, novou kuchyňskou linkou, kvalitními podlahami, novými dveřmi interiérovými a bezpečnostními vchodovými. Pokud si ale myslíte, že se pustíte do rekonstrukce bytu s tím, že se vám pak peníze, které jste do opravy vložili, vrátí, pak jste na omylu – tedy alespoň ve většině případů. Pokud se byt chystáte prodat, prodejte ho v takovém stavu, v jakém je. Náklady na rekonstrukci se vám prodejem jen málokdy vrátí.
  • Poloha bytu v rámci domu – Nejvíce ceněné jsou byty ve druhém a třetím patře. Vlastníte-li byt v přízemí či 1. patře, jeho cena je cca o 20 % nižší. Podobná situace je i u bytů v nejvyšším patře, kde je rozdíl asi 10 % z ceny bytu dolů. Toto ovšem neplatí pro mezonetové a podkrovní byty, u nichž je cena naopak o něco vyšší.
  • Dispozice, orientace, celková plocha bytu – Co se týče velikosti bytu, pak v České republice platí, že větší zájem je o menší byty. V závislosti na větší poptávce mají tedy vyšší cenu za metr čtvereční. Pokud tedy vlastníte například 1+1 a chcete byt prodat, za metr čtvereční dostanete víc, než za metr čtvereční ve 3+1. Vysoce ceněné jsou byty s orientací na jih a západ. Naopak cenu dolů sráží například koupelna propojená s WC, velká chodba nebo malé pokoje.
  • Vyhlídky lokality – jestliže se chystáte kupovat byt, poptejte se po územním plánu. I ten je totiž velmi důležitým faktorem! Pokud bude jisté, že během pár let bude z bytu místo na park výhled na nový městský okruh, cenu za nemovitost tento fakt samozřejmě sráží dolů.

Úprava v bytě – na první dojem se vám právě toto hledisko může zdát zanedbatelné, ale první dojem z bytu není radno podceňovat. Pokud je v bytě uklizeno, čisto, pokud to tam příjemně voní a prostory zkrášlují doplňky, pak má rozhodně větší šanci na úspěšný prodej než byt, ve kterém se několik měsíců neuklízelo. Zkrášlení bytu před prodejem se dokonce věnuje home staging.

Benkova Rezidence

Trendy v moderním bydlení

V dnešní době se stále více lidí zajímá o udržitelnost a ekologii.

Psychologie domova: Jak prostředí ovlivňuje náš duševní stav

Prostředí, ve kterém žijeme, má zásadní vliv na naše duševní zdraví a pohodu. Barvy jsou jedním z klíčových prvků ovlivňujících naše emoce a nálady v domácím prostředí.

geosan development